17.6 C
София
вторник, 15 октомври 2024 г.

Изкуствен интелект откри нов антибиотик за супербактерии

Учени използваха изкуствен интелект, за да открият нов антибиотик, който може да убие вид супербактерии, пише Би Би Си. ИИ е спомогнал за стесняване на списъка с хиляди потенциални химикали, които да бъдат тествани в лаборатория.

При тестването е открит нов експериментален антибиотик, нарече абауцин, но той трябва да бъде тестван продължително преди да се приложи върху хора.

Анбиотиците са единственото оръжие, което имаме срещу бактериите. В същото врем през последните десетилетия бактериите привикват към химикалите, с които ги третираме и развиват резистентност към тях. Изчислено е, че повече от 1 млн. души умират годишно от инфекции, свързани с антибиотична резистентност.

Учените са се съсредоточили върху конкретен вид бактерии – асинетобактер баумани която е отговорна за заразяване на открити рани и причиняване на пневмония. Този вид беше обявен за критична заплаха от Световната здравна организация.

Асинетобактер баумани успява да избегне повечето антибиотици доста успешно и е водещ проблем в болници и старчески домове, тъй като може да оцелява дълго време върху повърхности и медицински изделия.

За да открият новия антибиотик, учените първо трябвало да го тренират. Те използвали информация за хиляди лекарства, където точната химична стриктура е ясна на учените и ръчно ги тествали върху асинобактер баумани, за да видят кой от тях може да го забави или убие.

По-късно тази информация е захранена в ИИ, за да може да изучи всички химични свойства на лекарствата, които могат да атакуват бактерията.

След това ИИ е закачен за списък с 6680 химични съставки, чиято ефективност не е била ясна до този момент. Най-потресаващото – на изкуственият интелект е отнело едва час и половина, за да състави списък.

Учените тестват 240-те лекарства в лабораторни условия и откриват сред тях 9 потенциални вида антибиотици. Един от тях е изключително ефективният абауцин. Според експериментите той може да лекува инфектирани рани, както и да убива бактерията в проби от пациенти.

Според медиците разработката на антибиотиците, открити от ИИ, може да стигнат до аптеките през 2030 г.

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img