15.1 C
София
вторник, 25 март 2025 г.

Студентите с по-високи стипендии, но без ремонт на общежитията

 

Студентите очакват повече пари за стипендии. В бюджета са заложени исканите допълнителни 6 млн. лв. Това каза пред БНР Даниел Парушев – председател на Националното представителство на студентските съвети.

Още през април входирахме писмо и искане за увеличение на средствата за стипенсии, припомни той и каза, че още не са ги получили, но в бюджета са отбелязани.

„През 2021 г. имаме 60 млн. за стипендии, през 2022 г. – 74 млн., сега вече са 80 млн. Това ще ни даде възможност да разгледаме вдигането на праговете“.

По думите му допълнителните средства са само за докторантски и студентски стипендии. Той посочи, че долната граница на стипендиите към момента е 85 лв., а максималната – 180 лв. Масово във висшите училища се дава минималният размер, отбеляза Парушев и обясни, че това се прави, за да може повече студенти да получат стипендия. Заради това предлагаме минималният праг да бъде повишен на 120 лв., а максималният – на 200 лв. от новата академична година, обяви Даниел Парушев. Той изчисли, че при долната граница увеличението ще е над 35%.

По думите му по-високите стипендии със сигурност ще бъдат стимул. „Трябва да се покаже на студентите, че трудът им се оценява“, категоричен бе той.

Докторантските стипендии в момента са 1000 лв. Ръстът на желаещите, които искат да кандидатстват докторантура, е двоен, обяви Парушев.

Според него стипендиите трябва да се обвържат с минималната работна залата и това може да се направи в Бюджет 2024. Дадохме си срок до края на седмицата да направим план за бюджета за следващата година, заяви Парушев. Те ще настояват докторантските да са 150% от минималната работна заплата, а стипендиите на студентите – 125%. Оптимисти сме, посочи той.

Имаме 10 блока, които не са завършени, а 10 000 студенти продължават да са на квартири или в други блокове на други висши училища, коментира още Даниел Парушев във връзка с исканите средства за ремонти на общежитията.

Просветният министър пое ангажимент да се опита да постигне 17 млн. лв. повече за ремонти на общежитията, в бюджета обаче ги няма, посочи той и добави: „Рано или късно ще бъдат завършени тези 10 блока, но в момента ние караме студентите да си търсят квартири“.

„Общежитията са социален елемент. Един наем в София е 500 лв. за 1 стая, а в същото време един студент може да плаща за общежитие 60-70 лв. с включен ток и вода“, отбеляза Даниел Парушев.

Източник: БНР

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img