10.1 C
София
събота, 25 януари 2025 г.

Българите, обвинени в шпионаж в полза на Русия, планирали да атакуват украински войници

Руската шпионска група, действаща от Обединеното кралство, се е опитала да използва сложно оборудване за наблюдение, за да компрометира и проследи мобилните телефони на украински войници, обучавани в американска военновъздушна база в Германия, стана ясно в съда на 3 декември, пишат ВВС и Financial Times.

Операцията, която е била прекратена едва след като заподозрените са били арестувани, е щяла да има сериозни последици за отбраната на Украйна.

33-годишната Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова и 39-годишният Тихомир Иванчев – всички български граждани, живеещи в Обединеното кралство – отричат да са заговорничили за шпионаж. Г-жа Иванова отрича също така да е притежавала множество фалшиви документи за самоличност.

Орлин Русев, 46 г., от Грейт Ярмут, и Бисер Джамбазов, 43 г., от Лондон, вече признаха, че са участвали в заговор за шпионаж. Русев е действал като организатор, като е получавал инструкции от австрийския гражданин Ян Марсалек, който е действал като руски агент, беше съобщено преди това на съда.

Българите, шпионирали за Русия, опитали да примамят журналиста Христо Грозев

Съдът също така чу как шпионската група е планирала да покрие посолството на Казахстан в Лондон с фалшива кръв като част от инсцениран протест. Като част от същата операция групата е обсъждала създаването на „дълбоко фалшиви“ порнографски видеоклипове на сина на президента на Казахстан или прелъстяването му в „меден капан“.

Тримата подсъдими са обвинени в участие в шест различни операции, като според обвинението всички те са били в пряка полза на руската държава. Обвинението все още излага встъпителните си аргументи, които обхващат третата, четвъртата, петата и шестата операция.

Третата операция е включвала сложна дейност по наблюдение на Бергей Рискалиев, бивш казахстански политик, живеещ в изгнание в Обединеното кралство, се казва в съдебното заседание. Твърди се, че групата е използвала черни таксита, шофьори на Deliveroo и фалшив автомобил на NHS, за да го следи.

Твърди се, че операция 4 е била насочена към казахстанското посолство и сина на казахстанския президент, който е руски съюзник. Прокуратурата твърди, че плановете са били да се спечели благоразположението на президента, като се предложат решения на проблеми, които те сами са създали.

Петата операция се е състояла в чувствителна американска военна база близо до германския град Щутгарт, където украински войници са били обучавани как да използват системата за противовъздушна отбрана Patriot, чу съдът. Сложна част от оборудването за наблюдение, наречена Stealth Catcher IMSI Grabber, е трябвало да бъде използвана, за да се съберат данните от личните телефони на украинските войници там, заяви прокуратурата.

Твърди се, че една от обвиняемите, Катрин Иванова, е щяла да работи с оборудването. При успешно събиране на данни това щяло да позволи геолокация на системите за противовъздушна отбрана, след като се окажат на терен, което щяло да даде на Русия значително военно предимство. Последната операция, представена от прокуратурата, включва план за отвличане или убийство на руски дисидент на име Кирил Качур, се казва в обвинението.

Съдът изслуша как и тримата обвиняеми са участвали в сложна мисия за наблюдение, в която е участвал руски шпионин с кодово име „Червено врабче“. Едно от съобщенията, представени на съдебните заседатели, гласи: „Нямаме нищо против, ако загине случайно, но по-добре, ако успее да намери пътя към Москва.“ В писмото се казва: „Нашите приятели биха искали да го видят да се върне в Русия“.

Прокуратурата твърди, че съществуването на тези схеми не буди съмнение – в хиляди съобщения са изложени подробности, като Орлин Русев и Бисер Джамбазов вече са признали ролята си в операциите. Това, което е под въпрос, е доколко тримата подсъдими – Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев – са били наясно с естеството на работата, която вършат. И тримата отричат обвиненията и процесът продължава.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img