събота, 28 януари 2023 г.
-0.8 C

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Кристиано Роналдо счупи рекорд при трудна победа над Гана

Емоции, картони, разправии по терена, рекорд, дузпа, вратарски грешки…Всичко имаше в този мач от група Н на световното първенство между Португалия и Гана.

В крайна сметка ликуваха „мореплавателите“, а вечерта се превърна в специална и за техния лидер.

Кристиано Роналдо откри резултата в 65-ата минута от дузпа, която сам изработи.
По този начин суперзвездата стана единственият футболист, който се е разписвал на пет световни първенства!

Преди днешния мач той делеше върха с Краля на футбола Пеле, германската икона Уве Зелер, Мирослав Клозе и Лионел Меси с голове на четири Мондиала.

Много грешки направи неадекватният американски съдия Исмаил Илфат. В 30-ата минута той отмени абсолютно чисто попадение на Роналдо заради несъществуващо нарушение срещу ганаеца Джику. А и дузпата в 65-ата минута беше доста спорна…

Второто полувреме беше доста по-интересно.

След гола на Кристиано Гана  заигра по-смело, увеличи пресата и в 72-ата минута изравни резултата чрез капитана-ветеран Андре Айю. Данило Перейра загуби топката на десния фланг, а съотборниците му не реагираха достатъчно бързо. Мохамед Кудус напредна от дясно и центрира по голлинията за Айю, който изпревари Рафаел Герейро и от 3 метра изравни – 1:1.

Радостта на Гана обаче продължи кратко, защото в 78-ата минута Жоао Феликс отново изведе своите напред. Голямата работа за гола обаче свърши Бруно Фернандеш, който видя перфектно стартиращия Феликс. Защитникът Абдул Баба Рахман опита да го стигне, а и излезлият да го пресрещне вратар Ати-Зиги нямаше шанс да го спре.

Само след още три минути Рафаел Леао увеличи преднината на своите с трети гол. Отново Фернандеш подаде паса, но основната работа свърши Жоао Феликс, който отне топката при опита на ганайците да организират атака.

Африканците намалиха чрез резервата Букари, който прати топката с глава във вратата след центриране на Баба Рахман от ляво.

В 10-ата минута на ненужно дългото добавено време уникална глупост на вратаря Диого Коща можеше да отнеме победата на Португалия.

Стражът на Порто не видя, че зад гърба му е e Иняки Уилямс, пусна топката пред себе си, ганаецът бутна топката, но в решителния момент се подхлъзня , а това даде възможност и на защитниците да го блокират. Нападателят на Атлетик (Билбао) обаче стреля много слабо и топката беше спряна пред голлинията.

ПОРТУГАЛИЯ –ГАНА 3:2

Голмайстори: 1:0 Кристиано Роналдо 65-дузпа, 1:1 Андре Айю 73, 2:1 Жоао Феликс 78, 3:1 Рафаел Леао 80, 3:2 Осман Букари 89

ПОРТУГАЛИЯ: Диого Коща, Рафаел Герейро, Рубен Диаш, Данило Перейра, Жоао Кансело, Отавио Монтейро (56 – Уилям Карвальо), Бруно Фернандеш, Бернардо Силва (88 – Жоао Палиня), Рубен Невеш (77 – Рафаел Леао), Жоао Феликс (88 – Жоао Марио), Кристиано Роналдо (88 – Гонсало Рамос)

ГАНА: Лоурънс Ати-Зиги, Александър Джику (90+1 – Даниел Кофи-Киере), Абдул Баба Рахман, Даниел Амарти, Мохамед Салису, Алиду Сейду (66 – Тарик Лампти), Томас Парти, Андре Айю (77 – Джордан Айю), Иняки Уилямс, Салис Абдул Самед (90+1 – Антоан Семеньо), Мохамед Кудус (77 – Осман Букари)

Главен съдия: Исмаил Илфат (САЩ)
Стадион „974“ (Доха): 42 622 зрители