„Булгаргаз“ обявява търгове за доставка на втечнен газ с хоризонт до 2034 година. Това обяви изпълнителният директор на доставчика Деница Златева на съвместна пресконференция със служебния министър на енергетиката Росен Христов.
Тя подчерта, че целта е да участват възможно най-много компании, за да се постигнат най-добрите ценови равнища.
„Булгаргаз“ обявява три търга:
- за доставка на втечнен газ за ноември и декември 2022
- за доставка на втечнен газ за 2023
- за доставка на втечнен газ в периода 2024-2034
„За разлика от предишни процедури, в които нямаше ясно разписани условия и етапи и липсват критерии за оценка, търговете ще преминат през няколко етапа – предварителен подбор на кандидатите – да е ясна собствеността на компанията, да нямат търговски ограничения, да имат надеждност и опит с доставките на втечнен газ. Вторият етап е подаване на оферти и трети етап – класиране и оценка на офертите по ясни критерии. Целта е да има проследимост, публичност и прозрачност.“
Търгът за дългосрочната доставка на втечнен газ ще отнеме 6 месеца и победителят в него ще бъде определен по време на следавщото редовно правителство. Търгът се обявява сега, за да има достатъчно време да се изпълнят всички етапи, уточни Златева.
„Дългосрочният търг е стратегически за постигане на реалната диферсификация и за гарантиране на доставките за период от 10 години. За него има предварително запазен 10 годишен капацитет в Алекщсандруполис.“, поясни тя.
Вчера дружеството разшири резервирания капацитет за доставка на втечнен газ от терминала в Александруполис. Той се очаква да заработи през 2024г. Дотогава страната ни ще преговаря за допълнителни слотове на различни терминали за доставка на втечнен газ.
„Това, което днес обявяваме, е голяма стъпка по процеса на диверсификация, за разлика от преговорите месец по месец, които бяха по верме на предишното правителство. Резултатите за октомври са налице, има промяна в цените, продължаваме по същия път.“, каза енергийния министър Росен Христов.
Предстоят преговори и за доставка на тръбен газ, допълни служебният министър на енергетиката. Разговорите с „Газпром“ продължават – за момента без развитие. Водят се преговори с турски доставчик и за увеличение на азерските доставки.
„Истинската диверсификация означава да осигуряваме количества поне на 130% – 150% от необходимото, за да може, при невъзможност на доставчик да си изпълни ангажиментите, да преминем към друг. Реално, ако всички преговори преминат успешно, ще осигурим повече газ, отколкото ни е необходим и „Булгаргаз“ ще може да се превърне в европейски доставчик. Това е и част от нашата стратегия – „Булгаргаз“ да е търговска компания, която да заработи на печалба, а не само да покрива нуждите на страната.“, каза Христов.