18.6 C
София
събота, 26 октомври 2024 г.

ВКС отхвърли всички жалби на Иванчева

Върховният касационен съд е отхвърлил всички оплаквания на бившата кметица на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева при вземането на окончателното решение да я осъди на шест години затвор. Това става ясно от публикуваната в петък присъда. „Поведението на подсъдимата Иванчева е злонамерено и користно мотивирано. То не може да бъде обяснено с твърденията, че това е нейна „мисия“ и че е провокирана, тъй като преднамерено е създала условия за предлагане чрез своето упорито и мотивирано от нищо друго, а само от корист, бездействие“, пише в решението на състава на ВКС с председател Румен Петров и членове Спас Иванчев (докладчик) и Татяна Грозданова.

В него върховните съдии отхвърлят всички възражения на подсъдимите за законността на използваните специални разузнавателни средства, като подчертават, че няма констатирани никакви нарушения при разрешаването и прилагането им.

Бившата кметица на “Младост” Десислава Иванчева е бездействала умишлено по преписката на предприемача Александър Ваклин. Поведението ѝ е напълно преднамерено и е типично бюрократичен административен произвол, довел придвижването на документа до задънена улица, пример е за параграф 22 в продължение на много месеци.

Това посочва в мотивите си Върховният касационен съд (ВКС).
Аргументите на съда официално бяха публикувани в петък, защото по закон присъдата се обнародва едва след като осъденият влезе в затвора.

Бившата кметица и заместничката ѝ Биляна Петрова, която получи 5 години лишаване от свобода, бяха откарани в женския затвор в Сливен в четвъртък. Петко Дюлгеров, който играел ролята на посредника при предаването на подкупа, получи 4 г. лишаване от свобода. Той пък вече е в софийския затвор.

Тримата бяха осъдени, че са взели 70 хил. евро от Александър Ваклин, за да придвижат разрешително, което е получил за строеж в местността Камбаните още през юни 2017 г. След като Иванчева месеци наред не правела нищо по документа, макар че по закон нямала право да откаже, предприемачът подал сигнал.

Близо четири години и 10 месеца след като се оплаква в антикорупционната комисия и ДАНС, Ваклин е убеден, че пак би постъпил по същия начин.

Мотивите на съда са 32 страници. В тях магистратите оборват твърдението, че Иванчева е била провокирана “Тя е можела да се предпази от каквито и да било опити за въздействие с кратко действие по служба изцяло в нейните прерогативи”.

Магистратите посочват, че тя е изпълнила задълженията си едва след като Петко Дюлгеров оставил в колата ѝ подкупа.

Още в хода на делото стана ясно, че Иванчева се обажда в “Младост” преписката да се задвижи веднага след получаването на парите. Малко след това тя и Биляна Петрова са арестувани пред спортното министерство.

Няма извършена провокация към подкуп от строителя, установява съдът. Ако такава се докаже, това би означавало провал на делото, защото провокацията сама по себе си е престъпление.

„Когато се възразява срещу „преднамерено“ поведение на подсъдимия Дюлгеров и се твърди провокация към подкуп от страна на свидетеля Ваклин, се игнорира ординарният факт, че подсъдимата Иванчева е можела да се предпази от каквито и да било опити за въздействие с кратко действие по служба, изцяло в нейните прерогативи – това, което е сторила по телефона, обаче след като подсъдимият Дюлгеров е оставил в автомобила част от поискания и получен от свидетеля Ваклин подкуп“, пише в решението.

Преди това Иванчева бавела процедурата в продължение на месеци, посочват съдиите. Те смятат, че бездействието ѝ е било „напълно умишлено и целенасочено в посока на това да принуди/изнуди“ Ваклин да търси помощ от Дюлгеров и да се стигне до подкуп.

СРС-тата само потвърждават

Иванчева не е осъдена само на база свидетелските показания на Ваклин, пише още съдът. Те са категорично доказателство, но твърденията му се потвърждават и от подслушваните разговори.

На няколко пъти съдиите заявяват, че някои оплаквания на тримата подсъдими са голословни и пишат:

„Възражението за незаконосъобразност на използването на специални разузнавателни средства, в определена степен голословно, следва да бъде отхвърлено като неоснователно. Може с положителност да се заключи, че всички действия на държавните органи до този момент са съобразени с буквата на закона“.

Ден след като беше осъдена, поддръжници на Иванчева започнаха подписка за помилването ѝ. Това може да направи единствено вицепрезидентката Илияна Йотова, на която президентът е делегирал това право. Процедурата е дълга, а решението се взема и след като комисия проучи случая на човека, който иска помилване.

 

Източници: glasove.com, Дневник“, „24 часа“, mediapool.bg

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img