Попадне ли на остров Сокотра, човек инстинктивно понечва да се ощипе, за да се убеди, че не сънува, или пък не се е върнал по магичен начин назад във времето. Толкова нереално странно и удивително изглежда това място, сякаш е от друга планета.
Островът предлага екзотични гледки и необикновена комбинация от коралови рифове, пълни с чудни морски създания, пясъчни дюни, крайбрежни равнини, варовиково плато с пещери, планината Хагей.
Стотици са и уникалните за острова растения и животни, които не могат да се видят на нито едно друго място на земята. Архипелагът е известен с тези причудливи видове още от времето на древните египтяни. Тук расте и необикновената пустинна роза сукулентен храст с височина до 1-1,5 метра, който на външен вид прилича на огромна бутилка, отрупана с красиви цветове. Но едно от най-необикновените и странни дървета, които впечатляват тук, е така нареченото Драконово дърво, чиито гъсто разположени клони наподобяват чадър, а листата гигантски краставици. Именно характерната форма на короната позволява на растението да оцелява в сухи условия. То носи името си от Средновековието, защото смолата му е тъмночервена и се използва в лекарства и бои. Според древна легенда тъмночервената смола, която плодовете му изпускат, всъщност е драконова кръв. Вярва се, че тя притежава лечебни свойства и в миналото често била използвана по време на ритуали, както и за правене на магии.
Сокотра е най-големият от четирите острова, които образуват едноименния архипелаг. Сгушен в синята прегръдка на Индийския океан, той се намира на около 250 км източно от Африканския рог и на 340 км от Арабския полуостров. Принадлежи на Република Йемен, но и Сомалия предявява искания към него. Сокотра е един от най-изолираните острови на планетата, с континентален произход и има сух и много горещ климат. Съществува теория, съгласно която преди около 6 милиона години териториите му били част от Африка.
Сокотра е дом на повече от 800 изключително редки растителни и животински вида, като близо 30 процента от тях се срещат единствено на този остров и никъде другаде по света. Сред тях са няколко вида птици и над 90% от влечугите. Прилепите са единствените бозайници, които се размножават тук, въпреки че пътя си към това чудно късче земя са намерили и диви котки, внесени отвън.
Дърветата и растенията на Сокотра са се развили така, че да отговарят на враждебния климат, а някои техни разновидности са оцелели тук близо 20 млн. години. Учените са на мнение, че това се дължи на изолираността на острова. Той е едно от малкото места на планетата, където могат да се срещнат накуп толкова много ендемични видове. Цялото това разнообразие е разположено на сравнително малка територия островът е с дължина 132 км и широчина 49,7 км. Други подобни места са островите Галапагос, Хавайските и Нова Каледония. Общото между всички тях е, че се намират насред големи водни басейни, на стотици километри разстояние от големи сухоземни площи. Именно за да защити невероятното биоразнообразие и екосистема, ЮНЕСКО включва архипелага в Списъка на световното културно и природно наследство и го определя като най-странното място на земята.
Неслучайно и името му означава Остров на блаженството. Но тук блаженството не се изразява в луксозни хотели и добра инфраструктура, а в необичайно впечатляваща природа две трети от територията му са със статут на национален парк. Атмосферата на спокойствие и близост с природа, недостъпна на друго място, са истинското блаженство в перлата на Арабско море. Мястото наистина е приказно за пътуване, най-вече за онези, които нямат нищо против да живеят без особени удобства и обичат по-екстремните преживявания. Има шепа хотели и къмпинги, а местното население живее в каменни села. То наброява около 50 000 души, повечето от които са в основния град Хадибу. Основното им препитание идва от риболов, животновъдство и земеделие. Неотдавна Сокотра се сдобива с летище, което улеснява достъпа на туристи, които преди пристигали единствено с кораб.
На архипелага няма пътни знаци, има няколко проходими и павирани пътища. Почти няма обществен транспорт, но това дава възможност за разходки из този „изгубен рай“ пеша, с колело или мотор. Още повече че всяко място тук интригува и си заслужава да се преживее.
От незапомнени времена съществуването на Сокотра се свързва с магьосници, чудовища, летящи змии, а в най-високите му части се вярвало, че има гнездо на феникс. Островът е споменат в книгата „Пътешествията на Марко Поло“, където откривателят описва магьосниците там като едни от най-могъщите на Земята. Дали заради тях, или поради друга причина, но корабът му така и не акостира на бреговете на архипелага.