Категории:

Доволен Кръстаич след 0:0 в Люксембург

Избрано

Теодор ЦЕКОВ

Футболните национали на България завършиха с 0:0 в Люксембург серията от три победи под ръководството на селекционера Младен Кръстаич. Контролата в никакъв случай не беше скучна, а прогресиращият отбор на домакините показа, че неслучайно е завършил 2:2 срещу Унгария преди три дни.

С този мач приключи времето на сръбския треньор за тестване и избистряне на състава за започващите напролет квалификации за Евро 2024. На 24 март приемаме Черна гора, а на 27 март гостуваме в Унгария.

Кръстаич заяви, че не е изненадан от оспорваната игра и е доволен от представянето на своите играчи: „Очаквахме тежък мач. Люксембург вече не е отбор, на който можеш да вкараш 5-10 гола. Изиграхме добри 90 минути, момчетата показаха желание за борба. Знаехме как ще играе Люксембург. Очаквахме дълги топки, справихме се като цяло, имахме два-три шанса да вкараме гол, не успяхме да ги реализираме, но съм довоен от представянето“.

Като цяло първото полувреме беше за България, а второто – за Люксембург. Още във 2-ата минута след пряк свободен удар капитанът Кирил Десподов затрудни вратаря на домакините с шут от остър ъгъл, избит в корнер.

Играта бързо показа какво целят двамата треньори. Освен бързи преходи при смяна владението на топката, Кръстаич искаше нашите офанзивни играчи активно да възпрепятстват всеки опит на противниковите защитници за разиграване и постепенно започване на атака, докато домакините излизаха от тази преса с дълги топки напред. При първата подобна комбинация в 17-ата минута Валентин Антов едва изби топката от краката на нападателя, а от корнера другият ни централен защитник Петко Христов позволи с лекота да бъде надскочен от Махмутович и изстрелът с глава почти облиза страничната греда.

Люксембург, които са 20 места зад България в ранглистата на ФИФА, не залагаха на защита и когато действаха в нашата половина, оставяха достатъчно пространства за опасни контри. Капитанът Кирил Десподов беше в сърцето на всяка, но технически неточности попречиха да стигнем до гол. Точно преди почивката вратарят на домакините се намеси отлично при добри акции на другите ни двама нападатели – Ради Кирилов и Спас Делев.

За втората част Кръстаич реши да подсили средната линия като смени Делев с Илиан Илиев, но последваха сериозни опасности. В 50-ата минута след дълъг пас противник надбяга двамата ни централни защитници, но третият – Антон Недялков, пресече завършващия изстрел около точката на дузпата. След три минути друг от домакините се оказа твърде бърз за Велковски и вратаря Вуцов, но почти от голлинията не успя да реализира. В 60-ата минута резервата Родригес с шут от 13 метра стреля край закъснелия да го покрие Антов и нацели страничната греда до замръзналия Вуцов.

Кръстаич подсили отстъпващата средна линия с още три смени, но без ефект. В 75-ата минута последователни комични опити за изчистване на топката от Вуцов и Христов се разминаха без наказание. Извадихме късмет и при неточен изстрел от 13 метра, а в 87-ата минута реферът от Литва показа втори жълт и червен картон на Синани за опасна игра срещу Илиан Илиев, което охлади ентусиазма на Люксембург.

Защитникът Антов направи точен и позитивен коментар: „Този мач беше различен от предните, двата отбора играха по-изнесени напред и затова се отвориха пространства, интензитетът беше по-висок, излизахме да бием противника по-високо, както и те нас. Вървим в една хубава посока, развиваме се, опитваме нови неща. Люксембург се показа като добър отбор. Ние тренираме и се надявам да показваме все по-добри игри и да сме готови за старта на квалификациите напролет“.

Играещият за „Вердер“ в Бундеслигата Илия Груев допълни: „Тежък мач, добър противник, играхме човек за човек по целия терен. Справедлив равен резултат. В Люксембург никой не играе футбол, но имат някои играчи в елитните дивизии на Германия и съседни държави, не са слаби. Доволен съм, че отново не допуснахме гол. Имаме добра база, има малко време да се подготвим добре за двата тежки мача през март и да ги вземем“.