Над 2 милиарда лева държавни и корпоративни пари още се въртят около обръчите от фирми на Ахмед Доган и компания, показа проучване на „Филтър“ в търговския регистър и от разкази на запознати с бизнес кръговете около Алианса за права и свободи. Колко от тях се отделят за изключените висши партийни функционери, не е ясно.
Империята на Сокола вече не е тази отпреди години, когато беше едноличен властелин на балансьора в българската политика. От лятото насам влиянието на Доган и верните му хора от старото ДПС постепенно намалява, а с него и луксозните придобивки в портфолиото на приближените му. В новия парламент Алианса за права и свободи има само 19 депутати и изпадна до нивото на най-малките партии в Народното събрание. Формацията подкрепя други формации в опит да стане част от мнозинство, което е против далеч по-многобройната група на „ДПС – Ново начало“. „Сега Доган се опитва да оцелее, а не да прави пари“, казват в Народното събрание, където той не влезе, въпреки че водеше две листи и имаше възможност за това.
Няколко са линиите, по които хората на Алианса за права и свободи още се чувстват финансово обезпечени
Първата е на големия бизнес, който още се надява Доган да се върне на бял кон като балансьор в държавата и да спечели съдебната битка за ДПС (виж карето).
Втората са кметовете и общинските съветници, които останаха при Доган, макар и да не са толкова много. Населените места, които те управляват, са малки, но имат бюджети, които харчат за обществени поръчки и договори без търгове. „Кметът отпуска пари за строеж на нова спортна площадка или за ремонт например. Няма свобода да избере най-изгодната оферта. Фирмата изпълнител се посочва от съответния депутат, избран от областта. После парите следват същия път – фирма, кмет – депутат, Доган“, обяснява схемата за финансиране на черни каси отлично запознат с отношенията в партията. Отговорник за кметовете бил дясната ръка на Сокола Рамадан Аталай. Влиянието на дългогодишния депутат в различни институции е публична тайна, а думите „Бай Рамадан ме праща“ отваряли врати към договори с малки общини в цялата страна, научи „Филтър“ от бизнесмени, които търсят работа за строителните си бригади. Схемата работела от много години. Така кметове на малки общини, особено в Североизточна България, изпаднали в тежка зависимост от доайена в парламента.
Третата схема за милиони на месец е свързана с договори на частни фирми с институции от изпълнителната власт, където парите са много по-големи, описват схемите на хората около Доган бизнесмени, които са били отстранявани от търгове със съмнителни мотиви. Те дават за пример бившия лидер на ДПС във Варна и настоящ общински съветник в града Сали Табаков. Той беше арестуван през юни от Комисията за противодействие на корупцията, а
в тайна бронирана стая на огромната му къща разследващите намериха 3,5 милиона в брой
и много злато. Фирмата на тъста на Сали Табаков години наред е доставяла автобуси от Турция на Министерството на образованието и науката, с които се возят ученици от селата до градовете и се връщат по домовете им. Договорите са за над 80 милиона лева. За последния, сключен през 2018 година, стана ясно, че рейсовете струват два пъти по-малко, отколкото фирмата на Сали Табаков ги е продавала на държавата. Злоупотребата още се разследва. Схемата още работи с много от функционерите на АПС в страната, които още имат приближени в средните ешелони на изпълнителната власт. Подобен е случаят и с Джейхан Ибрямов, който беше освободен от ареста заради имунитета си. Дясната ръка на Доган беше арестуван с белязани 100 хиляди лева преди изборите. Предал му ги бизнесменът Мирослав Тодоров, който от години се ползвал с връзките на Ибрямов в министерствата, за да печели пари. В случая депутатът му обещал, че ще осигури фирмата му с договори на Министерството на отбраната за десетки милиони. Обвинен е за измама и търговия с влияние, свързана отново с министерство, това на здравеопазването. През 2019 година Ибрямов уредил компания на Тодоров с лиценз за продажба на биоциди за земеделието.
Чакъров и Аталай бедняци, наследниците им са мултимилионери
Синът на Агата Демир е собственик на имоти за десетки милиони у нас и в чужбина
Депутатите няма право да управляват бизнес, но това не е забранено за членовете на семействата им, и най-вече за децата. Показателен пример за това са синовете на Рамадан Аталай и на Джевдет Чакъров. Благодарение на баща си, който беше шеф на транспортната комисия в парламента, Ревин Аталай стана съдружник в голямата компания „Юнион Ивкони“, а след това разви и други фирми в същия бранш. Когато Аталай-старши е шеф на енергийната комисия, синът му влиза в дружеството „Прометекс 90“, след което сключва десетки договори за обслужване на дейността на държавната АЕЦ „Козлодуй“. Участва и в бизнеса с доставки на газ, който също се контролира от Министерството на енергетиката и КЕВР, където таткото ходи като у дома си. Освен това Ревин Аталай и съпругата му Нора имат инвестиции за милиони в имоти, хотели по морето и големи ВЕИ централи. Това е любимият бизнес и на Сами Чакъров, сина на Джевдет Чакъров, който също е дългогодишен депутат и един от най-приближените на Доган.
Сами Чакъров е завършил в университета в Кеймбридж, за разлика от много други младежи у нас, които не могат да си позволят огромните такси. Източници на „Филтър“ от централата на ДПС твърдят, че в миналото Доган е пращал младежи да учат в престижни училища на Запад, а парите за това се набирали в специална сметка на една от фондациите му. Дарители били големи бизнеси, които печелели от дружбата си с ДПС още от 90-те години на миналия век.
Днес Сами Чакъров е един от тримата най-големи инвеститори във ВЕИ сектора, като фирмите му получават зелена светлина от всички институции в рекордно кратки срокове. Той стои зад мощности, които според експерти са колкото половината от капацитета на АЕЦ „Козлодуй“, включително най-големия соларен парк у нас – „Верила“, който бетонира цяла планина до Дупница. Последният проект на Чакъров-младши е свързан с огромен фотоволтаичен парк по Искърското дефиле.
За разлика от „работните пчелички“, синът на Ахмед Доган Демир не е известен с бизнес империя, но запознати твърдят, че с подставени лица е собственик на имоти за десетки милиони у нас и в чужбина. По същия начин забогатя и баща му, който едва след оттеглянето си от активната политика стана съсобственик на ТЕЦ „Варна“, от който беше изгонен по същия начин, както от сараите си в „Бояна“ и „Росенец“.
Синове и дъщери и на други депутати, кметове и общински съветници около Доган имат бизнес за милиони, но не се знае дали отчитат пари в трудните времена за изключените от партията.
Вълка и Асен Христов се измъкват от обръчите
Олигарсите около шефа на АПС оредяват, засега най-верни са Николай Вълканов и Гриша Ганчев
Повече от 30 години олигарси и бивши офицери на Държавна сигурност са в най-близкия кръг на Ахмед Доган, което обясняваше богатството му, въпреки че не беше декларирано и произходът му няма как да бъде доказан. Върхът на пирамидата в края на XX и началото на XXI век беше близостта на лидера на ДПС с властелина на държавата Илия Павлов, който беше убит на 8 март 2003 година пред офиса на групировката „Мултигруп“. След това голяма част от наследството му като икономическа дейност остава при вицепрезидента на „Мултигруп“ Николай Вълканов, който остана един от малкото големи бизнесмени до Доган след изключването му от партията в последните месеци. Освен приятели двамата са и бизнес партньори. Още през 2008 година Доган получи от компания на Вълканов прословутия хонорар от 2 милиона лева за работата си по хидровъзел „Цанков камък“.
Гриша Ганчев е друг представител на едрия бизнес, който все още подкрепя Доган. След като го изгониха от сараите и му взеха лимузините, точно бизнесменът от село Микре и бивш собственик на ЦСКА осигури подслон и превоз на приятеля си.
Банкерът Фуат Гювен е друг мултимилиардер, който остава верен на Доган. И двамата са били агенти на ДС преди 1989 година, а след това работят в тясно сътрудничество. „Търговска банка Д“ на Гювен обслужва банковите сметки на ДПС от много години и раздава преференциални кредити на близкото обкръжение на политиците около Ахмед Доган. Същата банка финансира и ТЕЦ „Варна“, когато Сокола изненадващо стана собственик на предприятието. После парите бяха погасени с държавни, за което е обвиняем Румен Гайтански-Вълка. Негова компания изтегли 150 милиона лева от Българската банка за развитие през 2019 година и с част от тях погаси вземанията на Фуат Гювен от ТЕЦ „Варна“. Доган купи теца от ЧЕЗ, когато изтегляха бизнеса си от България. По-късно електроразпределението в портфолиото на фирмата мина в ръцете на Асен Христов от групата на „Електрохолд“, който също е от орбитата на Доган. Той и Румен Гайтански бавно се отдалечават от основателя на старото ДПС, за да нямат проблеми с държавата и бизнеса си, твърдят източници на „Филтър“ от партията.
Александър МЕТОДИЕВ