На официална церемонията се състоя откриването на Института за компютърни науки, изкуствен интелект (AI) и технологии към СУ „Св. Климент Охридски“ (INSAIT), в партньорство с двата най-големи технологични университета на Швейцария – Федералният технологичен институт в Цюрих и Политехнически университет в Лозана.
INSAIT е създаден в партньорство с два от водещите университети в света: швейцарските политехники ETH Zurich и EPFL, чрез международно споразумение, ратифицирано от българския парламент, което осигурява бюджет от около 170 милиона лева за срок от 10 години.
Водещите технологични компании в света Google, DeepMind и Amazon Web Services разпознават значимостта на INSAIT за развитието на научните изследвания и иновации в Източна Европа и за първи път подпомагат подобен проект в региона с над 12 милиона лева. Google и DeepMind ще вложат в INSAIT близо 6 милиона лева през следващите три години, a Amazon Web Services – близо 7 милиона лева.
Визията на INSAIT получава пълна подкрепа от технологичния сектор в България. Към момента институтът е привлякъл финансиране в размер на 12 милиона лева от SiteGround – един от лидерите на международния уеб хостинг пазар със седалище в България, и 1,3 милиона лева от други известни технологични предприемачи и инвеститори.
Идеен архитект на института и председател на Надзорния съвет е проф. Мартин Вечев – един от водещите учени в света в сферата на компютърните науки и изкуствения интелект.
„Когато се дипломирах в Кеймбридж през 2003 г., си пожелах след 20-30 години да създам в България център на световно ниво като в Кеймбридж. Чрез този институт България става пионер в Източна Европа. Наша приоритетна цел е да съживим и трансформираме България. Подобно на други западни институти, INSAIT има потенциал да окаже сериозно влияние както върху развитието на икономиката, социалната политика и образованието в България, така и върху ролята и авторитета на страната”, каза проф. Вечев по време на откриването.
Церемонията беше уважена от президента на Р България Румен Радев, премиера Кирил Петков, федералния министър по икономически въпроси, образование и изследвания и президент на Швейцария (2021 г.) Ги Пармелен, еврокомисаря Мария Габриел, водещи учени от Швейцария, САЩ, Израел и България, представители на академичните среди и бизнеса от България и чужбина. Сред тях бяха носителят на наградата Тюринг (“компютърния Нобел”) проф. Шафи Голдвасер от MIT и Berkeley, нобеловият лауреат и двигател на израелската стартъп революция Дан Шехтман.
„България застава твърдо зад Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT“, заяви премиерът Кирил Петков на откриването.
Той каза още, че институтът ще се ръководи от световноизвестни учени – българи и чужденци, идващи от най-добрите университети в САЩ и Израел. „Целите на INSAIT са България да стане най-доброто място в света в областта на компютърните науки и изкуствения интелект, както и държавата ни да привлече най-големите компании в света и те да отворят своите центрове в България. Правителството спазва своето обещание – да върнем в България най-талантливите ни умове“, допълни премиерът.
„Създаването на Център за изкуствен интелект „Инсайт“ обединява усилията на много правителства, каза президентът Румен Радев на церемонията по откриването на Центъра за изкуствен интелект.
„Инсайт“ постигна, на практика, невъзможното за българската съвременна политическа действителност. Успя да обедини усилията на четири правителства, които постигнаха единство в името на висока национална цел. И много важна приемственост. Ако създадем още няколко такива института, ще имаме и една много по-благотворна политическа среда в България. На добър час!“.
На церемонията министърът на образованието Николай Денков подчерта важността на Центъра за обучението на младите специалисти и за засилване на обучението в сферата на технологиите.
„Инсайт“ ни дава като източник на световно знание, като цел за нашите деца как биха могли да бъдат част от глобалния и водещите сили в света, работейки и учейки в България“, сподели още той.
На церемонията министърът на образованието Николай Денков подчерта важността на Центъра за обучението на младите специалисти и за засилване на обучението в сферата на технологиите. „Инсайт“ ни дава като източник на световно знание, като цел за нашите деца как биха могли да бъдат част от глобалния и водещите сили в света, работейки и учейки в България“, сподели още той.
„Ако този проект има шанс да успее повече от други, е, защото обединява и е прагматично визионерски“, заяви Мария Габриел. Тя пожела на проф. Мартин Вечев INSAIT да се превърне в платформата на Източна Европа за Нобелови лауреати. Мария Габриел благодари за подкрепата за създаването на института на бившите министри – Томислав Дончев и Красимир Вълчев, както и на сегашните министри – акад. Николай Денков и Даниел Лорер.
Институтът има статут, структура, организация и бюджет за десет години, както и сътрудничество и експертиза от водещи експерти в света. Това е солидната основа, на която се стъпва днес, каза Мария Габриел. Тя благодари също на президента Румен Радев и на министър-председателя Кирил Петков за подкрепата за INSAIT, която е важна.
„Аз и екипът ми ще помагаме с идеи, за да се популяризират дейностите на института и да бъдат създадени партньорства“, увери българският еврокомисар.
снимки: Булфото