Ще бъде направен сериозен опит за отстраняване на главния прокурор. Сметките, че този ВСС ще може да избере нов главен прокурор, са силно надценени и криви, защото и освобождаването и назначаването на главен прокурор стават с укази на президента.
Това заяви по бТВ деканът на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Даниел Вълчев.
Според проф. Вълчев този ВСС, който по думите му е с отдавна изтекъл мандат, няма каквито и да е основания да прави големи промени в съдебната система.
„Има голямо запрашаване в атмосферата, купеста облачност и на много места ще вали с гръмотевици. Ако ние сме реколтата, отдавна има поражение върху самата реколта, тъй като времето е доста нестабилно в съдебната система“, така лаконично отговори на въпрос за случилото се във вчерашния ден – изказванията на главния прокурор Иван Гешев и заместник-главния прокурор Борислав Сарафов.
„Това, което се случва, показват няколко много важни неща – големият проблем на българската съдебна система, в частта ѝ с прокуратурата – не е личността на главния прокурор. Смяната на човек от един пост никога не решава проблемите в една система“, заяви проф. Даниел Вълчев.
По думите му начинът на предлагане и избор на главен прокурор не е добре измислен в конституцията.
„Главният прокурор няма инструменти да мете някого, но нека да видим какво има предвид и да му дадем време да видим какво ще направи“, каза той. Според него е много подходящ моментът да се обърнат проблемите към наказателното правораздаване – ненужното използване на тежки мерки за неотклонение, процесуални срокове, прокурорът да интерпретира факти.
Проф. Вълчев призова Народното събрание, докато все още работи, да избере парламентарната квота на новия ВСС. Не е ясно колко време ще има парламент, има сериозни усилия да има правителство и е хубаво да има такова, надява се той и добави, че когато има редовен кабинет, зад него стои Народно събрание.
Проф. Вълчев обясни, че стартира „Здравен барометър“ – нова гражданска инициатива, насочена към наблюдение, анализ и оценка на състоянието, ефективността, устойчивостта и развитието на системата на здравеопазване в България.