Премиерът Кирил Петков потвърди днес, че Народното събрание ще има последната дума при решаването на въпроса с Република Северна Македония. Попитан от български журналисти в Брюксел дали може да се очаква развитие при френското председателство на Съвета на ЕС до края на юни, той поясни, че това зависи и от Европа – до каква степен те биха приели условия, които са много важни за България.
Преди между дипломатите да се стигне до обща идея накъде може да се върви напред, не можем да потвърдим реални стъпки. Потвърждавам, че преди каквото и да се направи, ще минем през парламента – парламентът е последната инстанция, няма да има нищо скрито-покрито от българския народ, ще имаме обща визия, заяви Петков, цитиран от БТА.
Ветото на София над Скопие за бъдещото присъединяване на РСМ към ЕС минава през „парижко споразумение“ под егидата на френския президент Еманюел Макрон. Българският му колега Румен Радев и премиерът Кирил Петков се готвят за визита в Париж, съобщи БГНЕС. Петков нито отхвърли, нито потвърди новината.
Медията се позовава на участници в последното заседание на коалиционния съвет в състав Кирил Петков, Асен Василев, Иван Ченчев, Георги Свиленски, Гроздан Караджов, Станислав Балабанов, Велислава Петрова, Атанас Атанасов и Владислав Панов.
„Не мога да потвърдя отделни покани или непокани. Темата е в ръцете на дипломатите. На ниво МВнР се върши много голяма работа, за да се види какви са всичките възможност за напредък по темата РС Македония. Но не може нищо да потвърдя“, каза министър-председателят пред журналисти в европейската столица.
По време на разговора в Коалиционния съвет от правителството са информирали партньорите, че „френското председателство е обещало да включи всички български искания в преговорната рамка и тяхното изпълнение да бъде гарантирано от самия Макрон“.
„Това на практика означава, че ние се доверяваме изцяло на Макрон, но в същото време рискуваме да изпаднем в десетилетен спор, защото всяка една от страните-членки ще може да блокира всяко едно решение. Това ще бъде спор безкрай, а ние не искаме турски вариант“, разказа един от участниците.
Според друг участник в срещата от 27 май в плана на Макрон „има предложения, които не са ясни и въобще не е сигурно, че Европейската комисия може да даде гаранции за тяхното изпълнение в бъдеще“. На участниците в коалиционния съвет е направило силно впечатление информацията, че „президентът Радев е провел много положителен разговор с Макрон“.
Сериозно притеснение сред участниците в Коалиционния съвет предизвикало изказването на един от тях, който буквално се е отнесъл с пренебрежение към мнението на българските граждани по въпроса за РСМ. „Каквото и да предложим, то ще мине, защото българите не разбират този въпрос“, са били неговите думи.
„Сигурно и поради тази причина са отделени десетки хиляди лева за социологическа агенция, която да обработва населението по този въпрос през следващите две седмици“, каза още той.
Разговорите на Кирил Петков с Макрон станаха интензивни през последните седмици в контекста на очакваното приемане на партия „Продължаваме промяната“ в евролибералното семейство на „Обнови Европа“, където членува и самият френски президент.