5.1 C
София
четвъртък, 5 декември 2024 г.

САЩ се отказаха от мотив за санкциите против Делян Пеевски

 

Мотивът, който е бил поставен на първо място за налагане на санкции по закона “Магнитски” на политика Делян Пеевски, е отпаднал. Това се разбира от писмо на Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ, което е изпратено до Окръжния съд на САЩ за окръг Колумбия. Според “Капитал” документът, в който службата обаче е потвърдила всички останали свои мотиви, е бил изпратен в началото на декември. Той обаче става публичен тази седмица, след като е приложен по делото „Пеевски срещу Йелън“ (финансовият министър на САЩ) .

От този документ, с дата 5 декември 2022 г., депозиран от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) по делото, което бившият депутат от ДПС Делян Пеевски заведе в САЩ, става ясно, че е отпаднал мотивът за санкциите – този, че през септември 2019 г. Пеевски е работил активно за оказването на отрицателно въздействие върху политическия процес в България на местните избори на 27 октомври 2019 г., като се е договарял с политици да им осигури политическа подкрепа и положително медийно отразяване в замяна на защита от наказателно разследване.

След като през юни 2021 г. Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ (OFAC) наложи санкции на Делян Пеевски за „значителна корупция“, бившият депутат от ДПС веднага заяви, че тези санкции са неоснователни, тъй като е наклеветен по доноси от олигархичния кръг „Капитал“ и не е извършил нищо от това, за което е обвинен. Пеевски посочи също, че ще изчисти името си, включително като обжалва по предвидения законов ред в САЩ, съобщи БЛИЦ.

Три месеца по-късно (в противовес на „експертите“ на Иво Прокопиев, които тръбяха наляво и надясно, че санкциите не се обжалвали), американските адвокати на Пеевски от „Морган Луис“ оповестиха, че процедурата пред OFAC е законово регламентирана и позволява на санкционираната страна да представи правни и фактически основания за премахване на санкциите, да изисква информация от Министерство на финансите или друга правителствена агенция на САЩ, както и да обжалва решенията на OFAC пред федералния съд на САЩ, като само този съд може да прецени дали OFAC е имала достатъчно основания за действията си.

Съдебно дело против санкциите беше образувано през август 2022 г. пред съда във Вашингтон, окръг Колумбия, а сега се оказва, че само пет месеца по-късно първият значителен пробив в полза на Пеевски вече е налице.

От публични документи, депозирани по делото от страна на OFAC, става ясно, че на 5-ти декември 2022г. адвокатът на Пеевски е бил уведомен с писмо, че службата отказва сама да отмени санкциите – което е напълно обяснимо, предвид вече образуваното съдебно дело.

Във въпросното писмо обаче, подписано лично от директора на Службата за контрол на чуждестранните активи Андреа Гаки, на практика се съдържа признание за три изключително важни обстоятелства, които буквално съсипват родните доносници от кръга „Капитал“ и техните политически проксита и говорители от ПП и ДБ:

Първо, OFAC изрично признава, че основният й мотив за наложените на Пеевски санкции – а именно, че е „оказвал влияние върху местните избори в замяна на защита от наказателни разследвания“, на практика е несъстоятелен и службата се отказва от него. Изключително показателно, при положение, че именно този мотив беше водещ при обявяването на санкциите.

На следващо място, посочва се, както е констатирала и българската прокуратура по време на проверката на Пеевски след санкционирането му, че има разлика между санкциите на OFAC и българското наказателно право. По-специално, че по своята същност законът „Магнитски“ не е наказателно право и въведените с него санкции не са наказателни, а административни и политически по своя характер.

И на последно място, САЩ изрично признават, че в нито един момент не са претендирали, че техните обвинения против Пеевски са наказателни, нито че се основават на същите наказателни процедури на българското законодателство.

Това е изключително важно, защото излиза, че за OFAC и за кръга „Капитал“, сътворил доносите, „корупцията“ заради която Пеевски беше публично разпнат, е някаква „различна корупция“, но не и такава, която може да доведе до търсене на наказателна отговорност.

От Департамента по финанси на САЩ логично не приемат изваждането на Пеевски от санкционния списък, но за първи път официално признават, че вкарването му в „Магнитски“ не се е базирало на доказателства, които биха могли да послужат за целите на един наказателен процес. Нещо повече, приема се становището на закритата вече българска Специализирана прокуратура, че се касае за санкции от административен и политически характер.

Уточнява се, че OFAC в нито един момент не е претендирала, че обвиненията срещу Пеевски са наказателни, нито че се основават на наказателни процедури в българското законодателство. Затова са били разгледани подробно и констатациите от проверката на българската прокуратура, която също проверява политика след включването му в списъка „Магнитски“. Отново се напомня, че този закон не е наказателно право и въведените с него санкции не са наказателни, а административни.

За първи път институцията, която налага санкциите, потвърждава тезата, че Делян Пеевски не следва да търпи наказателна отговорност, защото събраните доказателства за санкционирането му не се базират на правилата, по които работят разследващите институции не просто в САЩ, но и в Европейския съюз, в частност и в България. Точно това е най-голямата драма на Прокопиев, защото става ясно, че Пеевски е в „Магнитски“ по доноси на олигархичния кръг „Капитал“, които не могат да послужат като доказателства за наказателно дело.

Този факт е пределно достатъчен, за да рухне мантрата за корумпираността на Делян Пеевски, а оттам и за нежеланието на българските власти и институции да го разследват. В опит да запази картонената кула от карти, авторът прикрит под псевдоним, прави лоша услуга на американското финансово министерство. Незнайно защо и незнайно по каква логика в материала се внушава, че САЩ нямали (засега) доверие на българските обвинители, заради това не им давали доказателства. Като как точно едни доказателства, събрани по реда на НПК, могат да бъдат обезсилени? Те или са годни и дават основание за обвинение или не, а крайната преценка е на съда. Не на анонимния автор на „Капитал“.

Но нека не забравяме, че и досега мантрата, която хората на Прокопиев повтарят, е тази, че видите ли Пеевски не бил разследван от българската прокуратура за „очевидни“ престъпления, посочени от САЩ.

Пример за това е и обвинението към Пеевски за участие в схема за получаване на „златни паспорти“ от чужденци. Абсолютно несъстоятелно, при положение, че както ДПС, така и лично Пеевски от години са против тази „вратичка“ в закона, която беше затворена през 2022-ра от парламента, включително и с неговия подпис като вносител на законопроекта за промените в Закона за българското гражданство.

Нещо повече, Пеевски още тогава заяви увереността си, че проверката на „златните паспорти“ категорично ще развенчае многобройните лъжи и манипулации относно неговото „участие“ в подобни схеми, както и ще извади на светло истинските участници в тази търговия с паспорти. И това вече се случва, тъй като едно от знаковите лица от кръга „Капитал“ – Стамен Янев, бивш шеф на Агенцията за инвестиции, вече се сдоби с обвинения от прокуратурата именно заради подобна търговия.

Делян Пеевски нито веднъж не си е позволил да атакува американската държава за наложените му санкции. Напротив, дори като депутат гласува решения в парламента, които недвусмислено защитават и американския интерес.

Писмото на OFAC до американските адвокати на българския политик показва и още нещо важно, че дори в САЩ Делян Пеевски не би бил разследван или предаден на съд по доносите, на които се базира включването му в списъка „Магнитски“.

 

Източник: Епицентър

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img