Александър МЕТОДИЕВ
В рубриката „Рушители на съвременна България“ вестник „Филтър“ и сайтът filternews.bg публикуват свои разследвания за грабливия преход, заковал страната ни в дъното на Европейския съюз по почти всички икономически и социални показатели. Липсата на политическа воля да се справим с онези, които разграбиха и опоскаха страната ни, вкараха я в невиждана икономическа и екологична катастрофа, е една от основните причини демокрацията у нас да куца, а ножицата между свръхбогатите и бедните, които на практика са над 70 на сто от населението, да е максимално разтворена. С всяка изминала седмица онези, които следят поредицата, се натъкват на огромната наглост, с която се вършат беззаконията. Наглост, която на пръв поглед изглежда невъзможна, но се оказва, че съвсем не е така. Тук всичко е възможно, а дъно не се стига, за да се оттласнем някак си от него.
Бизнесът на Валентин Златев сериозно се раздвижва и променя от месец насам, показа проверка на „Филтър“. През това време един от най-богатите българи излиза на светло, сменя имената на фирмите си, както и офшорката в Кипър, която е собственик на империята му у нас. Продава една от ловните си фирми на оръжеен търговец, свързан в миналото с ВИС-2. Но най-вече се връща в бизнеса на „Лукойл“.
Златев беше изпълнителен директор на българското подразделение на руския петролен гигант цели 20 години и напусна през лятото на 2020. Точно тогава се появи за последно на голямо публично събитие, но не по своя воля. Прокуратурата го призова на разпит по делото срещу братя Бобокови за вноса на опасни отпадъци в България. Дори се заговори, че може да е следващият арестуван едър бизнесмен у нас, но очакванията не се оправдаха. Валентин Златев е един от най-близките приятели на бившия зам.-министър на околната среда и водите Красимир Живков, който беше арестуван заедно с Бобокови заради боклуците. Живков е подсъдим като един от ръководителите на престъпната група. Той е бивш кмет на Правец – града на Тато, от който тръгва и възходът на Валентин Златев.
Две години и половина след разпита в прокуратурата и оттеглянето от „Лукойл“ хоризонтът пред Златев е значително по-светъл. В миналото той беше свързван с всички управляващи партии, включително и с ГЕРБ. Отношенията му с Бойко Борисов обаче рязко охладнели преди две години, а след това се сближил с „Продължаваме промяната“, твърдят пред „Филтър“ запознати с развитието на партията. Връзката е пиарката на Кирил Петков и Асен Василев Диана Дамянова, която дълго време обслужваше медийните интереси на „Лукойл“, когато Валентин Златев беше директор там. След оттеглянето си от „Лукойл“, както и от „Продължаваме промяната“, Дамянова запазва приятелски отношения с бившите си клиенти. По тази причина и името на Златев липсваше в списъка на Кирил Петров с 20-ината корумпирани в България, който Лена Бориславова беше извадила от Гугъл, а двамата го занесоха на главния прокурор през март миналата година.
Още като беше мениджър на „Лукойл“ в България, Златев натрупа огромно богатство в много бизнес сфери, зад които официално стоеше баща му Васил. След ерата в руската петролна компания Златев мина в сянка, но за времето до края на януари тази година е успял да навлезе в нови бизнес сфери, да излезе от други, но най-вече да ребрандира всички свои компании.
Така например фирмата майка на фамилията „Агрохолд“ (с капитал от 160 милиона лева) вече не съществува в правния мир с това наименование. Името й е сменено с далеч по западно звучащото „Тера Уей Инвестмънт Груп“. Ново е името и на кипърската офшорка, която е краен собственик на империята на Златеви. „Агриуей Холдингс“ вече се казва „Тера Уей Холдингс“. Освен това Валентин Златев вече и управлява фирмите заедно с баща си Васил Златев.
Според източници на „Филтър“ от бизнес средите промените са свързани с хотелиерския бизнес на Златеви. До лятото на 2021 година обектите им работиха под световната марка РИУ. Разделиха се с тях по неизвестни причини, но година по-късно, през септември 2022 г., обявиха, че стават част от „Хаят“. Оттогава започва и постепенната промяна в бизнеса на Валентин Златев. Той има голям луксозен хотел в центъра на София, пет на морето и един в Правец.
Точно преди месец офшорката на Златев с промененото име става собственик на няколко нови фирми у нас, които ще предоставят финансови услуги, ще строят сгради, ще се занимават и с търговия с ток от възобновяеми източници.
Продава ловно стопанство на Кирил Кленовски
В края на миналата година Златев продава фирмата си „Балкан Хънтър“ на бизнесмена Кирил Кленовски. С това дружество той стопанисваше второто по големина ловно поле у нас – „Тодорчетата“ в Държавното горско стопанство, Габрово. Златев е известен със страстта си по лова, а негови приближени все още са на високи позиции в сектора в цялата страна.
В края на 2022 година Златев прехвърля собствеността на „Балкан Хънтър“ на фирмата „Асет Холдер“, която е на Кирил Кленовски. Той е оръжеен търговец и през 90-те е бил съдружник на разстреляните босове от ВИК Георги и Васил Илиеви.
На 8 ноември миналата година фирмата „Балкан Хънтър“, тогава още на Златев, попадна в списък на Русия с оръжейни търговци, на които са наложени санкции и забрана за сключването на сделки. Освен „Балкан Хънтър“ бяха санкционирани други 74 дружества от Европа, включително българските „Дунарит“, „МВЗ Сопот“, „Терем“ и „Арсенал“. Мерките бяха като реакция на забрани, наложени на Москва от Европа.
Златев продава санкционираната си фирма на Кленовски ден по-рано, показва справка в Търговския регистър. Не е ясно дали има връзка между двете събития.
Новият собственик на „Балкан Хънтър“ е оръжеен търговец. През 2018 година фирмата му „Уотър Стоун“ сключи договор за наем с Министерството на отбраната, тогава управлявано от Красимир Каракачанов. Помещенията до Сунгурларе са 51 и са с площ 13 300 кв.м. Наемът е 32 хил. лв. на месец – с няколко лева над обявената на търг, какъвто всъщност не е имало.
Стана съдружник с „Лукойл“
След напускането на поста изпълнителен директор на „Лукойл“ през лятото на 2020 година тръгнаха слухове за силно охладнелите отношения на Валентин Златев с големите босове на руската компания. Това обаче се оказва силно преувеличено.
В преименуваното наскоро дружество „Състейнабъл Енерджи Съплай“ фирмата на Златев „Тера Уей Енерджи Груп“ е съдружник с швейцарската „Литаксо“, която е собственик на „Лукойл“. Първата има 4250 лева от капитала, а втората – 38 249 лв., което показва кой е големият играч. Други 8501 лв. от капитала са на основателя на дружеството Иван Дреновички, който в началото е едноличен собственик, но след това приема за партньори първо „Лукойл“, а след това и Валентин Златев.
Според експерти от газовия бизнес с новото дружество „Лукойл“ има за цел да заобиколи „Булгаргаз“ като доставчик на гориво за рафинерията в Бургас и да го прави през „Балкански поток“.