-5.2 C
София
неделя, 19 януари 2025 г.

Губим 1,6 милиарда лева от лъжата за батериите на Кирил, Асен и Лорер

България губи 1,6 млрд. лева  от лъжата на премиера Кирил Петков по бомбастичния проект за батерии, който е заложен в злополучния План за възстановяване, преправян и връщан от Брюксел нееднократно. Гигантският проект е чиста проба лобистка дейност, граничеща с фантасмагория. Защото идеолозите му – Кирил Петков, Асен Василев и Даниел Лорер, със сигурност са знаели, че за осъществяването на мащабния план България трябва да вземе, тоест да купи, около 10% от световното производство на литий. Това може да предизвика само смях, след като се знае, че литият се превръща в стока, по-важна от петрола, и за него кръстосаха шпаги мощни компании по света.

Още през април сегашният служебен вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов алармира в личния си фейсбук профил: „В публичното пространство голям интерес предизвиква една тема – мега проектът за изграждане на завод за батерии на стойност 1,6 милиарда лева (над 10% от общия ресурс по ПВУ), който е основното нововъведение в новата версия, договорена от кабинета. Бях запознат с идеите за такъв проект още в рамките на първия служебен кабинет. По множество различни канали и начини имаше интензивни опити този проект да бъде включен в Плана на България още през юни миналата година. За съжаление, сериозни аргументи в негова полза така и не бяха представени, затова нямаше как с чиста съвест той да бъде включен в предишната версия. С екипа ми говорихме с множество експерти, както български, така и професори от университети в Щатите и Европа, дискутирах и с водещи европейски експерти от неправителствения сектор в сферата на енергетиката. В своя подход винаги съм се опитвал да държа високо равнище на академичните и технически аргументи и вземане на решения на база на тях. Силно доминиращите мнения за този проект бяха, че той е високорисков и не особено смислен от икономическа, както и от технологична гледна точка. В този смисъл залагането на над 10% от целия български План в проект, който е авангарден и нереалистичен, не беше нещо, което с моя екип можехме да одобрим. Надявам се този проект да се реализира в неговата цялост, но запазвам професионален скептицизъм. Програмирането и планирането на използването на европейски средства е процес, към който трябва да се отнасяме максимално отговорно, а не авантюристично, тъй като това в крайна сметка са пари на европейските, включително български, данъкоплатци. Разбира се, залагането на такъв мегапроект означава рекалибриране и намаляване на средствата по други проекти в Плана. Моята надежда е, че това не е станало за сметка на проекти в здравеопазването, социалната сфера и икономическата среда, от които имаме сериозна нужда.“

При преформатирането на енергийната глава на Плана за възстановяване при първия служебен кабинет на президента Радев, Асен Василев поема контрола над работата върху проектите посредством организирането на поредица от работни групи в министерството на финансите.

На масата за обсъждане се поставят 5 мащабни проекта, предложени от Асен Василев за ВЕИ централи, които са щели да изядат 50% от ресурса на целия План. Тези проекти са били представени на потенциални инвеститори от Асен Василев още в края на 2020 г. преди да даде заявка за политическа кариера. Веднага след старта на служебното правителство се появяват като приоритет за Националния план за възстановяване и устойчивост.

В работната група при финансовия министър се включва почти веднага и Димитър Енчев, партньор в инвестиционния фонд PostScriptum и съосновател на CWP Global-PostScriptume основан от Евгени Ангелов, който инвестира в големи ВЕИ проекти в Австралия заедно с батерийни мощности, които обслужват тези ВЕИ централи. CWP осъществяват подобни частни проекти в Австралия, инвестирайки средства от американски компании (те са като посредник при осъществяването им). Този фонд е изцяло български – създаден от една плеяда бивши български политици и предприемачи – групата около стартъп общността в България.

Евгени Ангелов е бил шеф на Програмата по конкурентноспособност в първия кабинет на Борисов, после е бил съветник в кабинета на Плевнелиев.

Кръглите маси, които се провеждат в министерството на финансите, са реално работни групи, които директно разписват проектните фишове. Целият процес се е водил от Виолета Лорер, която е зам.-министър на финансите при Асен Василев в първия служебен кабинет президента Радев и съпруга на Даниел Лорер.

На практика експертите на министерството на енергетиката не участват в разписването на проектните фишове, които впрочем нямат сериозна финансова обосновка включително финансов модел, конкретно разписани условия на планираните търгове за капацитет, в съответствие с правилата на ЕС за непозволена държавна помощ и т. н.

При подготвянето на проекта се наблюдава очевиден конфликт на интереси, който ще се материализира още при първия търг за разпределение нов ВЕИ капацитет, когато CWP или компании, свързани с фонда, кандидатстват за инвестицията. Следва медийна кампания, която включва редица интервюта, публични събития, на които се представят модели за развитието на енергийната система, които включват присъединяването на големи ВЕИ централи с батерийни системи, които да балансират електроенергийната система при затваряне на въглищните мощности.

Връзката с Асен Василев минава през Евгени Ангелов. Ангелов е архитектът на първото служебно правителство и именно той лансира Асен Василев през 2013 г. като министър на икономиката, енергетиката и туризма. Около Ангелов е оформен цял олигархичен кръг, който гравитира около държавните средства за венчър фондове – Фонда на фондовете и цялата тази система за финансиране на стартъпи. В средата на февруари, 2022 г., Фондът на фондовете беше поет под управлението на Даниел Лорер. Интересен детайл е, че офисите и на Асен Василев и на Post Scriptum Ventures се намират в една и съща сграда на бул. „Васил Левски“ 15-17 в София.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img