Президентът на Република България Румен Радев откри Академията по планинска медицина-Зима в Университетска болница „Лозенец“. Целта й е да започне обучение на специалисти в специфичната област на планинската медицина. Включените в програмата теми са значими, както в контекста на поставяне на началото на Системата за въздушна медицинска помощ HEMS, така и за по-добрата координация между Центровете за спешна медицинска помощ (ЦСМП) и спасителните служби в Спешната планинска медицина.
Доц. д-р Олег Чолаков, началник на Клиниката по коремна хирургия и президент на Българското дружество по планинска медицина, както и организатор на инициативата, посочи, че е горд от факта, че на медицински форум присъстват президента, както и министърът на здравеопазването.
В своето приветствие д-р Христо Стоянов, директор на болница „Лозенец“, изрази надежда, че със симпозиум като този ще се обогатят познанията в областта на планинската медицина и че се поставя началото на систематично изучаване на тази специфична материя в медицинското знание. „Искрено се надявам с помощта на академичната общност на Медицинския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, тази специалност да бъде включена в програмата за обучение на медиците“, заяви д-р Стоянов.
При откриването на събитието президентът посочи, че ръстът на туристите в зимните курорти, спрямо миналата година, е 24%, а спрямо 2019 – 9%. „България може да се утвърждава като добра и надеждна туристическа дестинация в зимните спортове и зимния туризъм, ако има надеждна система, която да гарантира здравето и живота на хората“, каза Радев. Именно заради това президентът приветства откриването на Академията по планинска медицина.
„Радвам се, че най-сетне спешната медицинска помощ по въздух се задвижва организационно“, каза държавният глава.
“Хеликоптерите не решават нищо сами по себе си, защото много хора си мислят, че идват хеликоптерите и имаме HEMS, хеликоптерите са най-лесната част, защото тук се касае за една изключително сложна система от много подсистеми и компоненти. На първо място, освен хеликоптерите, трябва да имаме подготвен летателен състав. Тепърва ние започваме да готвим летателен състав, а подготовката отнема години”, подчерта президентът. Трябва да има и инженерно-технически състав, подготвен медицински състав, бази за домуване на хеликоптерите, система за комуникация, лицензирани площадки по редица медицински заведения в цялата страна, оперативен координационен център, ясно разпределение на въздушното пространство, коментира Радев.
“Тази система е много сложна, нейното създаване и подготовката на хора ще отнеме много време”, допълни той.
Държавният глава съобщи, че първият хеликоптер ще пристигне през декември т.г., вторият – през юни 2024 г. и така по два на година до 2026 г.“, уточни президентът Радев