Близо 10 млн. дадени за наводнението в Карловско

Исканията на пострадалите от наводненията общини в Карловско бяха удовлетворени. Това заяви служебният вътрешен министър Иван Демерджиев по време на изслушване в парламента. Той посочи, че междуведомствената комисия е била отложена, за да може преди това да се уточни какви точно са нуждите.  Община Марица е получила 208 337 лв., община Калояново – 20 730 лв., община Карлово – 9 940 736 лв. Областният управител на Пловдив е посочил, че към тях има около 2 млн. допълнително похарчени най-вече за почистване. „При следващото заседание на комисията тя ще бъде разгледана и гласувана. Комисията е готова да покрие всички разходи по преодоляване на щетите“, увери министърът. Разходите са за техника по разчистването. Демерджиев смята, че наличните в комисията средства са достатъчни за покриването на тези разходи, но при бедствие в други населени места парите няма да са достатъчни.

Според него трябва да се помисли в посока превенция. „Ако искаме комисията за бедствия и аварии да действа ефективно, трябва да се помисли за увеличение на бюджета й“, обърна се той към депутатите.

„Дотук щетите по отношение на инфраструктурата на трите общини са за малко над 60 млн. Това са декларираните при нас средства. Това не е пълният размер, защото оценките стават поетапно“, посочи министърът.

Той получи въпрос има ли осигурени фургони за хората, останали без дом, и ясно ли е как ще изкарат пострадалите зимата. Демерджиев уточни, че секретарят на комисията по възстановяване и областният управител Ангел Стоев комуникират постоянно, за да знаят хората какви документи да подадат, за да бъдат обезщетени. Шефът на главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ Николай Николов отговаря за координирането на настаняването. „Осигурени са фургони, оборудвани с всичко необходимо. Поканени са хората, някои фургони са заети. Имаме готовност да доставим още фургони, ако има желание. Фургоните са нови и изцяло оборудвани, за да се изкара зимният сезон без неудобства“, увери вътрешният министър.

Имаше и въпрос за състоянието на дигите и поддръжката на речните корита. Демерджиев посочи, че наскоро МОСВ е предложило оценка, която касае състоянието на реките и речните корита на територията на цялата страна. „В МС се обединихме, че това ще е основа за бъдеща дейност по почистване на коритата, за да се избегнат подобни бедствия. Няколко вида собственост има по отношение на дигите и това затруднява решаването на проблема. Това е въпрос, който заслужава вниманието на народните представители – как грижата за тези важни инфраструктурни съоръжения да бъде извършвана ефективно“, каза министърът.