Европа се сблъсква с недостиг на ключовия антибиотик амоксицилин и други лекарства, тъй като нарастват заболяванията, особено сред децата, а това води до увеличено търсене на определени медикаменти. За това съобщават от АФП.
Болниците в много страни са подложени на натиск от нарастващия брой заболявания, включително така наречената „тройна епидемия“ – комбинирането на COVID, грип и респираторно-синцитиален вирус (RSV). Всички тези състояния водят до развитието
на бронхиолит. Но увеличаването на производството на антибиотици се оказва трудна задача.
Амоксицилинът е член на семейството на пеницилиновите антибиотици и се използва за лечение на редица бактериални заболявания, включително гръдни и ушни инфекции, най-често при децата. Миналия месец регулаторният орган по лекарствата ANSM във Франция заяви, че има „силно напрежение в доставките“ на най използваната от децата версия на амоксицилин.
Испанската агенция по лекарствата също предупреди миналия месец за потенциален недостиг на амоксицилин. А властите в Германия алармират за недостиг на няколко антибиотика, включително на амоксицилин. Миналата седмица правителството на Обединеното кралство пък издаде „протоколи за сериозен недостиг“ за три антибиотика на основата на пеницилин. Този ход беше предприет, след като най-малко 19 деца починаха от стрептококи от група А, на фона на съобщенията, че лекарите и родителите се борят да намерят антибиотици за лечение на заболяването.
Зимата в северното полукълбо донесе особено тежък грипен сезон, както и рязко увеличение на други вируси – като например RSV. Това се случва след две години, през които мерките заради COVID (карантини, самоизолация и носене на маска) значително намалиха броя на тези заболявания.
Фармацевтичните компании, които бяха намалили производството си заради липсата на търсене преди това, сега се борят да посрещнат рязко нарасналите поръчки. Това води до забавяния.
В краткосрочен план националните здравни органи препоръчват на фармацевтите и лекарите да заменят по възможност дефицитните лекарства с други медикаменти, както и да ограничат продължителността на лечението.