
„Ситуацията в сараите се развива от снощи, след като имаше сигнал, че вътре има хора, които не следва да бъдат там. Имаше хора, които представиха пълномощно от собственика на имота. Той заяви, че няма нищо нередно към този момент. Ние нямаме пристрастие. Ние сме там, за да няма ескалиране на напрежението и нарушаване на закона.“
Така служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков коментира случващото се около сараите на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган. Той беше категоричен, че полицейско насилие не е имало, каквито писания се появиха в някои медии.
По отношение на убийството на Алексей Петров служебният министър заяви, че за МВР е важно да докарат престъплението до своя завършек и да открият извършителя.
Той допълни, че по време на изборите фокусът на МВР ще бъде в целия спектър, където може да произтече купуването и продаването на гласове.
Вътрешният министър взе отношение и относно енергийните прахчета за шмъркане, рекламирани от заловената преди това за употреба на дрога фолк певица Диона, която провокира в социалните мрежи буря от възмущение и повдигна тема за дискусии.
Той похвали компетентните институции, които този път реагираха бързо и провериха състава на уж невинното прахче.
Оказа се, че това енергийно прахче има доста смущаващи показатели, които биха дали негативно отражение за човешкото здраве. Веществата в него са с много завишени стойности.
„Тази енергийна напитка не е в каталога на забранените вещества. Установихме на доста места наличие на напитки или хранителни продукти с определени категории наркотични вещества. Нашата заявка е да бъдем нетърпими към това явление.“
Атанас Илков коментира и напрежението около МВР и смяната на Калин Стоянов в новото служебно правителство.
„Не бих казал, че имам политически гръб или политически пристрастия. Не е колегиално аз да давам оценка на човек, с когото съм работил. Служители на МВР могат да изразяват своята позиция за условията на труда, заплащане и други социални необходимости. Не следва да участват в протестни действия, които имат политически елемент“, зави той пред „Нова“.
Той обсъди и рокадите в МВР като заяви, че иска да създаде свой екип.
„Аз изпълнявам моите отговорности с екип, който аз искам да създам. Няма да оставя човек, който е неглижирал процесите в дирекцията и не е изпълнявал задълженията си. Отговорността е изцяло моя. Главен секретар може да има при редовно правителство. Имаме издадена заповед за назначаване на нов зам.-главен секретар, но старият е влязъл в болнично заведение. Когато той се върне на работа, ще назначим нов човек на негово място.“
Снимка: Кадър Нова тв
