
Как да разбираме съвременно изкуство и как да го различаваме от фалша и имитациите? Това ще разберем на новия курс за любители, който започва на 26 октомври в столичната зала Мисия 23. Заниманията са интерактивни, без дълги и скучни лекции. Вместо това участници са приканени заедно да обсъждат образите от екрана и така постепенно се научават да гледат и да разбират съвременни произведения. Една от основните теми, които преминават през цялото обучение, е за кича – не само в изкуството, но и в живота. Друг важен въпрос в курса е, защо изкуството се е променило толкова много през последните сто години. Какво тези нови стилове ни казват за нас самите като хора, за връзката ни с другите хора, за нашите взаимоотношения със света и природата. Други горещи точки в заниманията са жените в изкуството, паметниците и градския кич, Кристо и Ленд арт.
Обучението се водят от арт критичката Нада Нешева, която се е занимавала с модернизъм и постмедирнизъм във Великобритания в продължение на 10 години. „Това не е информационен курс , през тази година се е родил този артист, той е създал това и това. Тъкмо обратното, идеята е да си отговорим на въпросите Защо? – Защо това е изкуство и е в музея, а друго, което много прилича на него, е обявено за цапаница? Защо изкуството се променя и как ние се променяме заедно с него?”
Заниманията ще бъдат всяка сряда от 19,00 часа. Предвижда се и съботна група, така че, ако някой отсъства или пътува, ще може да сменя групите, за да не пропуска. Таксата за лекциите е 300 лв.
За записване и пълната програма на страницата на курса тук