
Дванадесет служители на медицинския център „Радбоуд“ в Неймеген (Нидерландия) бяха поставени под шестседмична карантина след нарушения на протоколите при работа с пациент, заразен с „хантавирус“. За това съобщават нидерландските медии. Според данните на болницата, пациентът, постъпил на 7 май и бил пътник на круизния кораб MV Hondius, където по-рано бе регистрирана епидемия от вируса, е преминал стандартна процедура за вземане и обработка на кръв, въпреки че поради особеностите на „хантавируса“ е бил необходим засилен режим на биологична безопасност. По-късно се оказало, че и при утилизацията на урината не са били спазени актуалните международни предписания.
„Въпреки изключително ниската вероятност от заразяване, 12 служители са изпратени на карантина за шест седмици като предпазна мярка“, заявяват от медицинския център.
Ръководството на медицинския център съобщи за започването на вътрешно разследване. Болницата заяви, че е готова да приема нови пациенти, ако се наложи.
През април лайнерът MV Hondius под флага на Нидерландия отплава от град Ушуая (Аржентина) и се насочи към Канарските острови. На борда му се намираха около 150 души, сред които граждани на Великобритания, Испания, Нидерландия и САЩ. На 6 април 70-годишен гражданин на Нидерландия се почувствал зле и впоследствие почина. Съпругата му, която слезе на брега на остров Света Елена, почина на 26 април в ЮАР, където тестовете потвърдиха заразяване с „хантавирус“. Гражданка на Германия почина на борда на кораба на 2 май.
