Руският министър на отбраната Сергей Шойгу
Числеността на руските въоръжени сили трябва да достигне 1.5 млн. души, а възрастта, в която се пращат повиквателни, да се увеличи от 18 до 21 години. Това заяви руският министър на отбраната Сергей Шойгу пред колеги от институцията.
Промяната означава, че щатният брой военнослужещи трябва да се увеличи с 350 хил. души, тъй като заложеният в последния указ на президента брой е 1 150 626 души.
Руският президент Владимир Путин, който по-рано заяви на същото събитие, че Русия е готова да предостави колкото е необходим руски ресурс на армията за целите на войната ѝ в Украйна, изрази съгласие с инициативата. Путин даде да се разбере, че обсъжданията „в подробности“ по темата с Шойгу тепърва предстоят.
Това не е първото увеличение на числеността на армията на Русия от началото на войната в Украйна. Путин вече подписа през април 2022 г. добавянето на 137 хил. военнослужещи към общия брой (за да достигне той въпросните 1.150 млн.), а указът трябва да влезе в сила от 1 януари 2023 г.
Наборната възраст, на която хората трябва да получават повиквателни, трябва да е максимално 30 години; според сега действащото законодателство, когато те се пращат на 18, максималната е 27. Шойгу предлага да се разреши сключване на договор от наборниците още от първия ден. По думите му това трябва да е възможно „по желание на гражданите“.
Конкретното предложение на Шойгу е при 1.5 млн. военнослужещи 695 хил. да са на договор.
Идеята се обявява, след като войната в Украйна продължава 300 дни, а Русия вече премина през една мобилизация на над 300 хил. души. Някои експерти очакват втора в началото на 2023 г.
Към момента Русия има пет окръга – Западен, Централен, Южен, Източен и Северен. Ленинградски и Московски окръг съществуваха до 2010 г.
Създаването на тези териториални обединения ще подсили групировките на руската армия в Северозападна Русия и е необходимо предвид „нарастването на военния потенциал на НАТО близо до руските граници“.
Военните окръзи на Русия след последната трансформация от 2020 г., включваща и окупирания Крим
Всичко това е част от визия за „усъвършенстване на състава и структурата“ на различните видове въоръжени сили и повишаване на отговорността на главното командване за подготовката, каза още той.
Шойгу и Путин коментираха състоянието на армията и предложенията за реформирането ѝ пред колегията на Министерството на отбраната включва министъра с неговите заместници, началника на Генералния щаб, командващите отделните родове войски. На годишното ѝ заседание присъстват още десетки командири, ръководството на военната академия и курсанти отличници от военните училища.
Покрай трудностите на руската армия във войната в Украйна различни институции излизаха в последните месеци с различни предложения какво да се промени.
Така и предложението на Шойгу прозвучава в момент, когато обсъжданията по темата предизвикват разнопосочни сигнали в руското публично пространство. Тази есен руските депутати започнаха дебати за увеличаване на наборната служба от година на две, но деловото издание „Ведомости“ писа, че инициативата не е получила поддръжка нито в администрацията на президента, нито в ресорното министерство.
Впоследствие темата отново доби актуалност, след като военен комисар заяви в телевизионно интервю, че продължителността на службата ще се увеличи до година и половина от пролетта, до две – от идната есен. Впоследствие самият комисар Михаил Фотин се разграничи от тези интерпретации и обясни, че бил неправилно разбран. Министерството на отбраната отрече да са изготвяни такива планове.