22.4 C
София
четвъртък, 10 октомври 2024 г.

На круиз по сълзите на Изис

Чудесна посока за пътешествие през март и април е Египет, а най-добрият вариант да го опознаете е круиз по Нил. Макар плодородните земи около реката да са едва 4 процента от площта на страната, именно тук живее 96 процента от населението й. Пътешествието през пролетта ще ви зареди с важния и често липсващ ни витамин D, докато разглеждате забележителните храмове наоколо.    

Обикновено круизите започват от Луксор. Там туристите първо посещават Долината на царете, където са погребани най-великите египетски владетели. Тя е разположена на западния бряг на Нил, защото според древните там, където слънцето залязва, е страната на мъртвите. Източният бряг е за живите и на него се издигат храмовете в прослава на боговете. Прави впечатление, че гробниците са с различна дължина. Причината затова е, че строителството на мястото за вечен покой на всеки фараон започва веднага след възкачването му на престола и през цялото му управлението се уголемява и доукрасява. Затова най-дълга е гробницата на Рамзес II, ръководил Египет цели 66 години. Най-посещавана обаче е гробницата на момчето фараон Тутанкамон, въпреки че съвсем не е сред най-красивите. Причина за популярността й е, че остава незасегната от набезите на крадците, тъй като е разположена под друга гробница, нещо нетипично за онова време. Вероятно мястото не е било предвидено за гробница, но е подготвено набързо след неочакваната смърт на Тутанкамон на 18-годишна възраст.

Долината на царете, гробница KV62 

По обратния път към Луксор се намира храмът на една от най-забележителните личности в историята на Египет, единствената жена фараон – Хатшепсут, нарекла себе си Дъщеря на слънцето. Тя управлява 22 години вместо Тутмос III, незаконен син на нейния брат и съпруг. Храмът й се различава по архитектура и стил от всички други в Египет. Той е по-елегантен, изящен и свободен като стил. Построен е по проект на талантливия архитект Семут, за когото легендата разказва, че имал дълга любовна връзка с нея. След смъртта си той е погребан под скалите, където полагат телата и на други знатни личности. Казват, че тунелът на гробницата му сочи към гроба на Хатшепсут, за да се срещнат в отвъдния свят и любовта им да пребъде във вечността.

Храмът на Хатшепсут представлява впечатляваща структура на три нива

По залез слънце круизните кораби се отправят по реката в посока Асуан. Туристите се изтягат по палубите с питие в ръка и наблюдават палмовите горички и пъстрия живот по бреговете на Нил. На сутринта посещават най-големия храмов комплекс в света – Карнак, който е удивителен. Храмът е посветен на Амон, главния бог на древните египтяни, и всеки фараон го е достроявал и украсявал с колони, обелиски, стенописи. Най-впечатляваща е залата с колоните – 102 м дълга и 53 м широка, където се намирали 134 колони (34 са запазени), всяка висока по 23 м. Капителите във форма на отворен папирус имат обиколка 15 м – размери, достатъчни да поберат 50 души върху тях.

Залата с колоните в Карнак – най-големият храмов комплекс в света

Круизът завършва с елегантния храм на Изида, богиня на любовта, магията и живота, на остров Филае, до който туристите пътуват привечер с моторни лодки. По това време стените на древния храм са осветени от меката светлина на залязващото слънце, което всеки момент ще се изтърколи в утробата на богинята Нут – вярва се, че вечер тя поглъща слънчевия диск и го приютява в утробата си до сутринта, когато отново го ражда. Гледката към Нил от това живописно островче пленява сетивата. Завладян от магията на митовете и любовта, създала толкова красота и живот, човек притаява дъх за онзи кратък миг на покой между деня и нощта, когато природата сякаш прави пауза и отдъхва, преди да се спусне мракът.

Храмът на Изида на остров Филае по залез

Митът за Озирис

Легенда за сътворението на Нил, пресъздавана от актьори в египетските храмове много преди да е известен театърът, гласи, че великата река се ражда от сълзите на богинята Изис, по известна у нас като Изида. Тя страда за съпруга си Озирис, убит от завистливия си брат Сет, който разделя тялото му на 14 части и ги разпръсва из цял Египет, та богинята никога да не ги открие. С помощта на магичните си сили и умения, които навярно само чистата и предана любов дават, Изис преобръща света, за да събере тялото на своя любим и го възкресява. От последвалото им сливане се ражда синът им Хор. Това е една от версиите на мита, който е част от египетската представа за сътворението на света. Страстната любов и страданието раждат живот – Хор, който отмъщава за злодеянията на вуйчо си Сет, а образът му постепенно се слива с този на бога на слънцето Ра.

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img