Транспортният министър предприе поредни кадрови промени в БДЖ. Йордан Мирчев – изпълнителният директор на „Холдинг Български държавни железници” ЕАД, е освободен от длъжност.
Мирчев беше назначен на поста през януари т.г., след като предишното ръководство бе сменено с мотиви за лошо мениджърско управление, организационни пропуски и забавен контрол по изпълнение на ремонтните програми.
Новият генерален директор на холдинг БДЖ ще бъде Ангел Стоянов, съобщи транспортният министър Николай Събев. По думите му Стоянов е избран след конкурс и е „един великолепен специалист и експерт, който освен че разбира от железници, разбира и от цифри“. Все още няма официално съобщение от транспортното министерство за новото назначение.
Ангел Стоянов
Попитан какви са мотивите от поста да бъде освободен Йордан Мирчев, министър Събев посочи, че не е останал доволен от представения от него бизнес план за новото предприятие, което ще се учреди след обединяването на пътническите и товарните превози.
„В момента, от който обявихме, че започва вливане на трите отделни предприятия в БДЖ – Пътнически превози, БДЖ – Товарни превози и Холдинга БДЖ, от Съвета на директорите подготвихме пътна карта, която създаваше правната рамка как от трите предприятия да направим едно. Една от стъпките изискваше в срок до 15 март да представим документа до НК „Железопътна инфраструктура“ за това, че новото предприятие ще бъде финансово стабилно с пет годишен бизнес план и други документи за лицензирането на това предприятие до 15 септември“, обясни Събев.
Той обаче върнал за преработка два опита за бизнес план, като вторият по никакъв начин не е отчитал икономическия резултат от вливането.“Наложи се да работя като изпълнителен директор на БДЖ, което не беше честно, защото имам ангажименти към пристанища, летища и т. н.“, коментира Събев. Казах им: Имате страхотна визия, но това, което към момента сте направили, не означава, че искате да го направите“, добави транспортният министър.
Още с встъпването си в длъжност министърът на транспорта обяви, че планира обединение на товарните и пътнически железопътни превози и съществуващия „Холдинг БДЖ“ в единна компания. Целта е съкращаване на административните разходи и намаляване на дълговете, така че в началото на 2024 г. единното дружество БДЖ да излезе на капиталовите пазари, посочи Събев.
Източник: Сега
Снимка: БГНЕС