-0.2 C
София
петък, 8 ноември 2024 г.

ГЕРБ: Може да се стигне до общ проект за промяна в конституцията


„Има нагласа в мнозинството и на тази комисия, и на парламента, в следващите дни да бъде внесен общ проект за изменение и допълнение на конституцията“. Това заяви председателят на комисията по конституционни въпроси в Народното събрание Радомир Чолаков от ГЕРБ.

Комисията се събра днес и се зае да обсъди проекта за промени в основния закон на „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“, който бе представен в неделя.

Трите формации, които работят по конституционната реформа, ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС обявиха, че ще изготвят свои проекти, но ще внесат общ. Първи ДПС представиха своя – още миналата година. В неделя ПП-ДБ също представиха своя. Формацията на Бойко Борисов все още не е показала своите текстове.

„Тези идеи са част от усилието на общия ни път да внесем общ законопроект“, каза бившата правосъдна министърка от ДБ Надежда Йорданова. Проектът на ПП-ДБ предвижда разделянето на Висшия съдебен съвет, като от него прокурорите се отделят в Прокурорски съвет, намаляването на правомощията на главния прокурор, въвеждане на мандатност на кметовете, както и смяна на националния празник от 3 март на 24 май. Друго предложение е президентът вече да не може да назначава свои хора за служебни министри, а тази функция да извършва редовното правителство в оставка. В тези случаи изборите ще се провеждат до 1 месец от разпускането на НС.

„Мислим, че трябва да намерим малко по-балансиран вариант от това, което вие предлагате. Няколко са – от една страна, съгласуване с партиите, от друга страна, гръцкият вариант“, коментира Екатерина Захариева от ГЕРБ. Тя обясни още, че не е постигнато съгласие за мандатността на кметовете. В проекта на ПП-ДБ се предлага да имат право да бъдат преизбирани само веднъж.

„Ние от „Възраждане“ ще отхвърлим категорично всички предложения за конституционни промени, внесени на този етап от представителите на „сглобката“, заяви депутатът от „Възраждане“ Златан Златанов. Той се съгласи, че основният закон има нужда от промени, но добави: „Във времето на геополитически турбуленции, при които се променят геополитическите полюси в целия свят, е абсолютно нездравословно да се правят резки завои“.

БСП отказаха да коментират идеите на ПП-ДБ. Представителят им в комисията Мая Димитрова обясни, че някои от темите не са в дневния ред на обществото, но левицата ще изрази становището си след като бъде представен общият законопроект. ДПС също не изразиха становище.

Аз съм склонен да приема известно разместване в така съществуващите колегии на ВСС, но не мога да приема, че обикновено Народно събрание може да направи отделни Прокурорски съвет и отделен Съдийски съвет, каза бившият конституционен съдия Румен Ненков. Според него това няма да отговаря на изискванията на Съвета на Европа.

Ние трябва да проявим уважение, след като членуваме в най-старата и най-масовата организация, ние трябва да се съобразим със стандартите за независимост на съдиите, коментира той.

„Ние не отговаряме единствено на препоръката, че в кадровия орган на съдиите най-минималният стандарт е да има равен брой представители на съдии, избрани от съдии, и от външни фактори“, каза Ненков.

Според него е „нецелесъобразно“ да се дава голямо предимство на съдиите, защото съществува опасност да се създаде „съдебна аристокрация на съдиите“.

„Става дума за двама председатели на съдилищата, пет избрани от парламента и седем, избрани само от съдиите. Те дори не са избрани от парламента, а от ВСС двамата председатели. Това за мен е един разумен подход, всичко останало ще бъде пресилено“, коментира той.

Ненков предупреди внимателно да се обсъди въвеждането на индивидуална конституционна жалба. За това трите формации са постигнали съгласие. Тя е застъпена в проекта и на ПП-ДБ. Съдията обаче попита дали това няма да превърне Конституционния съд в пета инстанция след останалите съдилища у нас.

 

Снимка: Николай Литов/24 часа

 

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img