Управляващите се събират на коалиционен съвет, за да постигнат съгласие по темата за изпращане на военна помощ за Украйна.
В понеделник инициаторът на коалиционния съвет – съпредседателят на „Демократична България“ обяви, че отменя поканата си, тъй като проектът за изпращане на военна помощ ще бъде вкаран като точка за гласуване в пленарна зала още в първия работен ден на парламента след великденската ваканция.
Премиерът Кирил Петков обяви във Фейсбук, че ще продължи да работи за единна позиция на България, но до постигане на политически консенсус открива публична кампания за набиране на средства за закупуване на боеприпаси. Неговият призив е всеки български гражданин да дари като него по една заплата.
„Като министър-председател ще продължавам да работя за това България да има единна позиция въз основа на информиран избор, като през идващата седмица свиквам коалиционен съвет и организирам пътуване до Киев. Военната помощ не е задължително в една от двете крайности – не е само снаряди или каски. Нека разберем истинските нужди на Украйна и информирано като коалиция да се обединим около важни за тях конкретни необходимости, зад които всички можем да застанем“, написа Петков.
Ще бъде обсъдено и планираното за утре, сряда, посещение на българска делегация в Киев. Преди това на Изпълнително бюро от БСП ще решават дали да изпратят свой представител. Към момента само социалистите са против изпращане на военна помощ.
Тепърва ще стане ясно дали това е пореден екстравагантен PR трик на премиера или пък ловък ход, за да заобиколи отказа на коалиционния партньор БСП да се присъедини към решението за оказване на военна помощ за Украйна. Но докато се разбере това, историята с дарителската сметка за няколко часа снощи претърпя няколко промени.
„Изпращането на военна помощ за Украйна изисква политическо, но и обществено единство. В публичното пространство има много крайни мнения по тази тема. Мисля, че е време да обърнем тази обществена енергия в реални действия!“, написа Петков в началото.
След това той посочи като пример редица европейски държави, които са пратили вече военна помощ за Украйна, без това да доведе до обявяване на война от страна на Русия – Германия, Франция, Италия, Полша, Нидерландия, Австрия, Гърция, Швеция, Белгия, Финландия, Дания, Румъния, Норвегия, Хърватия, Чехия, Ирландия, Литва, Люксембург, Естония, Словения, Словакия, Кипър и Латвия.
Петков предложи своето решение и вметна, че лично той вече е дарил една своя заплата: „Докато достигнем този политически консенсус, като граждани на България, които вярват, че никой в Европа няма право да нападне съседите си и да избива мирното население, можем свободно да изберем да помогнем финансово на Украйна за закупуване на боеприпаси. Затова откривам публична кампания за набиране на финансов ресурс, който да бъде предоставен на украинското правителство. Призовавам всеки български гражданин, който наистина иска да помогне на Украйна, да дари като мен една заплата. Думите са лесни, делата са трудни, време е Фейсбук постовете да се превърнат в средства за Украйна.“
Към 23 ч. в понеделник се намеси и украинското посолство в София, което публикува втората, посочена от Петков сметка, плюс още една в българската Асетбанк. Смяната на една украинска сметка с друга се наложило, защото първата фигурираше в сайта на украинското посолство в Нигерия и от това тръгнаха спекулации във Фейсбук, че става дума за нигерийска измама. Това стана ясно от публичен разговор на говорителката на правителството Лена Бориславова с абонатка на Фейсбук.
Източник: Нова ТВ