Арести след масирана фишинг атака в България: Как изкуственият интелект помага на хакерите

ГДБОП и Софийската районна прокуратура разкриха нова мащабна фишинг схема, при която за първи път в България е документирано използването на изкуствен интелект (AI) за организиране на киберпрестъпления. По случая вече е образувано досъдебно производство, а двама български граждани са задържани. Жертвите са получавали фалшиви съобщения от името на държавни институции и куриерски фирми. Чрез тях хората са били подтиквани да въведат данните на банковите си карти и потвърждаващи SMS кодове. След като придобият достъп, измамниците:

Добавят картите във виртуални портфейли.

Закупуват инвестиционно злато, криптовалута и скъпа техника.

Финансират онлайн казина или закупуват незаконни субстанции.

Според старши комисар Владимир Димитров (ГДБОП), извършителите са използвали азиатска хакерска платформа и AI инструменти, които са ги съветвали как да оптимизират атаките си и кои технически средства да използват за масово изпращане на съобщения.

Изпратени са десетки хиляди съобщения, като сред потенциалните жертви са попаднали журналисти, полицаи и дори служител на прокуратурата.

Двама души са в ареста, като на единия вече е повдигнато обвинение и е задържан за 72 часа.

Въпреки че разследването е започнало преди броени дни, са събрани достатъчно данни за престъпната дейност.

Институциите съветват: Бъдете изключително внимателни с текстови съобщения, изискващи банкова информация. Проверявайте внимателно източника и игнорирайте съмнителни линкове, дори да изглеждат изпратени от познати институции.