
Надежда Стойчева от фондация „Анимус“ обясни, че рискът за убитата Кристина е бил много висок и е препоръчано много сериозно тя да се скрие. 32-годишната Кристина от София, която беше намерена убита на 7 април, е търсила помощ от фондацията месец преди смъртта си.
Младата майка е била заплашвана в продължение на шест месеца от мъжа, с когото е имала интимна връзка – именно той беше арестуван и обвинен убийството. Мъжът е отправял заплахи не само срещу нейния живот, но и срещу близките ѝ, като я е довел до емоционална криза и силен страх.
„Жената обаче много трудно се обърна към нас с голямо недоверие и сподели, че се страхува за живота си. Посъветвана е да се обърне към полицията. Според тях ако е имало жалба, със сигурност щеше да има реакция от страна на органите на реда. Извършителят е имал криминално минало и това е щяло да се види“, каза Стойчева.
Тя обясни, че Кристина е имала среща с психолози и е била в процес на раздяла с Калоян, който в последните 6 месеца е започнал да я заплашва. Мъжът е пресичал с колата си нейната, а заканите не са били директни.
„Било е психологически тормоз. Казвал ѝ е: „Като се прибереш, ще завариш трупове“ и подобни фрази. Не е имало физическо насилие, но тормозът е бил много сериозен“, обясни Стойчева.
Тя добави, че е имало договорка жената да не се движи винаги с придружител. В деня на убийството по неясни причини си е тръгнала сама.
Надежда Стойчева описа и профила на жертвата, на която е предлагано да се укрие и изцяло да промени начина си на живот. „Тя има две висши образования, знаела е два езика, красива, силна жена. Смятала е, че сама може да организира бягството си“, обясни експертът.
Стойчева добави, че за „Анимус“ това е много тежък момент, защото за първи път губят обърнал се към тях човек. Тя твърдо вярва, че жената е можело да бъде спасена, но е трябвало да подаде молба.
„Ако това се беше случило, щяхме да включим юристи за ограничителни заповеди. Имаме и наказателни адвокати, с които можехме да помогнем, и в полицията да се задействат веднага, все пак Калоян има криминално минало“, добави Стойчева.
Тя заяви, че на седмица имат 20 души, които се обръщат към тях за домашно насилие и ситуацията наистина е сериозна. Стойчева смята, че трябват законодателни промени.
