23.8 C
неделя, 14 юли 2024 г.

Англия разочарова и срещу Словения, но взе първото място, Дания изпрати сърбите

Англия отново разочарова привържениците си и игра слабо за 0:0 със Словения в последния си мач от груповата фаза. Точката обаче гарантира първото място на състава на Гарет Саутгейт и помогна да се избегне двубой с домакина Германия още на осминафиналите. Словенците, срещу които родните национали стигнаха до 1:1 в контрола преди старта на Евро 2024, също имат шанс да продължават напред като един от най-добрите, завършили на трето място. Те събраха три точки след три равенства, колкото имат и датчаните, които също фиксираха 0:0 със Сърбия. Двата състава имат и еднаква голова разлика, но по-доброто представяне на скандинавците в квалификациите ги нарежда на втората позиция. Ериксен и компания ще имат много трудна следваща задача срещу Бундестима.

Словения стигна до първото положение в мача, след като центрирана топка към наказателното поле бе свалена за Бенямин Шешко, който нанесе удар с глава, но слабо и право в ръцете на Джордан Пикфорд. В следващия четвърт час Англия владееше положението на терена, но не успя да създаде чиста голова ситуация, докато словенците опитаха няколко центрирания, които не доведоха до положения.

В 20-ата минута на срещата англичаните пратиха топката в мрежата, но попадението не бе признато. Букайо Сака получи хубаво подаване отляво от Фил Фодън на празна врата и вкара, но се оказа, че е имало засада на Фодън и голът не бе зачетен.

В 58-ата минута се стигна до сериозен карамбол в наказателното поле на Словения след центриране от корнер, като Марк Гехи свали с глава за Букайо Сака, който пробва задна ножица, но нацели Андраж Шпорар.

Пет минути по-късно словенците стигнаха до първата си ситуация през втората част. Адам Гнезда Черин проби през центъра на терена и пробва късмета си от сериозна дистанция, но топката премина покрай вратата на Джордан Пикфорд.

В 75-ата минута на срещата Англия имаше добра възможност да отбележи гол и да излезе напред в резултата, след като топката падна на волето на Деклан Райс, който шутира към далечния горен ляв ъгъл, но не успя да уцели очертанията на вратата.

В добавеното време на срещата Ян Облак спаси опасен удар на  Коул Палмър от границата на наказателното поле.

АНГЛИЯ – СЛОВЕНИЯ 0:0

Англия: 1. Джордан Пикфорд – 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс, 6. Марк Гехи, 12. Киърън Трипиър (84′ – 8. Трент Александър-Арнолд_ – 16. Конър Галахър (46′ – 26. Коби Мейну), 4. Деклан Райс – 7. Букайо Сака (71′ – 24. Коул Палмър), 10. Джуд Белингам, 11. Фил Фодън (89′ – 18. Антъни Гордън) – 9. Хари Кейн (К)

Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Дийн Хендерсън – 3. Люк Шоу, 14. Езри Конса, 15. Люис Дънк, 17. Айвън Тони, 19. Оли Уоткинс, 20. Джаред Боуен, 21. Еберечи Езе, 22. Джо Гомес, 25. Адам Уортън

Селекционер: Гарет Саутгейт

Словения: 1. Ян Облак (К) – 2. Жан Карничник, 21. Ваня Дъркушич, 6. Яка Бийол, 13. Ерик Янжа (90’+1′ – 3. Юре Балковец) – 20. Петар Стоянович, 22. Адам Черин, 10. Тими Елшник, 17. Ян Млакар (86′ – 5. Йон Горенц Станкович) – 9. Андраж Шпорар, 11. Бенямин Шешко (75′ – 26. Йосип Иличич)

Резерви: 12. Вид Белец, 16. Игор Векич – 4. Миха Блажич, 7. Бенямин Вербич, 8. Санди Ловрич, 14. Ясмин Куртич, 15. Томи Хорват, 18. Жан Випотник, 19. Жан Целар, 23. Давид Брекало, 24. Нино Жугел, 25. Адриан Желкович

Селекционер: Матиаж Кек

Съдия: Клеман Тюрпен (Франция)

Жълти картони: Киърън Трипиър, Марк Гехи, Фил Фодън (Англия), Ерик Янжа, Яка Биол (Словения)

На „Алианц Арена“ в Мюнхен Новак Джокович подкрепяше своите сънародници от трибуните, но не успя да им донесе късмет в драматичен двубой с Червения динамит.

Дания доминира през първата част и създаде първата добра възможност в мача още в 5-ата минута, когато Кристиан Ериксен подаде към Йонас Винд в наказателното поле на Сърбия, а той веднага се обърна и стреля, но право в ръцете на Предраг Райкович. В 23-а минута Кристиан Ериксен завъртя топката директно от корнер и я прати във вратата на Райкович, но попадението бе отменено, тъй като кълбото бе напуснало очертанията на терена при центрирането.

Расмус Хьойлунд получи малко повече пространство в наказателното поле на Сърбия в 32-ата минута и веднага стреля, но Предраг Райкович се намеси уверено и спаси.

Александър Ба центрира в наказателното поле на Сърбия в 39-ата минута. Мортен Хюлманд продължи с петата топката, след което Никола Миленкович я изчисти, но на крака на Йонас Винд, който стреля над напречната греда в аут.

Сърбия стигна до гол в 53-ата минута, но попадението не бе зачетено заради засада. Душан Тадич пусна извеждащ пас зад гърба на датската защита към Лука Йович, който след това стреля, топката се отклони от крака на защитник на Дания и влетя във вратата на Каспер Шмайхел. В крайна сметка попадението не бе зачетено поради засада при подаването на Тадич към Йович.

Кристиан Ериксен центрира от корнер в наказателното поле на Сърбия в 64-ата минута, където Яник Вестергор бе оставен непокрит и стреля с глава, но право в ръцете на Предраг Райкович.

Пред Митрович се откри много добър шанс в 81-ата минута, но след удара му топката премина встрани от левия страничен стълб и излезе в аут. В 86-ата минута последва опасно центриране в наказателното поле на Сърбия, където Андрия Живкович се намеси решаващо и изби топката в корнер преди с нея да може да играе Каспер Долберг.

Сърбия стигна до добра възможност във втората минута на добавеното време на мача, когато Тадич подаде към Сергей Милинкович-Савич, който стреля, но слабо по земя и право в ръцете на Каспер Шмайхел.

Дания – Сърбия 0:0

Дания: 1. Каспер Шмайхел – 2. Йоаким Андерсен, 6. Андреас Кристенсен, 3. Яник Вестергоорд – 18. Александър Ба (77′ – 17. Виктор Кристиянсен), 23. Пиер-Емил Хьойберг, 21. Мортен Хюлманд (77′ – 8. Томас Дилейни), 5. Йоаким Мееле – 10. Кристиан Ериксен (88′ – 20. Юсуф Поулсен) – 9. Расмус Хьойлунд (59′ – 12. Каспер Долберг), 19. Йонас Винд (46′ – 11. Андреас Сков Олсен)

Резерви: 16. Мадс Хермансен, 22. Фредерик Рьонов, 4. Симон Кяер, 7. Матиас Янсен, 13. Матиас Йоргенсен, 14. Микел Дамсгор, 15. Кристиан Ньоргор, 24. Андерс Драйер, 25. Расмус Кристенсен, 26. Якоб Брун Ларсен

Треньор: Каспер Хюлманд

Сърбия: 1. Предраг Райкович – 13. Милош Велкович, 4. Никола Миленкович, 2. Страхиня Павлович – 16. Сърджан Миялович (73′ – 25. Филип Младенович), 17. Иван Илич (67′ – 7. Душан Влахович), 6. Неманя Гудель (8. Лука Йович), 14. Андрия Живкович – 19. Лазар Самарджич (46′ – 10. Душан Тадич), 22. Саша Лукич (87′ – 20. Сергей Милинкович-Савич) – 9. Александър Митрович

Резерви: 12. Джордже Петрович, 23. Ваня Милинкович-Савич, 3. Неманя Стоич, 5. Неманя Максимович, 15. Сърджан Бабич, 18. Петар Ратков, 21. Мият Гачинович, 24. Урош Спаич, 26. Велко Бирманчевич

Треньор: Драган Стойкович

Съдия: Франсоа Летешие (Франция)