Кристина ПАТРАШКОВА
Краят на 80-те години. В Лондон току що съм се запознала с един от най-големите български интелектуалци, приятел на София Лорен и Антониони – Петър Увалиев. Възрастовата ни разлика е голяма, но още първият ни разговор сложи началото на приятелство, което продължи години след това. Може би просто му беше интересно да общува с млад човек от родината му, в която не бе стъпвал от десетилетия, тъй като бе емигрирал отдавна, а и тогавашната власт не го долюбваше.
Покани ме на ресторант в изискания квартал „Челси“, където живееше. Още с влизането забелязах маса с шумна компания. На очи веднага се набиваше дама с прическа каре, боядисана с медено червен цвят. В очите й проблясваше дързост, но и интелектуално любопитство. Увалиев се насочи към компанията и представи новата си приятелка от България. Обърна специално внимание на дамата, като каза, че това е Мери Куонт.
Току що бях завършила Английската гимназия в София и знаех наизуст повечето монолози от пиесите на Шекспир, но не бях чувала за Куонт. Прецених, че е важна дама. Тя се усмихна и любезно подаде ръка. Направи ми комплимент за тоалета, тъй като бях облечена твърде екстравагантно дори за Лондон – костюм от бял дънков плат във военен стил със златни копчета и акселбанти.
Когато седнахме с Увалиев на масата, той ми обясни, че Мери Куонт е негова приятелка и създателка на минижупа. Почувствах се неловко, че не зная този факт. На връщане от ресторанта ми показа първия й бутик на „Кингс Роуд“, където тя през 1955 година за първи път излага тоалети в мини дължина и предизвиква както масово възхищение, така и масови протести сред пуританите.
Мери Куонт, която е починала вчера на 93 години, е личността, направила за жените от цял свят повече, отколкото куп феминистки. Предлага им да се облекат с къси рокли и поли, за да се чувстват свободни, да не се срамуват от сексуалността си. Самата тя започва да носи мини модели, за да й е по-лесно, когато се качва в лондонските автобуси и по-удобно, когато танцува в клубовете. Жените са толкова пленени от новите предложения, че постоянно й казват: „Мери, намали още дължината“. Дрехите стават толкова популярни, че скоро най-известните модели като Туиги, Джийн Шримптън и Пати Бойд, както и певицата Силия Блек ги превръщат в своя запазена марка. Светът на жените вече не е същия – те излизат от калъпа на домакини и заявяват открито, че искат да се радват на живота. В същия този бутик на „Кингс Роуд“ се пазарува по различен начин – звучи силна музика, а на дамите се предлагат питиета посред бял ден. Нечувана дързост.
Мери Куонт заслужава истинска почит. Защото е дизайнер, превърнал се във визионер и предизвикал модна революция, променила манталитета на съвременните жени. Колко от днешните й последователи могат да се похвалят с такива заслуги.
А за мен винаги ще остане екстравагантната британка, с която ме запозна Петър Увалиев. А аз дори първоначално не разбрах коя е тя. Двамата вече се срещнаха в небесното царство.
А всички жени има за какво да благодарят на Мери Куонт – легендата, която гледа моделите си вече отгоре!