13.6 C
София
понеделник, 9 септември 2024 г.
Категории:

Как западни медии коментират посещението на Пелоси в Тайван

Посещението на председателят на американската Камара на представителите Нанси Пелоси в Тайван предизвика буря от реакции заради заканите на Китай срещу визитата.

Пелоси каза на тайванския президент, че САЩ няма да изоставят Тайпе на фона на критики от Китай, пише „Гардиън“.

Изданието отбелязва, че  се е срещнала с тайванската президентка Цай Ингвен в хода на посещението си на острова, а китайски заместник външен министър е определил действията на Пелоси като изключително скандални.

„Гардиън“ помества и анализ, в който се отбелязва, че тази визита рискува да подразни безсмислено Китай, тъй като вероятно посещението ще нагнети напрежение между Пекин и Вашингтон, но това няма да доведе до повече сигурност за Тайван. Авторът Винсънт Ни, който е кореспондент на изданието с ресор Китай, допълва, че визитата идва в деликатна от политическа гледна точка година за китайския президент Си Цзинпин – преди предстоящия наесен конгрес на Китайската комунистическа партия, на който Си се очаква да получи трети мандат за управление на 95-ата годишнина от създаването на Китайската народноосободителна армия.

Републиканската партия като никога похвали Пелоси заради посещението ѝ в Тайван, пише „Индипендънт“.

Вестникът отбелязва, че Китай категорично е осъдил първата от 1997 г. визита на председател на долната камара на американския Конгрес в Тайван, а дори и Белият дом е предупредил, че посещението може да не е добра идея.

Изданието коментира, че визитата се осъществява в условия на повишено напрежение в региона.

Китай обеща „целенасочени военни действия“ на фона на посещението на Пелоси, пише „Дейли телеграф“.

Вестникът отбелязва, че след пристигането на председателката на долната камара на американския Конгрес в Тайван островът е в състояние на повишена готовност за реагиране след вълна от китайски заплахи и военни маневри, породени от визитата.

Изданието коментира, че китайските държавни медии са публикували карта, според която Китай може да изстреля ракети към целенасочено подбрани зони така, че да бъдат нарушени териториалните води на Тайван. Пекин не е стрелял толкова близо до самоупралвяващия се остров от 1996 г., допълва „Дейли телеграф“.

„Вашингтон пост“ помества авторска статия на Пелоси във връзка с посещението, в която тя разяснява защо е заминала начело на делегация на Конгреса за Тайван.

В материала се посочва, че посещението е „категорична декларация, че Америка застава зад своя демократичен партньор Тайван, докато той брани себе си и свободата си“.

Допълва се, че посещението е знак към „милионите потискани и заплашвани от Китай“, препратка към действията на Китай в Хонконг и по отношение на уйгурското си мюсюлманско малцинство.

„Ню Йорк таймс“ също отбелязва, че с посещението си Пелоси рискува да раздразни още повече Китай.

Изданието коментира и че за 30-годишната си политическа кариера Пелоси има богат опит в предизвикването на Китай, а сегашната ѝ визита е кулминацията на нейните действия в тази насока.

Председателят на Камарата на представителите на САЩ е отявлен критик на Пекин.

Ударът в Афганистан и посещението на Пелоси отново изваждат на преден план за Байдън външната политика, пише „Уолстрийт джърнъл“.

Изданието отбелязва, че президентът на САЩ отново се сблъсква с външнополитически предизвикателства в момент, когато в изпадналото в застой реализиране на вътрешнополитическата програма започна да настъпва известно раздвижване.

Тези външнополитически предизвикателства са по-конкретно нареденият от него удар за ликвидирането на водача на „Ал Кайда“ и един от организаторите на атентатите от 11 септември Айман ал Зауахири, напрежението в отношенията с Китай и войната в Украйна, която скоро ще навлезе в шестия си месец.

Едно от нещата, с които Байдън се опитваше да спечели избирателите по време на предизборната си кампания, беше именно външнополитическият му опит, коментира „Уолстрийт джърнъл“.

Китай заплашва с мащабни военни учения край Тайван заради посещението на Пелоси, пише „Файненшъл таймс“.

Изданието отбелязва, че маневрите край източните брегове на острова в отговор на посещението на председателя на долната камара на американския Конгрес ще бъдат първите по рода си, предприемани от Пекин.

 

- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини