-0.8 C

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Категории:

Полша детронира шампиона Словения на Евро 2022

Полша поднесе голямата изненада на европейското първенство по баскетбол за мъже, след като детронира действащия шампион Словения с победа с 90:87 (29:26, 29:13, 6:24, 26:24) в четвъртфинален мач в зала „Мерцедес-Бенц“ в Берлин.

Матеуш Понитка направи впечатляващ мач и записа трипъл-дабъл с 26 точки, 16 борби и десет асистенции за поляците, които се класират на полуфинали на европейско първенство за първи път от 1971. За словенците най-резултатен бе Влатко Канчар с 21 точки, докато Лука Дончич вкара само 14 и Горан Драгич добави други 17.

Полша водеше с 23 точки в края на втората четвъртина и влезе на почивка при 58:39, но словенците се доближиха само на една след серия от 24:6 през третата част. Драгич вкара кош в началото на последната четвъртина и изведе шампионите напред, а тяхната преднина нарасна до пет точки с кош на Клемен Препелич 6:58 минути преди края.

Полша обаче направи серия от 21:7 в последните шест минути и удържа преднината си за победа. Ей Джей Слотър и Михал Соколовски вкараха по 16 точки, а Ярослав Жишковски добави 14.

На полуфиналите Полша ще се изправи срещу отбора на Франция, който победи Италия с 93:85 (27:20, 11:11, 18:31, 21:15, 16:8).