Дали хората станаха по-суетни, или наистина са по-обемни и тежки – за това няма еднозначен отговор. Вярно е обаче, че диетите за отслабване са сред най-търсените четива в интернет, което е напълно обяснимо, защото с напредване на годините телата все повече натежават. Това е катастрофа за самочувствието, особено при нежната половина от населението, която предприема истинска пуническа война срещу килограмите. Често битката е загубена, но остава надеждата, че и утре е ден, а в понеделник започваме нова диета.
И всичко това е, защото „Няма по-откровена любов от любовта към храната“, както казва Джордж Бърнард Шоу. Приглася му и Вирджиния Улф, според която „човек не може да мисли добре, да обича добре, да спи добре, ако не е вечерял добре“.
Има ли наистина сила, която да ни откаже от добрата храна, която задължително върви с хубава напитка.
Социалните мрежи преливат от разкази как и колко килограми са се изпарили в резултат на поредната диета. Хиляди жени започват режимите и всекидневно споделят как върви процесът и докъде са го докарали. Малцина обаче се престрашават да признаят колко килограми са се върнали отново и след колко време са станали жертва на йо-йо ефекта. Още по-малко са онези, които споделят какви здравословни проблеми имат след поредния драстичен опит да се вталят. В желанието си за бърз резултат все повече прекрачват границата на обикновените ограничения в храненето и се насочват съм лекарствени продукти с надеждата, че те ще им помогнат директно да разградят мазнините и да свалят теглото. Реклами за подобни медикаменти – чайове, хапчета, инжекции буквално заливат интернет, предлагат се в аптеки и дрогерии, но често не са добре проучени и понякога могат да доведат до срив на организма.
Отслабването е строго индивидуален процес и затова резултатите от масовите диети при отделни хора коренно се различават, твърдят специалистите. И съветват всеки, който е решил да се подложи на поредния експеримент, първо да се консултира с лекар. Основната препоръка, която лекарите неизменно дават, е храната да се консумира в малки количества, като се избягват тестените и сладките изделия. Този принцип например е закон за всички французойки, които са сред най-изтънчените любителки на изисканата храна и може би най-елегантните и шикозни дами в света.
Валентина, която е изпробвала нашумелия ОЗЕМПИК: Една доза ме събори, не станах от леглото цяла седмица
Валентина е една от дамите, които в името на фигурата си е решила да изпробва нашумелия на пазара продукт за отслабване ОЗЕМПИК. Тя се съгласи да разкаже ексклузивно пред „Филтър“ какво я е накарало да посегне към препарата и как се е почувствала след поставянето.
36-годишната дама от десетилетие има проблем с килограмите, които при нея не са фатално много, но са точно толкова, че да й създават комплекси. Пробвала е какво ли не, и китайския чай „Сание“, и строгата белтъчна диета на „Дюкан“. С плуване и няколко километра пеша от вкъщи до работа е успявала да се поддържа във вид „приятно закръглена“. Коронавирусът обаче слага кръст на всичките й усилия. Двегодишните ограничения я оставят повече време вкъщи, където най-любезно се е настанил враг номер 1 на всяка жена – хладилникът.
И когато светът отново се отваря, Валентина с ужас установява, че е прибавила плюс 15 килограма върху и без друго височкото й тегло. Паникьосва се и си записва час при лекар ендокринолог. Той й назначава пълни кръвни изследвания, след които предписва глюкофаж от 1000 мг два пъти дневно. Хапчетата се дават при инсулинова резистентност и от тях също се отслабва.
„За месец и половина не мръднах нито грам надолу. Напълно се отчаях, докато един колега не ми разказа за митичния ОЗЕМПИК. Веднага се консултирах с моя лекар, според него препаратът е чудесен. Единственият му недостатък е цената, която е около 200 лева. Бях съгласна на всичко, само и само да се отърва от ужасните килограма“, допълва Валентина. Препаратът се предлага в доза 0,25 мг, 0,5 мг и 1 грам, а във всяка опаковка има четири игли с по 4 дози. Инжектира се подкожно в корема.
С повечко търсене Валентина купува опаковка от 0,50 мг. Самият лекар й поставя половин доза, т.е. 0,25 мг, но препоръчва да продължи да взима и глюкофаж.
Още същия ден пациентката усеща дискомфорт, а след два-три дни трудно става от леглото. Загубва напълно апетит, в продължение на седмица не може да сложи нищо в устата си. Въпреки това има постоянни позиви за повръщане, които са особено силни през нощта. Лекарят изписва лекарство, което трябва да потисне това усещане.
Наистина се стряска, когато учудената аптекарката й казва, че тези хапчета обикновено се дават на онкологично болни при химиотерапия.
„Тогава нещо в мен се преобърна и реших да сложа край на моите медикаментозните опити за отслабване“, признава младата жена. Сама си измисля нискокалорична диета, храни се с повече зеленчуци, чайове, сезонни плодове, ограничава почти до нулата тестените и особено сладкарските изделия, прави си маршрут и изминава между 5 и 6 километра дневно. След месец и половина кантарът показва 7 кг надолу. Твърди, че когато свали още толкова, ще може да ходи по-бързо и ще увеличи дневната дистанция с още 2 километра.
Разделното хранене причинява главоболие
90-дневната диета е толкова известна, че едва ли има човек, който да не е чувал за нея. Името идва от нейната продължителност, а основният й принцип е разделното хранене. Могат да се консумират всякакви храни, включително тестени, но при строго разделяне по дни. Всъщност спазването на графика се оказва проблемът на тази диета. Дори човек да има голямо желание да се храни разделно, трудно може да го направи, когато има сериозни служебни ангажименти и разполага с половин час да притича до близкото бистро.
Този режим е разделен на 4 цикъла. Първия ден могат да се ядат само белтъчини, през втория – бобови храни и варива, през третия се приемат въглехидрати, а в четвъртия – плодове. На всеки 29 дни има 24-часово разтоварване (за 90 дни общо 3 пъти). В това време е допустима единствено водата.
Много жени споделят, че след като са започнали този режим, се е появило главоболие, което продължава с дни. Най-често този страничен ефект се проявява след водния ден, когато нищо не се яде. Рязкото спиране на храна може да доведе до ниско кръвно и съответно до главоболие. Във форумите обаче се обяснява, че този дискомфорт се получава, защото организмът се чистел от токсините. Косопадът също е сред срещаните странични ефекти. Други пък се оплакват от обострен хроничен гастрит.
Режимът на Узунов с хиляди последователи в мрежата
Преди няколко години социалните мрежи бяха взривени от нов хранителен режим, презентиран от Атанас Узунов, който има множество последователи в социалните мрежи. Самият Узунов разказва, че имал изключително сериозни проблеми с наднорменото тегло, което увредило здравето му. Пробвал всякакви диети, но нищо не се получавало. Затова решава да се самообразова. Чете много и открива диета с естествени мазнини. Решава да я пробва и най-накрая чудото се случва – сваля 66 кг, а здравословните проблеми отшумяват. Твърди, че всяка година си прави изследвания и показателите му никога не са били толкова добри. Узунов решава да направи Фейсбук група на диетата си, която придобива огромна популярност и има над 450 000 членове.
Идеята на тази диета е да се консумират естествени мазнини като зехтин, масло, маслини, сурови ядки, месо, риба, яйца и млечни продукти. Зеленчуците са част от всеки обяд и вечеря без дните с гладуване. Кокосовото масло е акцент и 1 чаена лъжичка се слага сутрин и в кафето. Разбира се, без никаква сладост в напитката! Един или два пъти в седмицата се гладува от 16 до 24 часа. Напълно забранени са захар, сладкиши, сладолед, хляб и тестени продукти, колбаси, маргарин и рафинирано олио. Узунов препоръчва консумацията на кисело мляко, само ако е с висока масленост.
Тази диета всъщност се основава на високомазнинно нисковъглехидратно хранене. Диетата може да бъде ефективна, особено при хора, които имат проблеми с инсулина или непоносимост към глутен. Само че е възможно да доведе и до хормонален дисбаланс, безсъние, тревожност, обрив и косопад. Режимът не е препоръчителен при редица здравословни проблеми като рак, висок холестерол, уголемен черен дроб, проблеми с жлъчката или щитовидната жлеза. Поради това във Фейсбук групата е написано: „Режимът на Атанас Узунов не се презентира като форма на лечение. При налични заболявания и здравословни проблеми или при възникване на такива в процес на режима, всеки решен да го започне или вече започнал го, следва да се консултира със съответен лекар специалист! Атанас Узунов не е медик и не си позволява да предписва или препоръчва лечения и лекарства“.
Много е модерно да си кето
Кетонната диета, както е по-точното й наименование, е доста сходна с режима на Атанас Узунов. По своята същност тя е подобна на всяка друга високопротеинова и нисковъглехидратна диета.
В основата е консумирането на протеини и мазнини за сметка на въглехидрати. Консумира се предимно месо, мазни риби, яйца, млечни продукти, ядки, авокадо и нисковъглехидратни зеленчуци. Изключват се захар, зърнени и бобови култури и храни, нишесте, сладко, алкохол и продуктите с ниско съдържание на мазнини. Мнозина твърдят, че точно този режим им е помогнал не само да отслабнат, но е повлиял благотворно върху различни здравословни проблеми. Както и при всички останали диети, и при тази е добре да се консултирате с лекар, особено ако не сте в идеално здраве.
Кето диетата обаче нерядко провокира хормонален дисбаланс заради екстремната загуба на тегло., а като резултат да се появят проблеми с щитовидната жлеза, синдром на поликистозата и промени в менструацията. Този вид хранене освен това не е щадящ за стомаха, тъй като е беден на фибри и понякога води до запек, подуване, газове, раздразнения на стомаха и червата.
След началото на кетонното хранене мнозина признават, че изпитват умора, главоболие, крампи в мускулите, емоционални разстройства и неспособност за концентрация. Специалисти обясняват, че причината за всички тези неразположения е липсата на калий, натрий, магнезий, желязо.
Диетата не е препоръчителна за хора, които страдат от урологични заболявания и имат камъни в бъбреците. Рязката преминаване към високопротеинови продукти влияе негативно и върху щитовидната жлеза и жлъчката.