Министерството на отбраната категорично отхвърли твърденията, става ясно от отговор на официално запитване на bTV по темата.
„Министерство на отбраната не е продавало и/или предоставяло на държави на НАТО самолети Су-25, предназначени за Украйна“, заявяват от ведомството.
„Блумбърг“ съобщава, че 14-те български самолета руско производство са закупени от България от държави-членки в НАТО и по-късно доставени в Украйна.
В края на миналата година българското Народно събрание гласува в полза на изпращане на военна помощ в Украйна.
Информацията какво точно изпращаме в Украйна е класифицирана, но в доклада е посочено, че въпросните самолети са закупени от трета държава и след това дарени на Украйна.
Съюзниците на Украйна са осигурили повече от 4000 бронирани машини, артилерия, самолети и оръжия на Киев.
Северна Македония е дарила 4 Су-25, САЩ – 20 руски хеликоптера Ми-17, първоначално предназначени за Афганистан.
Чехия, Словакия и Латвия са предали 11 съветски хеликоптера.
Турция е дала над 30 бойни дрона „Байрактар“, а САЩ – 415 разузнавателни дрона.
След месеци предпазливост Великобритания заяви, че ще изпрати на Киев „Чаленджер“2 – едни от най-мощните танкове във въоръжението на НАТО. Изявлението беше последвано от много други страни, които обещаха да осигурят бронирани машини на Украйна, като целта е Киев да завземе обратно териториите си.
По официални данни България има на въоръжение точно 14 щурмови самолета Су-25. Други 26 машини са снети от въоръжение.
През 2020 г. 8 от тях бяха модернизирани в Беларус. След пристигането им у нас тогавашният министър на отбраната Красимир Каракачанов отбеляза, че от години не сме имали 8 щурмови самолета Су-25 в бойна готовност.
Припомняме, че на 28 септември 2022 г. един осемте ремонтирани Су-25 се разби край авиобаза „Безмер“. За щастие катапултът сработи и пилотът – 49-годишният полк. Пейо Дончев се спаси благополучно от инцидента.
След инцидента всички останали самолети Су-25 бяха приземени.