Участник в преговорите между Украйна и Русия разкри условието за предаване на бойците от батальона “Азов”, които яростно защитаваха “Азовстал” в Мариупол. Пред “Ню Йорк Таймс” депутатът от Върховната Рада Кира Рудик заяви, че Украйна е получила гаранции от организации като Червения кръст и ООН за безопасността на бойците, отведени на територията на Русия.
“Това беше единствената причина, защото те бяха решени да се бият докрай”, каза тя. Рудик все пак уточни, че договореност за това с Русия няма. “Ние искаме да ги прехвърлим в трета страна, например Турция. Русия е против. Но какво можем да направим в тази ситуация? Ще трябва да продължим преговорите”, каза тя.
В своето вечерно обръщение президентът Володимир Зеленски каза, че евакуацията на бойците от “Азовстал” продължава. “Тя се ръководи от нашите военни и разузнавачи. Привлечени са най-влиятелни международни посредници”, каза той.
Изявленията идват, след като председателят на руската Дума Вячеслав Володин вчера предложи да се приеме закон, с който да бъде забранено “военнопрестъпници” да бъдат разменяни. По-късно прокуратурата поиска Върховният съд да обяви “Азовстал” за терористична организация. Руските власти обявиха, че предалите се ще бъдат разпитани.
Засега не е ясно как тези изявления ще се отразят на готовността на останалите бойци от “Азовстал” да се предадат. Не е ясно колко души остават там. По неофициални данни, в подземията на „Азовстал“ са блокирани 2227 души, включително бременни жени. Вчера бяха изведени още 7 автобуса с предали се.
Над 300 украински бойци са били доставени през последното денонощие в изправителна колония в селцето Оленовка край Донецк, което се контролира от Русия, съобщи Би Би Си. Сред тях са и 50 тежко ранени, които трябва да получат спешна медицинска помощ.
Съветникът на кмета на Мариупол Пьотр Адрющенко заяви в своя Телеграм канал, че колонията в Оленовка е “истински концентрационен лагер на XXI век, създаден от Русия в центъра на Европа”.
“Хората там са държани в ужасни условия, хранят ги нередовно, не оказват медицинска помощ. Там се държат военни, бивши работници в правоохранителните органи, активисти, журналисти и просто хора, предизвикали подозрение, включително наличие на патриотични татуировки“, разказа той.
Източник: БНР