САЩ вярват, че могат да разпознаят руските единици, извършили зверствата в Буча. Това казва за Си Ен Ен източник, запознат с последната информация. Идентифицирането на замесените е „изключително висок приоритет“ за американската разузнавателна общност.
Още откакто ужасите на събитията в Буча бяха разкрити в края на миналата седмица, започват събирането и анализът на разузнавателните данни с всички налични средства и в момента Вашингтон „стеснява“ кръга на отговорните. Не е известно дали Съединените щати ще оповестят откритията си публично или ще оставят решението на Украйна.
Това става в момент на призиви за процес за военни престъпления срещу извършителите и руските власти. Във втория случай търсенето на отговорност от Москва и руския президент Владимир Путин е по-сложна задача.
Новият европакет санкции срещу Русия няма да включва петролно ембарго. В това увери ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел. Той добави, че забраната за доставки на руски петрол все пак ще бъде обсъдена другата седмица на 11 април.
Петият пакет мерки за Русия заради войната в Украйна се очаква по-късно днес. Вчера европейските държави не са успели според източници на „Ройтерс“ да съгласуват основната мярка от сегашния пакет: забрана за внос на руски въглища.
Директорът на националния икономически съвет към Белия дом предупреди Индия да не се впуска в твърде близко партньорство с Русия след инвазията на Украйна. „Посланието ни към индийското правителство е, че цената и последиците на придвижването към по-изрично стратегическо сближаване с Русия ще са значими дългосрочно“, по думине на Брайън Дийз.
Индия не наложи санкции на Русия (напротив, започна да купува повече руски петрол) и САЩ настояват, че „има области, в които са разочаровани“ както от нея, така и от Китай. Миналата седмица американският заместник-съветник за националната сигурност Далип Сингх посети Индия, а според Белия дом Вашингтон опитвал да убеди Делхи, че не вярва в интереса от ускоряване или увеличаване на вноса на руски енергоресурси.
Външните министри от НАТО се срещат днес, за да обсъдят войната в Украйна. Според съобщение на алианса целта е да се разговаря за „бруталната и непредизвикана инвазия на Украйна“ в момент, когато Москва „не се отказва от амбициите си“ за страната.
За НАТО изтеглянето от района на Киев има за цел „прегрупиране, превъоръжаване и обновяване на запасите и насочване на фокуса на изток“ към Донбас.
Срещата в Брюксел е от 3:30 ч. местно време. В нея обаче ще участват и държави извън НАТО: освен Украйна, там ще са и първите дипломати на Финландия, Швезия и Грузия, както и азиатско-тихоокеанските партньори на алианса, АВстралия, Япония, Нова Зеландия и Южна Корея.
Руските сили напълно са се изтеглили от столицата Киев и северния град Чернигов. Това казва на брифинг представител на министерството на отбраната на Съединените щати.
Напускащите района, според източник от Пентагона на „Асошиейтед прес“, са най-малко 24 хил. души.
По-късно говорителят на Пентагона Джон Кърби заяви, че руският президент Владимир Путин не е постигнал нито една от стратегическите си цели. „Не превзеха Харков“, Путин „в действителност владее само малки центрове“, каза Кърби.
Русия обяви „драстично“ свиване на присъствието на въоръжените си сили около Киев и Чернигов на преговорите в Истанбул между делегациите на двете държави. Няколко дни преди това Москва бе обявила, че ще пренасочи вниманието си към Донбас и експерти виждат в изтеглянето от Киев именно тактическо решение, с което да се освободят още войски за Източна Украйна.
Източник: Дневник