В проектосъстава на новата Европейска комисия 11 от общо 27 членове са жени. На цифрите наблегна председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен при представянето на кандидат-комисарите в екипа си.
„В колегиума, който предлагам днес, 40% са жени. Когато получих първия набор от номинации и кандидати, дамите бяха около 22% при 78 на сто мъже. Това обаче беше неприемливо. Затова работих с държавите членки и успяхме да подобрим баланса до 40 към 60%”, отбеляза Фон дер Лайен на пресконференция в Страсбург.
Една от дамите, които се очаква да се изкачат до върха на европейската политика, е българката Екатерина Захариева. За нея Фон дер Лайен отреди ресор „Стартъпи, проучвания и иновации”. Захариева подчерта, че това е един от ресорите на бъдещето – изключително важен и в центъра на следващата ЕК. Българката подчерта, че осъзнава голямата отговорност и благодари за доверието и номинацията на Урсула фон дер Лайен и правителството у нас.
Захариева е политик и юрист, заместник министър на регионалното развитие и благоустройството в първото правителство на Бойко Борисов и главен секретар на президента Росен Плевнелиев в периода от януари 2012 – март 2013 г. Веднага след това тя става вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройство в състава на служебното правителство на Марин Райков. Заема този пост малко повече от два месеца.
С президентски указ на 29 май 2013 г. президентът Росен Плевнелиев я назначава за началник на Кабинета на държавния глава.
От август до ноември 2014 г. е вицепремиер и министър на регионалното развитие и министър на инвестиционното проектиране в състава на служебното правителство на Георги Близнашки.
На 18 декември 2015 г. Захариева сяда в стола на правосъдния министър. От 2017 до 2021 г. е вицепремиер по правосъдната реформа и министър на външните работи.
Пълен списък на останалите жени кандидати за еврокомисари и техните ресори в бъдещата ЕК:
Тереса Рибера (Испания) – конкуренция, заместник-председател на ЕК за справедлив енергиен преход
Хена Виркунен (Финландия) – цифрови и нови технологии, зам.-председател на ЕК за технологичния суверенитет на ЕС, сигурността и демокрацията
Кая Калас (Естония) – върховен представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността, зам.-председател на ЕК
Роксана Мънзату (Румъния) – хора, образование, култура, умения и социални права, зам.-председател на ЕК
Дубравка Шуица (Хърватия)- Средиземноморие
Марта Кос (Словения) – разширяване на ЕС
Мария Луиш Албукерк (Португалия) – финансови услуги и инвестиционен съюз
Йесика Росвал (Швеция) – околна среда, води и конкурентна кръгова икономика
Хаджа Лабиб (Белгия) – управление на кризи