2024 година даде надежда, че политик от високите етажи на властта най-накрая ще влезе в затвора. През последните бурни 12 месеца бяха арестувани, обвинени или разследвани депутати, бивш премиер и настоящ народен представител, председатели на партии, кметове, общински съветници, главен секретар на МВР, директор на митниците. През нито една друга година не е имало толкова шум на белезници, обвинения и искани имунитети. Още в първите месеци на 2025 г. се чакат нови разкрития за огромни злоупотреби във властта, твърдят източниците ни от Съдебната палата, където се координират действията на службите.
Дни преди Коледа главният прокурор Борислав Сарафов „подари“ на парламента искания за имунитетите на 8 депутати, което не се е случвало през последните 30 години. 5 от случаите са за нови разследвания, за да бъдат повдигнати обвинения и да се определят мерки за неотклонение, а три са за подсъдими народни представители, за да може делата срещу тях да продължат.
Безспорно най-големият отстрелян е Кирил Петков – съпредседател на „Продължаваме промяната“, бивш министър на икономиката, бивш премиер и настоящ депутат. Прокуратурата поиска имунитета му по разследване за длъжностно престъпление. Като премиер на 17 март 2022 година той е наредил на полицаи да започнат досъдебно производство срещу политическия му опонент и лидер на опозицията тогава Бойко Борисов. Председателят на ГЕРБ беше задържан за 24 часа по сигнала на Васил Божков, че е бил принуждаван да плаща подкупи 5 години. Съдът обяви задържането на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова за незаконно, а по-късно прокуратурата прекрати делото за изнудването заради липса на доказателства. Още тогава обаче е започнало разследване за това кой е бил инициатор за действията на МВР. Разпитани са много свидетели, иззети са записи от камери и в крайна сметка се потвърждава информацията отпреди близо 3 години – арестът на Борисов е поръчан от Петков. С него е свързано и делото срещу Лена Бориславова.
То е за използване на документи с невярно съдържание пред Агенцията по вписванията.
Шефката на кабинета на Петков като премиер, която сега е депутат, е пратила в институцията протоколи от общо събрание на сдружението „Да запазим Корал“, което не се е провеждало. Така е трябвало да освободи от управата на НПО-то Кирил Петков, за да стане той министър на икономиката в първия служебен кабинет на Румен Радев през 2021 година. От „Продължаваме промяната“ отговориха разнопосочно на исканите имунитети. Според Асен Василев Сарафов атакувал партиите, които не преговарят за правителство. За хора от ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН нямало искания за имунитети. Според Кирил Петков пък прокуратурата действа под влияние на председателя на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски. Сарафов обаче го опроверга няколко дни по-късно, когато поиска имунитета и на Гюнай Далоолу от „ДПС – Ново начало“. Той е областен председател на партията за Велико Търново и за пръв път е депутат.
Разследван е за заплахи към избиратели, които трябвало да осигурят 20 преференции.
Освен това скоро и друг депутат от ДПС ще се прости с имунитета си, научи „Филтър“. Това е Димитър Аврамов, който през 2012 година беше арестуван с белязани пари. Миналата година го осъдиха условно за търговия с влияние по обвинителен акт на прокуратурата. Делото ще продължи на втора инстанция, но още не е започнало там. Когато това се случи, Аврамов трябва да остане без имунитет, за да има процес. Досега във всички парламенти от 2012 година насам той се е отказвал от защитата си. Както ще направят повечето от депутатите, на които Сарафов поиска имунитета.
Само двама обаче не са съгласни и ще чакат гласуване в парламента. Случайно или не, и двамата са народни представители от Алианса за права и свободи на Ахмед Доган. Първият е Джейхан Ибрямов, който беше арестуван преди 2 месеца с белязани 100 хиляди лева и обвинен за търговия с влияние и опит за измама. Той лежа в ареста, но го пуснаха след изборите, за да положи клетва. Отказа да даде имунитета си, а хората на Доган искат специална комисия да разглежда казуса. Вторият е Марио Рангелов от Плевен. Депутатът е разследван за шеф на престъпна група, която е действала в областта, за да купува гласове. Досега са доказани 15 хиляди лева, раздадени на бедни избиратели.
Трима от депутатите с поискани преди Коледа имунитети отдавна са подсъдими.
За да продължат делата срещу тях, трябва да падне защитата им. Първият е лидерът на МЕЧ и бивш министър на спорта Радостин Василев. Срещу него има дело в съда за принуда към депутатката от ИТН Христинка Илиева, която заплашваше да напусне партията на Слави Трифонов. Народните представители от „Възраждане“ Веселин Вешев и Ангел Георгиев пък са подсъдими за хулиганство по случай от 2021 година, когато на протест пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството се сбиха с полицай.
Тежки обвинения за злоупотреби с милиони от обществени поръчки получиха и кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският съветник във Варна Сали Табаков. И двамата лежаха в ареста, а разследванията продължават. Екскметът на Варна и настоящ общински съветник от ГЕРБ Иван Портних пък беше обвинен от Европейската прокуратура за злоупотреба с пари от Брюксел заради пристанище фантом.
Българската банка за развитие и митниците са двата големи удара
Бившият шеф на ББР Стоян Мавродиев още се издирва, развитие по случая се очаква след Нова година
Двата големи удара на прокуратурата и Комисията за противодействие на корупцията са разследванията за 150-те милиона, източени от Българската банка за развитие и за контрабандата в митниците. И по двете има обвинени от високите етажи на властта. Първото върви към Ахмед Доган, а второто – към Асен Василев.
За необезпечения и отписан кредит от държавната банка бяха арестувани двама души – Румен Гайтански-Вълка и неговият мениджър Иван Георгиев. Все още се издирва бившият шеф на банката Стоян Мавродиев, който в миналото беше шеф на Комисията за финансов надзор и депутат. Развитие по този случай се очаква след Нова година, твърдят източниците на „Филтър“. Ролята на Доган е основна, но все още няма обвинение. С 30 милиона лева от източените пари по кредита е погасен дълг на ТЕЦ „Варна“ от времето, когато Доган беше мажоритарен собственик. Изплатени са от фирма на Вълка към „Търговска банка Д“ на Фуат Гювен, който е финансирал покупката на ТЕЦ „Варна“ през 2018 година от бившия почетен председател на ДПС.
По другото шумно дело за корупция, това за митниците, облечените във власт обвиняеми са директор на агенцията и главен секретар на МВР. Показанията на свидетелите обаче уличават като основен герой Асен Василев, а роля в схемата е имал и Бойко Рашков според част от доказателствата. И двамата са действали като длъжностни лица по време на разследвания период. Единият е бил финансов министър, а другият вътрешен, както и депутат.
Само Нено Димов лежа в ареста
Всички обвиняеми от високите етажи на властта през последните 10 години бяха оправдани
Дузина бивши министри и депутати минаха през обвинения и съд в последните 10 години, но още никой не е влязъл в затвора за извършено престъпление. Росен Желязков беше оправдан по аферата „Костинброд“, Даниел Митов – за самолетните билети от времето, когато беше външен министър, Румен Овчаров – за безстопанственост, Емилия Масларова – за присвоени милиони от реконструкция на сграда в Социалното министерство.
Пред съда застана дори експремиерът Сергей Станишев заради загубен доклад на ДАНС, но делото приключи с оправдателна присъда за него. Трайчо Трайков и Симеон Дянков допълват списъка на оневинените. Те бяха министри в първото правителство на ГЕРБ и ги съдиха заедно с Иво Прокопиев за продажбата на държавните дялове в ЕВН. Депутати като Манол Генов и Илия Илиев бяха оправдани за купуване на гласове.
Все още е подсъдим Нено Димов – единственият действащ министър, който беше обвинен и лежа в ареста няколко месеца. Той се явява пред Темида заради водната криза в Перник през 2019 година.
Александър МЕТОДИЕВ