След като председателят на управителния съвет на най-голямата частна петролна компания в Русия почина при случайно падане от болничен прозорец, което руските информационни агенции определиха като инцидент, мнозина се запитаха дали подозрителните смъртни случаи сред руските олигарси, критикуващи президента Владимир Путин, не са станали твърде чести, за да бъдат напълно случайни.
Първоначално в изявление на компанията му „Лукойл“ се казва, че Равил Маганов „е починал след тежко заболяване“ в четвъртък, но не бяха дадени повече подробности. По-късно в руските новини се посочва, че тялото му е намерено на територията на Централната клинична болница в Москва, където често се лекува политическият и бизнес елит на Русия. В петък Путин посети същата болница, за да положи цветя до ковчега на бившия съветски лидер Михаил Горбачов, който почина там по време на лечението си във вторник.
Маганов изглежда е паднал от прозореца на шестия етаж, се казва в докладите. Някои източници твърдят, че той се е спънал и паднал, докато е пушил, като посочват, че до прозореца е намерен пакет цигари. Новинарският сайт RBK също така обяви, че полицията разследва възможността за самоубийство.
„Лукойл“ беше една от малкото руски компании, които публично призоваха за прекратяване на руската инвазия в Украйна, като още през март призова за „незабавно прекратяване на въоръжения конфликт“.
Между другото, Маганов не е първият служител на „Лукойл“, който умира при подозрителни обстоятелства, откакто в края на февруари започна пълномащабната агресия на Кремъл срещу западната й съседка.
Бившият топ мениджър на „Лукойл” Александър Суботин беше намерен мъртъв в мазето на резиденция в московско предградие през май. Според руски медии къщата е принадлежала на самозван лечител, шамана Магуа, който практикувал пречистващи ритуали. Магуа свидетелства, че Суботин дошъл в дома му под въздействието на алкохол и наркотици и поискал от лечителя, чието истинско име е Алексей Пиндурин, да извърши лечебен ритуал за премахване на махмурлука му. Разследващите съобщиха, че предварителната причина за смъртта на Суботин е сърдечна недостатъчност.
И все пак вниманието на пресата привлече най-много смъртта на Равил Маганов, който е последният от поредицата зачестили подозрителни смъртни случаи на хора, които или са се възползвали „некоректно” от благосклонността на Путин, или са били трън в очите му – или и двете.
Поне още шестима руски олигарси са починали при странни обстоятелства от началото на конфликта в Украйна. Общото между тях е, че са имали тесни връзки с Кремъл, огромно богатство, връзка с търговията с руски газ и антивоенна позиция по отношение инвазията на Кремъл в Украйна.
Това предизвика подозренията на международните следователи, които започват да смятат, че тези смъртни случаи всъщност може да са инсценирани самоубийства или убийства. Всичко започва в Санкт Петербург в навечерието на войната.
Само месец преди избухването на конфликта в Украйна висш ръководител на газовата компания „Газпром“ е намерен мъртъв във вилата си близо до Санкт Петербург. 60-годишният Леонид Шулман е намерен в банята на къщата с прерязани вени, съобщават местни медии. Според полицейските власти до тялото му е намерено предсмъртно писмо, в което той разказва за страданията си след травма на крака – за която от Газпром твърдят, че го е принудила да си вземе отпуск. Версията беше поставена под съмнение, след като мозъчният тръст Warsaw Institue заяви, че Шулман, който е бил ръководител на транспортната служба в „Газпром инвест“, е свидетел по възможно дело за корупция в руския газов гигант.
На сутринта след като Русия нахлу в Украйна на 24 февруари, 65-годишният Александър Тюляков, висш ръководител на корпоративната сигурност на „Газпром“, почина в дома си в същото село, в което и Шулман. Според руския вестник „Новая газета“ тялото му е намерено обесено в гаража.
Същият вестник цитира неназован източник от правоохранителните органи, според когото собственото звено за сигурност на Газпром е пристигнало на мястото на самоубийството едновременно с полицията и също разследва смъртта.
Един от двата съмнителни смъртни случая, които са настъпили в чужбина, е този на Михаил Уотфорд, който е живял със семейството си във Великобритания. На 28 февруари роденият в Украйна 66-годишен петролен и газов магнат, който е изградил и имотна империя в Лондон, е намерен мъртъв в дома си в Съри. Причината за смъртта на Уотфорд е „смърт чрез обесване”, но съпругата и децата му, които по това време са били у дома, са невредими. Властите в Обединеното кралство смятат смъртта на Уотфорд за неизяснена.
По-късно стана ясно, че Уотфорд, наричан често Миша, е сменил фамилията си от Толстой, след като се преместил в Обединеното кралство в началото на 2000 г.
През март телата на руския милиардер Василий Мелников и семейството му бяха открити в луксозния му апартамент в Нижни Новгород, град в Западна Русия. Мелников е натрупал състоянието си, работейки за една от медицинските компании, засегнати от западните санкции. Според руския вестник „Комерсант“ Мелников, заедно с 41-годишната си съпруга и двете му малки деца, съответно на 10 и 4 години, е починал от прободни рани. Твърди се, че оръжието на убийството е било намерено на местопрестъплението.
Вестникът съобщава, че олигархът е убил семейството си, преди да се самоубие, въпреки че съседи и други роднини не са съгласни с официалната версия. Други медии твърдяха, че компанията на Мелников, която внася медицинско оборудване в Русия, е била на ръба на фалита заради западните санкции, наложени в отговор на войната в Украйна.
Последният случай е от Испания, по-точно в Лоре де Мар, където на 19 април 55-годишният руски олигарх Сергей Протосеня е намерен мъртъв заедно с още двама членове на семейството му. Бившият ръководител на газовия гигант „Новатек“, с лично състояние от 400 млн. евро, беше намерен обесен заедно с телата на съпругата и дъщеря си, които бяха намушкани с нож в семейната вила. Това, което първоначално беше квалифицирано от полицията като двойно убийство, последвано от самоубийство на Протосеня, по-късно беше категорично отречено от сина му. Няколко приятели на семейството също излязоха с публични изявления, че Протосеня всъщност е третата жертва на „инсценирано самоубийство“ и че олигархът не би бил способен да убие семейството си. Каталунската полиция все още активно разследва случая.
Само ден преди смъртта на Протосеня и семейството му тялото на руския олигарх Владислав Аваев беше намерено в апартамента му в Москва, заедно с телата на съпругата му и 13-годишната му дъщеря. Дъщеря му Анастасия, на 26 години, е тази, която пристига първа на местопрестъплението. Руската държавна информационна агенция ТАСС цитира източник, близък до правоохранителните органи, според когото предварителните доказателства сочат, че Аваев – бивш съветник на Путин и бивш вицепрезидент на Газпромбанк – е убил съпругата и дъщеря си и след това се е самоубил. В ръката на олигарха е намерен пистолет, а апартаментът е бил заключен отвътре.
Газпромбанк е третата по големина банка в Русия и е свързана с Газпром, най-голямата публично търгуваща с природен газ компания в света.
През октомври 2021 г. руски дипломат беше намерен мъртъв, след като падна от прозореца на руското посолство в Берлин, съобщи Der Spiegel. Неидентифицираният мъж е бил втори секретар в посолството, но източници от германското разузнаване са заявили пред вестника, че подозират, че той е бил офицер под прикритие от руските спецслужби. Разследващият сайт Bellingcat заяви, че е използвал данни от отворени източници, за да идентифицира мъжа като Кирил Жальо, син на генерал Алексей Жальо, заместник-директор на Втора служба на ФСБ, отговарящ за справянето с вътрешнополитическите заплахи за Кремъл.
През декември същата година основателят на националистическия блог „Спутник“ и „Погром“ Егор Просвирнин почина, след като падна от прозореца на жилищна сграда в Москва. До голото тяло на Просвирнин са намерени нож и газов пистолет, след като от апартамента му се чуват викове и крясъци, съобщават местните медии. Просвирнин, десен активист, първоначално подкрепи анексирането на Крим от Русия през 2014 г., но по-късно стана яростен критик на Путин, като предрече гражданска война в Русия и разпадане на Руската федерация.
А на 14 август Дан Рапопорт, латвийско-американски инвестиционен банкер и откровен критик на Путин, който току-що беше напуснал Украйна след руската инвазия, беше намерен мъртъв пред луксозна жилищна сграда във Вашингтон. Полицията заяви, че не разглежда смъртта на Рапопорт като подозрителна, съобщава вашингтонското издание Politico, но случаят продължава да се разследва. Рапопорт забогатява, докато е в Москва, преди да изпадне в немилост пред Кремъл, най-вече заради подкрепата си за опозиционния лидер Алексей Навални, според съобщенията.
Александър Брезар, Дейвид Макдугъл, „Евронюз”
БГНЕС