11.3 C
София
четвъртък, 10 октомври 2024 г.

Софийска градска прокуратура поиска имунитета на Делян Добрев

Софийска градска прокуратура (СГП) предложи на главния прокурор да внесе мотивирано искане до Народното събрание за даване на разрешение за продължаване на наказателното преследване срещу Делян Добрев. Това става ясно от съобщение на прокуратурата.

Предложението било изготвено от прокурор от отдел „Специализиран“ към СГП във връзка с досъдебно производство, по което народният представител има качеството на обвиняем за престъпление умишлена безстопанственост в особено големи размери и представляваща особено тежък случай.

„Твърденията са за това, че престъплението е извършено от народния представител в качеството му на министър на икономиката, енергетиката и туризма, който не е упражнил достатъчен контрол върху работата на изпълнителния директор и на Съвета на директорите на „БЕХ” ЕАД“, пише държавното обвинение.

Бившият министър „не е организирал, координирал и контролирал осъществяването на държавната политика в областта на енергетиката съобразно Решение на МС № 250/28.03.2012 г. за прекратяване изграждането на Ядрена централа на площадка „Белене”, потвърдено с Решение № 3565-НС на Народното събрание от 29.03.2012 г., и не е осъществил контрол по въпрос от неговата компетентност. Според наблюдаващия прокурор от това са последвали значителни щети за предприятието – „НЕК” ЕАД (дъщерно дружество на „БЕХ” ЕАД), в размер общо на 4 561 697,27 евро“, твърди прокуратурата.

През 2016 г. прокуратурата обяви, че е привлякла като обвиняеми за безстопанственост около проекта „АЕЦ Белене“ трима бивши министри – Делян Добрев, Румен Овчаров и Петър Димитров, както и двамата бивши изпълнителни директори на НЕК. Обвинението изчисляваше щетите за над половин милиард лева.

За Овчаров обвинението твърди, че в края на ноември 2006 г. като министър и принципал на НЕК не упражнил достатъчен контрол върху работата на изпълнителните директори на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян при сключването на споразумение с руската компания „Атомстройекспорт“ АД за изграждането на АЕЦ „Белене“.

По силата на това споразумение дружеството било ангажирано да направи идеен проект със степен на завършеност, техническо задание за блоковете на електроцентралата и пр., но до окончателен договор за инженеринг, доставка, строителство за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на блокове 1 и 2 на АЕЦ „Белене“ не се стигнало. От това настъпила щета в особено големи размери 193 189 000 евро.

Според наличната досега информация през 2007 г. Петър Димитров – като упражняващ правата на едноличния собственик на капитала – МИЕ в НЕК, умишлено не е упражнил достатъчен контрол върху работата на Велков и Папазян. На тях е възложено управлението на обществено при сключването на Рамков договор за доставка на оборудване от количеството, намиращо се в АЕЦ Белене. Щетата от това е 77 172 475 евро.

Велков и Папазян са обвинени за сключване на неизгодна сделка – въпросният рамков договор на стойност 205 млн. евро с президента на затворено акционерно дружество „Атомстройекспорт“, Русия.

После прокуратурата внесе обвинителен акт в съда, но без Делян Добрев.

Спецсъдът обаче констатира, че в обвинителния акт няма каквото и да било описание на конкретни действия на Овчаров, чрез които прокуратурата приема, той да е осъществил безстопанственост. „Тази непълнота в обстоятелствената част на обвинителния акт не се преодолява от твърденията на прокурора, чрез които описва различните етапи, през които е преминал проектът АЕЦ „Белене“ от началото на 70-те години на ХХ век до 28 март 2012 г., тъй като в хронологията на посочените там събития отново липсва посочване на конкретна роля на Овчаров в тях“, обясни съдът. Такъв пропуск има и при обвинението на Димитров. За Велков и Папазян също липсват конкретни факти.

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img