Европейската комисия се отказа от плановете си да наложи санкции на руския ядрен сектор или на негови представители в следващия си пакет санкции, съобщи изданието „Политико“, позовавайки се на трима дипломати, цитирано от Ройтерс и БТА.
Европейската комисия първоначално заяви на страните от Европейския съюз, че ще се опита да изготви санкции, насочени срещу гражданския ядрен сектор на Русия, но този план вече се е провалил според изданието.
Новината идва, след като по-рано стана ясно, че повече от една страна-членка на ЕС, сред които и България, намекват за дерогация от забраната за внос на ядрено гориво от Русия. Това е станало ясно при последните дискусии на постоянните представители по повод 10-ия санкционен пакет срещу Русия, предаде БНР.
Новите ограничителни мерки бяха представени вчера от председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и от върховния представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел, но и двамата не споменаха нищо за ядрено гориво.
Припомняме, президентът Румен Радев заяви на Европейския съвет на 9 февруари, че ако трябва, България ще наложи вето на такова решение, защото ядрената енергетика е от стратегическо значение за бъдещето на българската енергетика и икономика и България не може да приеме налагането на санкции в тази сфера.
Унгария е една от страните, които бяха против налагането на санкции на руския ядрен сектор заради зависимостта си от „Росатом“, руската държавна ядрена корпорация, припомня Нова тв.
Франция също е противник на налагането на санкции на руския ядрен сектор. По-рано тази седмица френският енергиен министър заяви, че „много ядрени централи в страната използват руска енергия“.
За приемането на ограничителните мерки е необходимо единодушие на всички страни членки.