13.6 C
София
понеделник, 9 септември 2024 г.

За вредата от политкоректността

Автор: Кристина ПАТРАШКОВА

Може ли герой в книга днес да бъде „изключително дебел“? Дори да е наистина такъв, не е правилно да бъде определян по този начин. Обидно е за героя, не е политкоректно да бъде квалифициран като физически непривлекателен. А какъв е той тогава? Просто „огромен“.

Трансформацята на „изключително дебел“ герой в „огромен“ се случва вече в книгите на популярния детски писател Роалд Дал, които се пренаписват от издателство „Пъфин“, подразделение на „Пенгуин Рандъм Хаус“, за да бъдат премахнат термини, смятани за обидни. Британският издател на автора на „Джеймс и гигантската праскова“, „Матилда“ и „Чарли и шоколадовата фабрика“ не на шега се възмути от цензурата и обяви, че ще публикува оригиналните версии в специален сборник. Така се оказва, че всеки читател ще избира сам оригиналия или преработения вариант да чете. Самият Дал почина през 1990 г. на 74-годишна възраст и между другото, търпеше критики през целия си живот заради свои антисемитски възгледи.

Броят на променените термини в книгите му е внушителен и засяга смятани за деликатни теми като раса, етническа принадлежност, пол, тегло, външност, психично здраве, насилие. Преработването на текстовете се правело, за да се гарантира, че „прекрасните истории и герои на Дал и днес ще продължат да радват всички деца“.

Във Франция подразделението на „Галимар“ за детска литература обяви,    че няма да редактира книгите на Роалд Дал. Предвиденото пренаписване на творбите му провокира взрив от възмутени реакции в литературния и политическия свят, в които се включи дори кралицата консорт Камила.

Културата на отхвърлянето, родена парадоксално във времето на защита на всякакви свободи, поставя не само нови ограничения на хората на изкуството, но налага либерална цензура. Абсурдно е да бъде променяна призмата, през която писателите пречупват света. Наивно е той да бъде моделиран като идеална, но несъществуваща конструкция. Що се отнася до различията и естетическите категории, най-добре го е казал пак Роалд Дал: „Човек с добри мисли никога не може да бъде грозен. Може да имаш крив нос, сбъркана уста, двойна брадичка или криви зъби, но ако имаш добри мисли, те ще блестят от твоето лице и ще направят така, че да изглеждаш прекрасно“.

Е, какво значение има тогава дали си „изключително дебел“ или „огромен“? Или просто става дума за словесно лицемерие и абсолютно недопустимо цензуриране на големи писатели в името на измислена политкоректност.

- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини