-2.2 C
София
вторник, 26 ноември 2024 г.
Категории:

Мирела Иванова

Поетесата Мирела Иванова започва да пише стихове още като ученичка в списание „Родна реч“. Автор е на девет поетични книги, два сборника с разкази и два тома с публицистични текстове. Носител е на национални и международни награди за поезия. Тези дни официално бе номинирана за престижния приз „Европейски поет на свободата“. От 2016 година е драматург в Народния театър, на чиито камерни сцени се играят пиесите й „О, ти, която и да си“ и „Бележките под линия“.

1. Как се представяте пред хората?

Здравейте, аз съм Мирела. Понякога се шегувам, че името ми може да се изпее, защото се състои от три ноти, а друг път сериозно твърдя, че е знак за умиротворение: Мир, ела! Във втори курс получих четворка по сравнително езикознание, защото не знаех етимологията му. Макар и късно, проучих произхода и смисъла на името си: „звезда с променлива величина“.

  1. Важно ли е за вас първото впечатление?

Да. То може да се окаже съдбовен знак, а аз се осланям на интуицията си. Първото впечатление по сила е равнозначно на мигновените ни решения, внезапни и безапелационни в яснотата си – като просветляващ взрив.

  1. Вярвате ли в любовта от пръв поглед?

Вярвам в любовта. Вярвам във всяка любов.

  1. Допускате ли лесно хора до себе си?

Не. Макар много често да създавам обратното впечатление.

  1. Какво може да ви извади от равновесие?

Глупостта, ярката несправедливост, невежеството, ценностната мърлявина, в която все повече затъваме, безпаметството, агресивното социално неприличие, инатливият, скудоумен нихилизъм, надменната всезнайковщина.

  1. Компромисът, който не бихте си позволили?

С разбиранията си за личностна и ценностна свобода.

  1. Какво може да ви разплаче?

Не съм склонна да разкрия най-уязвимите си територии. Макар да съм плакала и насред улицата. Животът е твърде безмилостен и дава много поводи за плач – и лични, и общностни. Плаках на Задушница, на гроба на татко, докато още нямаше хора. Понякога плача и за живите, които обичам.

  1. На какво най-често се смеете?

Е, имам и достатъчно причини да се смея, искрено, от все сърце. Напоследък най-вече благодарение на Владимира, моята прелестна внучица на годинка и половина, която твори истински словесни бисери. Когато иска да отвори маркер, за да пише, казва: „Отови ми пишулката“. Веднъж месечно си устройваме ритуални срещи и със скъпите ми литературни приятелки – тогава също пада голям, ведър, искрен, пречистващ смях.

  1. Последната книга, която ви впечатли?

Прочетох напоследък доста книги със съвременни български разкази. Впечатли ме силата на този жанр у нас, жилавостта! Впечатли ме и „протяжната“ книга на Натали Хейнс „Хиляда кораба“. Сега чета романа на Олга Токарчук „Дом дневен, дом нощен“ и едновременно с това философско-психологическо-социологическа антология – „Психология на глупостта“, както и документалния роман на Ивайла Александрова за Вапцаров „Оловна тишина“.

  1. Последният филм, който ви впечатли?

„Младите любовници“ с неотразимата Фани Ардан.

  1. Любим художник?

Иван Милев, Егон Шиле, немските експресионисти… В СГХГ от месеци се удивляваме на наистина невероятна изложба на българските художнички. Би било нормално сутрешните блокове на националните телевизии непрекъснато да говорят за това събитие, да го обсъждат и препоръчват, да представят художничките, съдбите им, да осветяват голямото им, посветено изкуство. Вместо това там предлагат най-вече пошло дъра-бъра, тъпоумни скандали, кудкудякане, провинциална псевдосветскост. Мале-мале!

  1. Любим писател?

Мнооого любими писатели, мноооого любими книги!

  1. Любим поет?

Яворов. И мноооого любими стихотворения от много и различни поети.

  1. Любим певец?

Борис Христов.

  1. Любим филм?

„Ах, този джаз!“. Може би…

  1. Любимо тв предаване?

Почти не гледам телевизия. Но все пак: „Култура.БГ“ по БНТ. Поредицата „Умно село“ – но вече не по БНТ.

  1. Каква музика предпочитате да слушате?

Обвързаната с вълнуващ текст. Някои френски шансони не ми омръзват никога. В младостта си бях пристрастена към джаза.

  1. Политик, на когото вярвате?

Ценя и уважавам много президента Петър Стоянов.

  1. Историческа личност, която презирате?

Чудовищните сатрапи и диктатори, уви, не са един и двама. Но моето презрение с нищо не би могло да разсее или смекчи жестоките им престъпления и причинените страдания.

  1. Историческа личност, на която се възхищавате?

Твърде сложни са големите исторически личности, за да будят само възхищение. Но все пак – на цар Симеон заради „Златния век“. И на Васил Левски – заради абсолюта на саможертвата му в името на свободата.

  1. Любим парфюм?

Два са: Knowing и Poeme.

  1. Любимо мъжко име?

Чак любимо нямам. Докато майка и татко, студенти по медицина, очакват моята поява на бял свят – те са напълно убедени, че ще се родя момче, са били готови да ме кръстят Камен или Чавдар. Харесвам тези имена навярно заради неизпълнената с живот, подменена представа на родителите ми. Харесвам имената на своите дядовци – Никифор и Димитър, подписвах първите си разкази и други свои текстове с тях.

  1. Любимо женско име?

Зорница – на дъщеря ми. Като дете тя непрекъснато съставяше списъци, включително и с имена. Не помня дали Владимира присъстваше в тях, но Зорница нарече така чудното си момиченце.

  1. Какво научихте от родителите си?

Научих толкова много, колкото те дори и не подозират. Майка и татко бяха твърде различни, тъй че „уроците“ могат да се умножат по две. Посветих им своята книга „Разглобяване на играчките“ и винаги ще съм им благодарна, защото ме подкрепяха дори когато не ме разбираха. Честно казано, не бях дъщерята мечта.

  1. Как възпитавате или бихте искали да възпитате децата си?

С много любов и с много търпение. С много разговори, разбиране, подкрепа, приятелство. Навярно и с личен пример.

  1. Какъв (каква) искахте да станете като малък/а?

Детството ми бе обладано от две могъщи стихии – свободата и поезията. По цял ден се отдавах на жестоки и прости игри: катерене по дървета, народна топка, гоненица, скитосване из безкрая на нивите, а вечер майка ми четеше стихотворенията на Вазов и Ботев. Някои от тях зная и досега наизуст. Към дванайсетата си година мечтаех да съм журналистка, а към четиринайсетата – актриса.

  1. Кое е любимото ви животно?

Котката.

  1. Мото, девиз или цитат, които следвате?

Твърде тясно ми е само в едно изречение, все едно колко е мъдро. Следвам себе си и пътя си.

  1. Разкажете един виц, на който искрено сте се смели?

Притежавам изумителна механична памет, но тъкмо вицове не помня. Но страшно се смея, когато ги слушам, разказани от трима големи вицаджии: съпругът ми, писателя Владимир Зарев, историкът, професор Георги Николов и изумителния артист Валентин Ганев.

  1. Думата, която използвате най-често?

Чудя се коя ли е…

  1. Любимо ястие?

Постен гювеч.

  1. Любим цвят?

Лилаво, зелено, цикламено, синьо. Ярки цветове.

  1. Любимо питие?

Вода.

  1. Пушите ли?

Да.

  1. Кое е първото ви разочарование в живота?

Когато на тържеството за завършване на първи клас ме сложиха на третия ред и ми казаха по време на песните само да отварям устата си и да се преструвам, че пея.

  1. Кога сте били най-горда със себе си?

Имам достатъчно поводи. Преживях съдбовни, звездни мигове, подари ми ги поезията.

  1. Дилемата семейство или кариера – какво избирате?

Не избирам, крепя някак равновесието, пък и каква кариера в общоприетия смисъл на думата имам? Просто всеотдайна работа на много престижни, нископлатени места.

  1. Какви са хората от приятелския ви кръг?

Писатели, учени, артисти, журналисти, лекари, художници, юристи. Имам много специални приятелства с две зъболекарки, д-р Светла Кацарова и д-р Иринче, с три литературни приятелки, четвъртата, Федя, отлетя на небето. Приповдигнато ми е и когато се „разтварям“ в обично-патриархалните събирания с моите братовчедки и многобройната им челяд.

  1. От какво най-много се срамувате?

И срамът като гордостта е твърде личен, оставям го да ме прогаря, не го забравям.

  1. Кой е най-големият ви страх?

От самоунищожителните енергии по нашите земи. Другите ми страхове са производни на този.

  1. Мечтата, която преследвате?

О, аз мечтая и копнея, и си въобразявам какво ли не. И с невероятен размах запращам мечтите и копнежите си много надалеч. Но не ги преследвам, защото не притежавам инстинкт на преследвач – работя за тях, работя според силите си, защото обичам да работя.

  1. Откъде черпите информация?

Отвсякъде почти – понякога дори от дочутите в градския транспорт разговори.

  1. Как отсявате истината от фалшивите новини?

Мислещ човек съм.

  1. Колко време прекарвате в социалните мрежи?

Докато пътувам в трамвая от къщи към театъра и обратно. И понякога, преди да заспя, „облитам“ социалните мрежи за десетина минути. За „лека нощ“.

  1. Очаквате ли изкуственият интелект да измести човека?

Не. Би могъл само да го подкрепи.

  1. Искате ли да летите в Космоса?

Не. Не и в буквалния смисъл. В преносния мога да летя, където си поискам.

  1. Вярвате ли в извънземни?

Нито вярвам, нито не вярвам. Като в прераждането. Всичко е възможно.

  1. Имате ли пророчески сънища?

Да. Понякога ми се явяват и когато съм будна. Просто долавям, узнавам по неведом начин и отнапред това, което ще се случи. Допускам, че е въпрос на свръхчувствителност, а не дарба.

  1. Кое е любимото ви цвете?

И досега виждам поаленялата от безброй лалета градина пред къщата ни в Мусачево, усещам главозамайващото им ухание, цялата им приказност. Докато по „Графа“ все още имаше бабки, които продаваха цветя от селските си лехи, изкупих от тях всички налични зюмбюли за д-р Ангел Димитров, който спаси живота ни, моя и на дъщеря ми.

  1. Отглеждате ли домашен любимец?

Не, макар много да бих искала да си имаме котка у дома. Обожавам бялата котка Рея на дъщеря ми, самата изящна и мистична непринадлежимост.

  1. Кое според вас е най-ценното човешко качество?

Да си мислещ и милостив. Да си изградиш характер.

  1. Кога предпочитате самотата?

Често.

  1. Има ли порок, който ненавиждате?

Насилието във всичките му форми – от пасивната агресия до физическото, идеологическо и политическо насилие. Презирам склонността у някои хора да унижават другите. Не понасям и грубия провинциален тарикатлък, особено у овластени анонимници.

  1. Борили ли сте се със зависимости?

Е, поне тази борба ми бе спестена.

  1. Коя е най-тежката битка, която сте водили?

За своя живот и за живота на детето си. Много дълги денонощия в „Майчин дом“.

  1. Имате ли хоби?

Не. Имам разни встрастявания, но не ме държат дълго. Пък и се задъхвам от липса на време, та само едно хоби ми е ексикът.

  1. Бихте ли се определили като бохем?

Притежавах качества на истински бохем, наследени от татко. Но разполовеният ми от две взаимоизключващи се епохи и обществени системи живот не ми позволи да ги разгърна.

  1. Къде почивате – в България или в чужбина?

Най-вече в България.

  1. Коя е съдбата, която не бихте искали да ви споходи?

Моля се да не загубя паметта си.

  1. Вярвате ли в късмета?

Вярвам, че късметът и успехът са на страната на подготвените.

  1. Пропуснатият шанс, за който съжалявате?

Когато бях на 20, студентка в Пловдивския университет, отидох до Творческия дом на писателите в Хисаря. Там получих съдбовен подарък – запознах се с Елисавета Багряна и разговарях с нея. Накрая тя ме изпрати с напътствие: „Не съжалявайте за нищо преживяно или пропуснато!“. Следвам го и до днес.

  1. Бихте ли отговорили на въпроса на колко години сте?

Да, на 60.

  1. Коя е най-неудобната ситуация, в която сте попадали?

Като че ли по-скоро съм попадала в абсурдни ситуации. Някои от тях са толкова абсурдни, че ми е неудобно да ги разкажа.

  1. В коя епоха бихте предпочели да живеете?

По време на най-заблатения соц тръпно и неистово копнеех да съм се родила в края на XIX век и да съучаствам в българския културен градеж от началото на XX век. Но след това избухна демокрацията и ме обзе преизпълващата радост, че най-сетне живея в своята епоха.

  1. Кое според вас е най-голямото научно постижение?

Не мога да преценя.

  1. За или против ваксините?

„За“. Ваксините са цивилизационно постижение, пък съм израснала и в лекарско семейство.

  1. Вярвате ли в конспиративни теории?

Изслушала съм различни конспиративни теории от много интелигентни, информирани и четящи хора. Ща или не ща, съм изтърпяла и доста бутафорна всезнайковщина. Добре е писателят да познава цялата мисловна картина на съвремието си. Вярвам само в силата на личния избор.

  1. Как бихте се определили – либерал или консерватор?

Може да звучи като оксиморон, но аз съм либерален консерватор.

  1. Смятате ли, че детето само трябва да определи половата си идентичност?

Не. Родителите са отговорни за детето си до неговото пълнолетие – за възпитанието, образованието, личностното му разгръщане, ценностните му йерархии, вкусовете му, потребността му от досег с изкуството. Семейството трябва да отгледа решителен и свободомислещ човек, който сам да си проправя път, да взема решения, да прави важни избори.

  1. Интересувате ли се от спорт?

Не. Но понякога покрай Владо гледам волейбол, привлича ме борбата на характерите там, силата на характерите. Интересно ми е да видя и някое красиво съчетание на българския отбор по художествената гимнастика.

  1. Държите ли на перфектна визия?

Държа на ефектната визия.

  1. За или против пластичните операции?

Да си окачиш стотонен бюст и да подуеш устата си като на шаран? О, не. Пластичната и естетична хирургия са далеч по-сложни и съдържат по-голям смисъл от този хипер евтинджос. Не ми харесва, че телесността се разстла толкова нашироко и зае неподобаващо й място в публичността. Да не забравяме, че човек е дух и тяло. Но пластични операции се налагат след преживени катастрофи и бедствия, по здравословни причини.

  1. Изпитвате ли комплекс заради външния си вид?

Не. Аз съм си аз, с всички свои външни недостатъци. Умея да се самоиронизирам, да се харесвам, старая се да съвпадам с възрастта си и да остарявам безстрашно и ведро.

  1. Твърдо или меко легло предпочитате?

Твърдо.

  1. Доволни ли сте от заплатата, която получавате?

Винаги може да е и по-добре.

  1. Страхувате ли се от новото начало?

Ако погледнем по-мащабно, то всеки нов ден е ново начало. Не се страхувам.

  1. Коя е държавата, в която мечтаете да живеете?

Това бе моят избор – да живея в България, да съм свободна да заминавам и да се завръщам.

  1. Кой е най-незабравимият момент в живота ви досега?

О, не са един и два, как да ги изброя.

  1. Най-тежкият период, който сте преживели?

Периодите, в които не можех да дишам от отчаяние.

  1. Коя е надеждата, която ви крепи?

Надявам се, че хората все още не са изгубили инстинкта си за самосъхранение и божията дарба да бъдат мислещи същества.

  1. Вярвате ли в приятелството?

Да. Приятелството е от красивите еманации на човешкия интелект.

  1. С кого бихте живели на самотен остров?

С обичното си семейство. С любимите си книги.

  1. Можете ли да простите изневяра?

Не зная, нямам опит.

  1. Поддържате ли отношения с бившите си половинки?

Да, в стиховете, разказите и пиесите си. Художествени отношения. Нямам бивши половинки.

  1. Привърженик ли сте на брака?

Привърженик съм на любовта, приятелството и взаимоуважението в брака. А инак бракът само по себе си не означава нищо – може да е затвор, но може да е и спасително убежище. Общ градеж, сгласяване между свободни хора, умерен кошмар, адска безизходица.

  1. Романтична ли сте?

Не. Не съм романтична, не съм и сантиментална.

  1. Кой е любимият ви момент от денонощието?

Сумракът привечер и призори.

  1. На кой народ симпатизирате?

На своя.

  1. Кой е въпросът, който си задавате най-често?

Какъв е промисълът, чий е, защо е?

  1. С коя историческа или съвременна личност бихте искали да разговаряте?

Засега нямам прогарящо желание – но ако се появи, ще дам знак.

  1. Кои са илюзиите, с които сте се разделили?

Струваше ми се невъзможно до такава степен да злоупотребим свободата си.

  1. Кога свършва детството?

Още го пазя върху ръба на усмивката си. Пък и играта в разноликите й измерения продължава да бъде моя страст.

  1. С какво никога не искате да се разделите?

С жилавия си характер. Но най-вече с необята на българския език. Препрочитам класиците, чета и речници – и понякога се чудя на безотговорното лекомислие и престъпната небрежност, с която смаляваме своя език.

  1. Кой е най-добрият съвет, който сте получавали?

Много са и все насъщно важни.

  1. Вярвате ли, че съдбата на човека е предопределена?

Навярно. Но няма как да се получи и без храброто съучастие на всеки от нас.

  1. Допитвате ли се до астролози и нумеролози?

Да, понякога се вслушвам и вмислям в обясненията на сериозни астролози. Звездите не се подреждат както им дойде. Мистичното им влияние върху нас е от значение.

  1. Връзвате ли си червен конец на ръката срещу зли сили?

Приятелка ми подари специален, дизайнерски и много здрав червен конец, с нанизани красиви полускъпоценни камъчета и перлички. Не го свалям. Някои суеверия не заслужават днешната ни надменна насмешливост, защото са възникнали от натрупания интуитивен народен опит.

  1. Каква е представата ви за щастие?

Ще отговоря с няколко стиха от Борис Христов.

А щастието е това, когато    

съдбата те целуне изведнъж на някой ъгъл

и си раздвижи вкаменелия живот рогата –

да го докоснеш само и да тръгне.

  1. Как бихте искали да си отидете от този свят?

Без да тежа никому.

  1. С какво бихте искали да ви запомнят хората?

С книгите ми.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img