25.2 C
София
събота, 28 септември 2024 г.
Категории:

23 години от терористичния акт на 11 септември


23 години по-късно Америка си спомня за жертвите от 11-и септември 2001 година. Тогава в резултат на четири координирани атаки, извършени от ислямистката екстремистка групировка Ал-Кайда, загиват 2996 души. Оказва се обаче, че тъмната сянка на 11-и септември продължава да оказва своето влияние върху живота на американците.

Години след това заболявания, свързани с терористичната атака срещу Световния търговски център, вече са убили повече членове на пожарната служба в Ню Йорк, отколкото са загинали при атентата. 343 огнеборци намериха смъртта си, докато се опитваха да спасят пострадалите от атентатите, но в годините след това са починали още 360 техни колеги.

Служителите на спешните служби са само част от 71 000 души, които са записани в здравния регистър на Световния търговски център – дългосрочно проучване, целящо да разбере ефектите на терористичните атаки върху физическото и психическото здраве.

Оказва се, че излагането на праха и токсичните замърсители, разпръснати във въздуха при рухването на сградите на Световния търговски център, е свързано с повишен риск от сърдечно-съдови и респираторни заболявания, както и хиляди случаи на рак. Сред потърпевшите от дълготрайните последици са както пожарникари, парамедици и полицаи, така и доброволци, хората евакуирани от сградите преди да рухнат, жители на околните сгради и дори случайни минувачи.

От 2753, загинали в ударените от самолети сгради на Световния търговски център – около 40% или 1103 души – остават официално неидентифицирани.

11-и септември доведе и до цялостно предефиниране на мерките за сигурност в страната. Докато още се отърсваше от шока, администрацията на президента Джордж Буш-Младши реши да въведе защитни мерки за сигурност, като така беше създадена както службата за транспорта сигурност, така и чисто новото Министерството на вътрешната сигурност.

Специалисти по сигурността признават, че по онова време САЩ не са очаквали атака с такива мащаби.

„Да кажем, че бяхме хванати неподготвени, е подценяване“, казва генерал Джак Уайнщайн, професор по международна сигурност в Бостънския университет и пенсиониран генерал-лейтенант от Военновъздушните сили на Съединените щати, който е бил с президента Буш по време на атаките През 1990 г., 1991 г. с „Пустинен щит“ и „Пустинна буря“ изглеждаше, че армията на Съединените щати е неуязвима“, каза той.

- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини