Възможностите за намаляване на руската зависимост от газ и петрол в региона на Балканите и необходимостта от намиране на стратегически купувач за българската рафинерия „Лукойл Нефтохим Бургас“ е обсъдил финансовият министър Асен Василев на среща във Вашингтон със заместник-помощника на президента на САЩ и старши съветник по въпросите на енергетиката и инвестициите Амос Хохстийн.
След като миналия август парламентът реши да се отнеме от „Лукойл“ концесията на нефтения терминал „Росенец“, където се приемат танкерите със суров петрол за работата на рафинерията, а по-късно бе предсрочно прекратено даденото от Брюксел изключение от забраната за внос на руски суров петрол и петролни продукти в Евросъюза, Асенов обяви, че има интерес от инвеститори да купят рафинерията.
Какво свърши Асен Василев за една седмица в САЩ?
Първоначално собственикът – швейцарското дружество на „Лукойл“ – „Литаско“, отрече да води подобни разговори, но по-късно от самата „Лукойл Нефтохим Бургас“ обявиха, че започва преразглеждане на стратегията си по отношение на българските си активи и „с помощта на международни консултанти ще бъдат анализирани различни опции, включително продажбата на бизнеса“.
Досега не е обявено руската компания да е наела такъв консултант и в какви срокове се очаква да приключи анализът и да стане ясно дали ще се продават рафинерията и веригата бензиностанции.
Неофициално обаче сред спряганите кандидат-купувачи, за които се твърди, че са се срещали в правителството, но не е ясно дали са разговаряли със самата „Лукойл“, която все пак е мажоритарен акционер, има двама с американски генезис.
Единият е инвестиционен фонд, а другият е консорциум от две фирми, едната от които има дял в британска рафинерия.
Като най-сериозен претендент се посочва азерската СОКАР, но бъдещата следка все пак трябва да бъде решена от самата „Лукойл“ и одобрена от парламента с мнозинство от 2/3.
Освен срещата с Хохстийн Василев е имал такава и със заместник-секретаря по финансите на САЩ Уоли Адейемо, обявиха от финансовото министерство. Двамата са обсъдили важни теми от икономическия дневен ред на Европа и САЩ и възможностите за взаимно сътрудничество и подкрепа.
Обсъден е бил Вертикалният газов коридор, чиято идея е да се увеличи транзитът на втечнен природен газ през България. Това ще стане чрез увеличаване на капацитета на съществуващите газови връзки между Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия, Молдова и Украйна. САЩ са дали подкрепата си за този коридор, който се очаква да бъде захранват и с американски газ.