“Излизаме от едно топло лято. Знаем, че зимите стават все по-меки, така че може да сме склонни да мислим, че и тази ще бъде мека, и не трябва да се тревожим.
Това може и да е така, но прогнозата, която съобщаваме сега, и нашето разбиране за това как работи климатичната система, ни карат да предположим, че всъщност все още има сигнал за силно застудяване. И този шанс това да стане преди Коледа е по-висок, отколкото през нормална година”, заяви Карло Буонтемпо, директор на службата за изменение на климата “Коперник” в Европейския център за средносрочни прогнози на времето.
Подобно застудяване се свързва с явление, при което постоянно високото атмосферно налягане води със себе си силни източни ветрове, с които температурите падат стремглаво на Стария континент.
Буонтемпо уточнява, че прогнозирането на зимното време толкова рано през есента е изпълнено с несигурност и ключови фактори, които биха могли да повлияят на условията особено през януари и февруари, “все още не са в действие”.
Експерти обясняват, че ако сегашният метеорологичен модел на течението Ла Ниня с по-ниски от средните температури на морската повърхност в екваториалния Пасифик се задържи до Нова година, това обикновено означава по-мека втора половина на зимата.
Буонтемпо допълни, че е важно европейските правителства да използват възможно най-много съществуващите метеорологични модели. Те трябва да се следят не само за планиране на застудяване, но и за предвиждане на потенциални периоди на слаб вятър и ниски валежи, които биха могли да повлияят на производството на възобновяема енергия.
С настъпването на зимата в северното полукълбо метеоролозите ще наблюдават отблизо Арктика. Там има пояс от ветрове, наречен полярен вихър, и ако те отслабнат, студеният въздух може да се насочи на юг към САЩ, Азия или Европа.
Все пак мнозина климатолози са на мнение, че европейците и хората, живеещи на източното крайбрежие на САЩ, най-вероятно ще се радват на умерени температури, отколкото на тежка зима.