Разделянето на Висшия съдебен съвет на два отделни съвета, ограничаване на правомощията на главния прокурор и на статута на служебния кабинет, както и изрично вписване на 24 май като национален празник.
Това са част от проекта за конституционни промени на ПП-ДБ, обявени на съвместна пресконофернция на двете партии. Брифингът се проведе в централата ДБ на ул. „Кърниградска“ в София и съвместно с представители на инициативата „Правосъдие за всеки“, с които по-рано през седмицата коалицията обсъди идеите за промени в основния закон. На форума присъстваха премиерът акад. Николай Денков, министърът на правосъдието Атанас Славов, министърът на финансите Асен Василев, Христо Иванов, Кирил Петков, Атанас Атанасов и Владислав Панев.
Съпредседателят на ДБ Христо Иванов обясни, че проектът за конституционни промени е резултат от дългогодишни усилия на демократичната общност, а в последните месеци текстовете са обсъждани на различни нива и в парламента с ГЕРБ и ДПС и изрази надежда за консенсус при гласуването му в НС.
„Става дума за законопроект, който третира три големи въпроса – ядрото е с необходимото преструктуриране на съдебната власт и водела на управление чрез разделянето на ВСС и ограничаването на безконтролната власт на главния прокурор“, каза Иванов.
Сред предложенията са разделянето на Висшия съдебен съвет и ограничаването на правомощията на главния прокурор.
Основните предложения, заложени в проекта са:
- въвеждане на стандарт за конституирането на независимите регулаторни и контролни органи;
- реформиране на института на служебните кабинети;
- възможност на индивидуална конституционна жалба от всеки гражданин;
- мандатност на кметовете на общини;
- промяна на датата на националния празник – 24 май.
„Искаме да изведем културата и писмеността на преден план. Искаме да вкараме идеята, че сме потомци на просветители и с тези промени искаме да покажем, че бъдещето е в науката“, каза Кирил Петков.
Христо Иванов посочи, че очаква от ГЕРБ да разработят текстове, свързани с инспектората на ВСС.
Засега от ПП-ДБ не са уточнили кога ще внесат в парламента тези предложения като проектозакон.
Правосъдният министър Атанас Славов вече отбеляза, че едно от предложенията за промени в Конституцията, което е на ПП-ДБ, е министърът на правосъдието да има водеща роля при номинирането на следващия главен прокурор при вече променена негова роля – с по-ограничени функции, с отпадане на надзора за законност и методическо ръководство. Той участва и в среща с лидерите на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС за конституционните промени в края на юни. На разговорите тогава от ДПС напомниха, че имат свой проект.
Преди дни лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза пред журналисти в парламента, че е приел възможността конституционната реформа да е факт до края на годината.
Съгласно Конституцията правото на инициатива за изменение и допълнение на Конституцията принадлежи на една четвърт от народните представители (60 депутати) и на президента. Предложението се разглежда от Народното събрание не по-рано от един месец и не по-късно от три месеца след постъпването му.