Бившият германски канцлер Ангела Меркел, която е смятана за една от най-влиятелните жени в света, навърши 70 през юли. Макар че в продължение на 16 години тя е начело на Германия и неформален лидер на ЕС, решава да посрещне юбилея си тихо, без шумни празненства и излишна суета. Все пак годишнината ще бъде отбелязана на 25 септември на територията на Берлинската академия на науките. Тогава гостите на Меркел ще чуят лекцията „Светлина и сянка в Просвещението“ на Хорст Бредекамп, считан за иновативен историк на изкуството.
Подобно решение може и да е изненада за масовата публика, но не и за най-близкото й обкръжение, защото след излизането си от активната политика през есента на 2021 г. Ангела Меркел намира своя спокоен пристан в света на изкуството. Първите месеци от пенсионирането си тя е потопена в „Макбет“ на Шекспир и „Дон Карлос“ на Шилер.
Въпреки това германските политици не са я забравили. Президентът Франк-Валтер Щайнмайер казва преди рождения й ден, че Меркел „е пример за подражание и символ на нашата демокрация“. Като канцлер Меркел решително начерта пътя на обединена Германия, добавя още той. Бившият германски лидер Герхард Шрьодер, когото Меркел наследява след изборите през 2005 г., също не пести суперлативите си: „Сред всички политически опоненти, тя е специална. В края на краищата, тя спечели“, казва той в интервю за списание „Щерн“.
Ангела Доротея Каснер е родена е на 17 юли 1954 година в Хамбург, Западна Германия. Баща й Хорст Каснер е пастор, а майка й Херлинд – учителка по латински и английски. Само седмици след раждането на дъщеря си Хорст мести семейството си в Куицов, Бранденбург, град в източната част на страната. По това време хиляди бягат в обратна посока – от ГДР, която е контролирана от Съветския съюз, на запад. През 1957 г. семейство Каснер отново се мести, но остава в източната част на Германия, този път в Темплин, малък град на север от Берлин. Там през 1973 г. Ангела завършва гимназия. Както повечето деца в Германската демократична република, и тя участва в задължителните държавните организации, каквито са „Младите пионери“ и „Свободната немска младеж“. Някои от бившите й колеги от Института по физикохимия дори твърдят, че в един период е била секретар по агитация и пропаганда в младежката структура, но Меркел категорично отрича и до последно настоява, че само е отговаряла за културните дела там. Самата тя никога не кандидатства за член на Германската единна социалистическа партия, но признава, че преди промените получава предложение да стане информатор на ЩАЗИ, което отклонява. За разлика от други източногермански политици, чиято кариера увяхва след промените заради връзки с компартията.
Ангела Меркел учи физика в университета „Карл Маркс“, днес Лайпцигски университет, където се влюбва в своя състудент Улрих Меркел и двамата се женят през 1977 г. Бракът им обаче издържа едва пет години, но и след развода тя запазва фамилията Меркел. Скромна, но амбициозна, тя започва работи в Централния институт по физикохимия на Академията на науките в Източен Берлин и през 1986 г. защитава докторантура по квантова химия.
Когато Берлинската стена пада на 9 ноември 1989 г., много източногерманци тръгват към границата, за да празнуват обединението и края на комунистическия режим. Втурват се към това, което някога е било непреодолимо разделение, и откриват, че могат да го прекосят безпрепятствено. По-късно тълпите ликуват, докато млади мъже с кирки събарят бетона, който ги разделя в продължения на десетилетия от близките им на Запад.
Меркел не е сред множеството, защото, както обикновено, отива на сауна и се присъединява към тържествата по-късно. „Беше четвъртък, а четвъртък беше денят ми за сауна, така че отидох там – в същата комунистическа сграда, където винаги ходехме“, разказва след години пред The Guardian.
По това време тя вече има петгодишна връзка с Йоахим Зауер, който все още е женен и затова сключват брак едва през 1998 г. Професорът в Берлинския университет бяга от прожекторите като дявол от тамян. Предпочита да пътува с нискобюджетни авиокомпании и дори не се появява на тържеството, когато съпругата му официално става канцлер на Германия. Двамата обичат да се разхождат заедно, да бъдат на ваканция или да слушат опера.
Година след падането на Берлинската стена, през 1990, Ангела Меркел влиза в политиката, а през септември 2005 г. става канцлер на Германия, което я прави първата жена на този пост в страната. Мястото й в историята е особено символично: родена в Западна Германия, но израснала в комунистическата ГДР, тя става лице на обединението на страната си. И не само чупи стереотипите, а успява да преведе германците през финансовата криза от 2008 година и превръща родината си във водеща европейска икономика. Стеснителната източногерманска физичка, която се превръща в една от най-силните фигури в света, изкарва рекордните четири мандата в правителството и се превръща в модел за подражание как може да се намери изход и от най-дълбоката криза. Тя е първият германски канцлер, който сам решава да напусне играта и да излезе в пенсия, без върху нея да е упражнен политически натиск. По времето на Меркел Германия има най-силното политическо влияние в ЕС. Ангела е държавникът, който успява да общува наравно с Владимир Путин, като го гледа директно в очите. По време на дългата си политическа кариера Mutti (мама), както германците я наричат, е работила с множество световни лидери – четирима американски и четирима френски президенти, петима британски и осем италиански премиери.
След дълго обмисляне тя оставя отворени границите на Германия през 2015 г., за да приеме над 1 милион бежанци. Това създава термина merkeln в немския език, който означава взимане на решение след дълги периоди на размисъл.
Обича да готви и да гледа футбол
Халфът на „Байерн“ Бастиан Швайнщайгер е сред любимите й спортисти
Като типична германка, госпожа Меркел е добра домакиня, често е забелязвана да пазарува в най-обикновени супермаркети, а всяка сутрин прави закуска на съпруга си, който никога не отказва сладкиша й със сини сливи. Любимото й ястие е домашна картофена супа, но с картофи, които сама е отгледала. Като всички германци обича да изпие чаша бира и го прави не само с приятели. През 2018 година след изморителни преговори за Брекзит заедно с президента на Франция Еманюел Макрон, белгийския премиер Шарл Мишел и люксембургския му колега Ксавие Бетел са засечени от репортери в една бирария в Брюксел сред останалите посетители.
Запалена по футбола, Меркел често посещава съблекалните на германския отбор, за да ги поздрави първа след победа. Веднъж дори случайно изненадва гол Бастиан Швайнщайгер, който е любимият й футболист. Това се случва по време на Европейското първенство през 2012 година. След четвъртфинала срещу Гърция (4:2) тя влиза в съблекалнята на тима, за да се радва заедно с момчетата. Всички се изправят, за да покажат своето уважение и тогава от банята, неразбрал какво се случва, чисто гол се появява Швайни. Но канцлерът има и друга конфузна среща с халфа на Байерн (Мюнхен). След победата над Аржентина на четвъртфиналите на Мондиал 2010 Меркел отново нахълтва в съблекалнята на тима, но тогава Швайнщайгер успява да се загърне с хавлия и дори изпива чаша бира в компанията на високопоставената си фенка. Меркел не крие, че това е любимият й футболист, и казва за него: „Той е момче за пример – и като човек, и като спортист“.
Mädchen на Кол се превръща в Mutti за германците
Заставайки срещу своя ментор, успява да оглави Християндемократическия съюз
По време на промените в социалистическия блок, когато пада и Берлинската стена“, 35-годишната Ангела Меркел се присъединява към десноцентристкото активистко движение „ Демократично пробуждане“. През 1990 г. движението влиза в Християндемократически съюз (ХДС) в Източна Германия, който пък се влива в своя западногермански партньор на 1 октомври същата година, само ден преди обединението на Германия.
На първите избори през декември Меркел печели място в Бундестага (долната камара на парламента). Канцлерът на обединението Хелмут Кол харесва образованата млада източногерманка и я прави министър на жените и младежта. Тъй като я нарича mein Mädchen (моето момиче), германците веднага й лепват прякора Kohls Mädchen (Момичето на Кол).
След серия от уж случайни събития звездата й свети все по-силно. Заради обвинения, че е работил за ЩАЗИ, заместник-председателят на ХДС Мезиер подава оставка на 6 септември 1991 г., а Меркел е избрана за негов заместник. С след изборите през 1994 г. пък е назначена за федерален министър на околната среда, опазването и безопасността на реакторите и председателства първата Конференция на ООН за климата в Берлин през март-април 1995 г. След като ХДС губи федералните избори през 1998 г., Меркел е избрана за генерален секретар. В края на 1999 г. избухва скандал с анонимни политически дарения за партията, Кол е замесен в аферата, известна като Schwarzgeldaffäre. Меркел предприема решителен ход и пише отворено писмо, публикувано на 22 декември в Frankfurter Allgemeine Zeitung. В него тя призовава ХДС да продължи напред, да остави опетнената ера на Кол зад гърба си и да започне наново без своя почетен председател. На 10 април 2000 г. Меркел е избрана за лидер на ХДС, като става първата жена и първият некатолик, който оглавява партията.
Политическият й ментор Хелмут Кол по-късно ще я обвини, че унищожавала неговата Европа, но бившето му протеже набира популярност и германците започват да я наричат Mutti (мама ). За нея казват, че е пословично честна. Когато става канцлер, мнозина смятат, че Темплин, градът в който е живяла като малка, ще процъфти. Но не, това не се случва, защото може да бъде обвинена в пристрастие.
Може би защото не се колебае да се изправи пред сериозни предизвикателства, ръководейки Германия, тя остава популярна сред хората повече от 15 години. Печели всички избори, макар и понякога като част от коалиционно правителство, продължава да държи юздите в своите ръце докато сама не решава да се оттегли през 2021 година.
Над 2 милиона бежанци търсят работа на немския пазар
Престъпността в страната се увеличава, расте подкрепата за крайната десница
Wir schaffen das — можем да се справим – това са най-цитираните и най-запомнящите се думи от 16-годишното управление на Ангела Меркал. Изрича ги в разгара на бежанската криза през лятото на 2015 г. Заради ескалацията на различни войни в Близкия изток, както и военното господство на ИДИЛ в региона след Арабската зима, хиляди напускат домовете си, за да търсят спасение. 1,3 милиона души поемат към Европа, за да поискат убежище, и това е най-голямата група емигранти в рамките на една година след Втората световна война. Десетки изтощени мъже, жени и деца, стиснали мръсни найлонови торбички и овехтели чанти, изморено вървят зад полицейски ескорт. Те са основно сирийци, но покрай тях се вмъкват колони от Афганистан, Нигерия, Пакистан, Ирак, Еритрея, Балканите. Много правителства на Европейския съюз затварят границите си и отказват да приемат пристигащите бежанци. На австрийската магистрала в камион са открити разлагащите се трупове на 71 търсещи убежище и това е само началото на ужаса, който предстои. Трафикантите на хора вече пресмятат бъдещите си печалби.
Както други европейски страни, Германия е изправена пред демографска бомба със закъснител, продължителността на живота е висока, пенсионерите – много, а бизнесът изпитва остра нужда от работници. Меркел решава да допусне повечето от бежанците, с което си печели много критики не само в страната, а и в цяла Европа, защото през следващите няколко години към Стария континент се насочва огромен поток от хора.
Според различни статистически данни над 5 милиона са потърсили убежище в ЕС между 2015 и 2020 г., близо 40 процента, което е 2 милиона, са поискали да останат в Германия и това прави страната най-голямата европейска дестинация за бежанците. Само през 2022 г. над 244 000 души са потърсили убежище в Германия и повечето от тях пристигат благодарение на политиката на „отворени врати“ на Ангела Меркел. „Казах го по-просто, Германия е силна страна… успяхме да се справим с толкова много неща – можем да направим това“, казва тя след посещението си в бежански център извън Дрезден.
Според Института за изследване на заетостта (IAB) 64% от пристигналите през 2015 г. вече са намерили работа, за сравнение – 77% е заетостта при местното германско население. Немското население обаче не е особено щастливо, че трябва да си съжителства с мигрантите, които изповядват различни ценности и трудно се приобщават към европейската култура. В новогодишната нощ на 2015 г. в Кьолн група мигранти нападат жени и по-късно хиляди германки пускат жалби в полицията, в които съобщават за посегателства, грабежи и оскърбления. Две години по-късно подобни ексцесии има и в Берлин. Случаите предизвикват широк обществен отзвук и в резултат е затегнато миграционното законодателство. С 5,5% се е увеличила престъпността през 2023 спрямо година по-рано, а с 13,5% са повече заподозрените с чуждестранни корени, отчита немското правителство и обещава драстични мерки за опазване на обществения ред. В същото време расте подкрепата за крайнодясната „Алтернатива за Германия“, за която гласуват все повече млади хода.
За Путин е важна само властта, казва бившият канцлер
Двамата могат да говорят на един език, въпреки че ползват преводачи
Американският президент Джордж Буш твърди, че е успял да надникне в душата на Путин, Барак Обама пък обещава да „презареди“ отношенията с Русия, но Ангела Меркел никога не храни илюзии, нито се надява, че може да промени бившия служител на руските служби. През 2202 г. е една от първите й срещи с Владимир Путин, след която тя се шегува, че е издържала „теста на КГБ“, защото го е гледала право в очите му, без да отклонява погледа си.
Те буквално си говорят на общ език. Като ученичка в Източна Германия и почитателка на Толстой и Достоевски, Анжела два пъти печели голямата награда за руски език и пътува до Москва. Любимият предмет на Путин в училище е немският, който той усъвършенства като офицер от КГБ в Дрезден, за да го говори свободно. По-късно дори праща дъщерите си в немското училище в Москва. При първото посещение на Меркел в Москва като канцлер двамата лидери разговарят на родните си езици с преводачи, но многократно се намесват, за да коригират превода. По-нататъшните им разговори през годините се провеждат по същия начин.
Ангела Меркел е хапана от куче и не крие, че от години е развила страх към тези животни. Но по време на двустранната среща в Сочи през 2007 г. Путин води своя черен лабрадор Кони, който дори слага главата си на коляното на немския лидер. „Разбирам защо е трябвало да направи това – за да докаже, че е мъж… Страх го е от неговата собствена слабост“, каза тогава Меркел, която за сетен път демонстрира своята дипломатичност и прагматичност. И други лидери са се опитвали да я уязвят – Доналд Тръмп казва, че е глупава, Силвио Берлускони я оставя да чака 15 минути, докато чати по телефона си. Но какво от това? Тя показва, че може да се владее, а и 16 години да управлява най-мощната държава в Европа.
Няма друг европейски лидер, с когото руският президент Владимир Путин да е имал по-дълготрайни работни отношения от Ангела Меркел. Някои дори твърдят, че връзката е най-важната в глобалната политика в момента. Путин говори много, понякога безкрайно, често е емоционален и ядосан, а сдържаната Меркел търпеливо изчаква подходящия момент, за да изложи своята позиция. Тя определя тези разговори като предизвикателни тестове за собствените си аргументи. Чувства, че не може да си позволи да покаже някаква слабост. В биографията на Меркел от 2013 г. журналистът Щефан Корнелиус ги оприличава на стара семейна двойка, която знае всичките си трикове и може да предвиди какво ще кажат по-нататък.
Въпреки че не променя позицията си за газопровода „Северен поток 2“, Ангела втвърдява политиката на Германия спрямо Русия по време на последните си два мандата. „Не можех да повлияя на Путин, за него е важна само властта“, казва тя в интервю за „Шпигел“. Пред медията бившият канцлер отново защитава политиката си спрямо Русия преди февруарската инвазия в Украйна.
Тя се опитва да организира европейски преговори с руския президент Владимир Путин и с френския Еманюел Макрон през лятото на 2021 г. Но няма възможност да го направи по своя начин, защото всички знаят, че напуска поста си през есента. За последен път посещава Москва през август 2021 г. и твърди, че „всичко там е много ясно: то е от гледна точка на силовата политика“. Добавя, че „За Путин има значение само властта“. На последната им среща той води със себе си външния министър Сергей Лавров, въпреки че преди двамата са разговаряли само насаме.
Седмици преди инвазията в Украйна Русия натрупва военни и техника на границата. Мнозина твърдят, че тогава Меркел и други лидери на ЕС е трябвало да възприемат по-твърд подход към Кремъл. Самата Меркел смята, че нейната позиция за Украйна по време на мирните преговори в Минск дава време на Киев да се защитава по-добре срещу руската армия. По-късно тя съжалява, че нейното правителство не намира начин да постигне напредък не само по кризата в Украйна, но и по конфликтите в Молдова, Грузия, Сирия и Либия, в които е намесена Русия. Тя подчертава, че ЕС не е успял да създаде архитектура за сигурност, която би могла да предотврати войната в Украйна.
Състоянието й е оценено на над 11 милиона евро
Пенсията, която получава, е около 15 хиляди
Според публикации в немски медии пенсията на Меркел е около 15 000 евро на месец. Размерът е изчислен на базата на заплатите, които е получавала като дългогодишен член на Бундестага, както и от времето й като федерален министър и канцлер. Последната й заплата на канцлер е била малко над 35 000 евро на месец. Освен това тя има право на пожизнена лична охрана и на служебен автомобил с шофьор. Отделно й се полага канцелария в сградата на Бундестага в Берлин заедно с трима души персонал.
Меркел не е говорила подробно за причините за оставката си. Някои спекулират, че здравето й е страдало още през 2018 г. На кадри, излъчени по цял свят, се забелязва, че тя трепери, докато стои по време на церемонии, и това предизвика опасения за здравословното й състояние. Когато се пенсионира, тя е вече на 67 години.