И зам.-шефът на парламента не знае кой е поставил решетките

Не знам кой разреши поставянето на решетки в парламента, това заяви зам.-председателят на парламента Мирослав Иванов и депутат от „Продължаваме промяната“, който вчера запази  поста си на заместник-председател на парламента. „Очаквах, че ще искат оставката ми, имаше заявки още миналата седмица. Спрях микрофона на Десислава Атанасова, защото правилникът така изисква“, оправда се той.

Искането за предсрочното му освобождаване след тричасов дебат беше подкрепено от 81 народни представители от опозицията, а 129 от управляващата коалиция бяха против.

„Искането за моята оставка като зам.-председател на НС беше акт на политическа демагогия. Това е проверка дали един вот на недоверие към правителството би минал. Коалицията ясно показа, че няма да мине, защото от 134 депутати вчера гласуваха 129“.

По думите на Иванов опозицията се опитва да нанесе тежък удар върху коалицията и да провери колко стабилна е тя.

„Стабилна е и аз вчера получих подкрепа от всички парламентарни групи“, каза той.

Второто послание за него от вчерашното гласуване е, че парламентарните групи ясно са заявили подкрепата си към него, което по думите му е оценка на неговата работа.

Поставен съм в качеството на зам.-председател на НС и трябва да съблюдавам правилника и реда в залата, както и това всички народни представители да бъдат равни пред правилата и аз направих точно това.

Според Иванов нападките, че отнема думата на опозицията, както и самото искане за неговото освобождаване, са преекспонирани. Според него е нямало аргументирани и разумни мотиви за това.

„Всъщност действията на г-жа Атанасова бяха провокация и опит да покажат, че опозицията и ГЕРБ могат да правят каквото си поискат“, каза Иванов. Предупреди, че е настъпила промяна и правилата трябва да се спазват от всички.

Той заяви, че е поднесъл извинения на Десислава Атанасова, защото е разбрал, че тя е била обидена, но смята, че е постъпил правилно.

Зам.-председателят на НС обясни какво точно се е случило:

„Многократно ме обвиняваха, че не спазвам духа на парламентаризма, тъй като Атанасова е председател на ПГ на ГЕРБ и съм бил длъжен да ѝ дам повече време за изказване, но искам да обърна внимание, че от ПГ на ГЕРБ имаше декларация, която по правилник е 10 минути, а аз оставих г-жа Атанасова три минути повече да говори, което беше проява на уважение към г-жа Атанасова и проява на това разбиране на парламентаризма, оставяйки председателят на ПГ на опозицията да завърши декларацията, която е подготвила.

След това имаше изказване на г-н Асен Василев, след което по силата на правилника всяка една от парламентарните групи следва да вземе отношение. Г-жа Атанасова не изчака реда си, поиска процедура, която не отговаряше на правилника, злоупотреби с тази процедура. Предупредих я няколко пъти, че ще ѝ дам думата, но не е сега моментът. Оставих я минута и половина. След няколко забележки и предупреждения, че ще ѝ отнема думата, тя продължи и не се съобрази с моите указания и аз бях длъжен да ѝ отнема думата“.

Иванов коментира и случая от 2017 г., когато оставка като председател на НС подаде Димитър Главчев. Иванов подчерта, че този случая е бил различен – от залата е била изгонена Корнелия Нинова, както и че, според него, оставката на Главчев е била по настояване на тогавашния министър-председател Бойко Борисов.

Мирослав Иванов беше категоричен, че премиерът Кирил Петков многократно е засвидетелстват подкрепата си към него, като това да дойде в НС по време на гласуването на оставката.

Кирил Петков вчера ми звънна и попита как да ми окаже подкрепа, имам ли нужда от него в Народното събрание. Той ме подкрепи, но аз не исках да губя ценното му присъствие, съобщи Мирослав Иванов.

Припомняме, че вчера Петков подкрепи Иванов, като дойде в парламента за 10 минути.

Запитан за падащия рейтинг на правителството, той каза: Мисля че рейтингът на главния прокурор е по-нисък.

Решетките на НС бяха грешка, коментира Иванов. Председателят на Народното събрание Никола Минчев смята същото, но не знаем кой е разрешил поставянето им.

Източник: БНТ