Отново неприятности за компанията на Илон Мъск – група от 17 музикални издатели съди Twitter и търси обезщетение в размер на 250 млн. долара. Причината – нарушение на авторските права.
Делото е заведено във Федералния окръжен съд в Нешвил, а издателите твърдят, че Twitter нарушава закона за авторското право, като позволява на потребителите да публикуват музика в платформата без разрешение, съобщава The New York Times. Преговорите между Twitter и музикалната индустрия за сключване на широки лицензионни споразумения се провалиха преди месеци.
Публикация за песента на Риана „Umbrella“, която включва две минути от музикалния видеоклип на песента, има 221 000 гледания и 15 000 харесвания, но не и разрешението на издателите на песента, пише още в съдебния иск.
Повечето други големи социални мрежи като TikTok, Facebook, Instagram, YouTube и Snapchat вече са сключили сделки с музикални издатели и лейбъли.
След като Мъск обяви, че ще бъде новият главен изпълнителен директор на Twitter, президентът на Националната асоциация на музикалните издатели (NMPA) Дейвид Израелайт му написа в Туитър, че първата им задача трябва да бъде „да се справят с огромното количество нелицензирана музика в платформата”.
От Twitter все още не коментират заведеното дело. Последните туитове на Мъск са за престъпността в Сан Франциско, докато новият главен изпълнителен директор на компанията – Линда Якарино, не е туитвала, откакто публикува съдържанието на първото си писмо до служителите в компанията.